Արարատի մարզի Զորակոչի բաժանմունքի ավագ մասնագետը ստացել է խոշոր չափերով կաշառք՝ զորակոչիկին զինվորական ծառայությունից ազատելու համար. դատախազի նախաձեռնությամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում
04/09/2023
Ա.Թ.-ն, լինելով Պաշտպանության նախարարության զորակոչային և զորահավաքային համալրման ծառայության Արարատի մարզի տարածքային ստորաբաժանման զորակոչի բաժանմունքի ավագ մասնագետ, 2023 թվականի մարտ-ապրիլ ամիսներին պահանջել և ստացել է խոշոր չափերով կաշառք:
Մասնավորապես՝ քրեական վարույթով պարզվել է, որ զորակոչիկ Ս.Մ.-ի հայրը՝ Հ.Մ.-ն, 2023 թվականի մարտին ծանոթացել է ՊՆ զորակոչային և զորահավաքային համալրման ծառայության Արարատի մարզի տարածքային ստորաբաժանման զորակոչի բաժանմունքի ավագ մասնագետ Ա.Թ.-ի մտերիմ Ռ.Ա.-ի հետ և վերջինիս խնդրել կազմակերպել որդուն պարտադիր զինվորական ծառայությունից ազատելու գործընթացը:
Քաղաքացի Ռ.Ա.-ն իր մտերիմ, Արարատի մարզի տարածքային ստորաբաժանման զորակոչի բաժանմունքի ավագ մասնագետ Ա.Թ.-ի հետ համաձայնության է եկել 10 հազար ԱՄՆ դոլարի դիմաց ազատել Ս.Մ.-ին պարտադիր զինվորական ծառայությունից (Ա.Թ.-ն խոստացել է 2 հազար ԱՄՆ դոլարը տրամադրել իրեն օժանդակող Ռ.Ա.-ին):
Ռ.Ա.-ն 2023 թվականի մարտի 30-ին վերցրել է կաշառքի մի մասը՝ 2 հազար 500 ԱՄՆ դոլարը, որից 1000 ԱՄՆ դոլարը փոխանցել է Ա.Թ.-ին: Զորակոչիկի կողմից բժշկական հետազոտություններն անցնելուց հետո՝ Ռ.Ա.-ն ստացել է մնացած 7 հազար 500 ԱՄՆ դոլարը և Արարատի մարզի տարածքային ստորաբաժանման զորակոչի բաժանմունքի ավագ մասնագետին փոխանցել ընդhանուր առմամբ՝ 7 հազար 400 ԱՄՆ դոլար:
Մեկ այլ դրվագով՝ Արարատի մարզի տարածքային ստորաբաժանման զորակոչի բաժանմունքի ավագ մասնագետ Ա.Թ.-ն, կրկին իր մտերիմ Ռ.Ա.-ի միջոցով, Արարատի մարզի երկու բնակչից ստացել է 120 հազար դրամ կաշառք՝ վերջիններիս 2023 թվականի հերթական վարժական հավաքից ազատելու համար:
Բացի այդ, 2023 թվականի ապրիլի 17-ին, Զորակոչի բաժանմունքի ավագ մասնագետ Ա.Թ.-ն զանգահարել է Արարատի մարզի բնակիչ Հ.Մ.-ին, հայտնել, որ տարածքային ստորաբաժանման կողմից նրան վարժական հավաքին ներկայանալու վերաբերյալ ծանուցագիր է ուղարկվելու և ծանուցագիրը չուղարկելու համար՝ որպես կաշառք, առաջարկել է Հ.Մ.-ին պատկանող ռեստորանային համալիրում Արարատի մարզի տարածքային ստորաբաժանման հինգ ծառայողների համար հյուրասիրություն կազմակերպել: Հ.Մ.-ն ընդունել է առաջարկը և հյուրասիրություն կազմակերպել հինգ անձի համար՝ յուրաքանչյուրի համար վճարելով 15 հազար դրամ:
Հաշվի առնելով, որ Ա.Թ.-ի գործողություններում առկա են հանցագործության հատկանիշներ՝ հսկող դատախազի նախաձեռնությամբ, 2023 թվականի սեպտեմբերի 4-ին Ա.Թ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով (խոշոր չափերով կաշառք ստանալը), 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով (մի խումբ պաշտոնատար անձանց կողմից կաշառք ստանալը) (2 դրվագ) և 435-րդ հոդվածի 1-ին մասով (կաշառք ստանալը՝ պաշտոնատար անձի կողմից անձամբ կամ միջնորդի միջոցով իր կամ այլ անձի համար գույք, ներառյալ դրամական միջոց, արժեթուղթ, վճարային այլ գործիք, գույքի նկատմամբ իրավունք, ծառայություն կամ որևէ այլ առավելություն ստանալը, պահանջելը, կաշառք տալու առաջարկ ներկայացնելը կամ կաշառք տալու առաջարկը կամ խոստումն ընդունելը՝ իր իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով կաշառք տվողի կամ նրա մատնանշած անձի օգտին գործողություն կատարելու կամ չկատարելու համար):

The Senior Specialist of Ararat Conscription Division received a large amount of bribe for exempting a conscript from military service. Public criminal prosecution was initiated by the Prosecutor
04/09/2023
On March-April, 2023, A.T., a Senior Specialist of Territorial Department of Ararat Conscription Division of Conscription and Mobilization Service of the Ministry of Defense (MoD), demanded and received a large amount of bribe.
In particular, the criminal proceedings revealed that in March 2023, H.M., the father of the conscript S.M., got aquanted with a R.A., the close friend of A.T., the Senior Specialist of Territorial Department of  Ararat Conscription Division of Conscription and Mobilization Service of MoD and asked him to organize the process of exempting his son from compulsory military service. The citizen R.A., agreed with his close friend A.T., to exempt S.M. from compulsory military service in exchange for 10,000 USD. (A.T. promised to give 2 thousand USD to R.A. for supporting him). On March 30, 2023, R.A. took a part of the bribe, 2,500 USD, and transferred 1,000 USD to A.T. After the conscript passed the medical examinations, R.A. received the remaining 7 thousand 500 USD and transferred 7 thousand 400 USD to the Senior Specialist of the Conscription Division.
At another count, A.T., the Senior Specialist, received a bribe of 120 thousand AMD from two residents of Ararat region through his close friend R.A., in order to exempt them from the regular drills in 2023.
In addition, on April 17, 2023, A.T., the Senior Specialist of the Conscription Division, called H.M., a resident of Ararat region, to inform him that the Territorial Department would send him a notification to appear at the drills and offered to organize a reception for five employees of the Ararat Region Territorial Department in the restaurant complex belonging to H.M. as a bribe for not sending the notification. H.M. accepted the offer and organized a reception for five people, paying 15 thousand AMD for each.
Taking into account that A.T's actions contain features of a crime, on September 4, 2023, the Supervising Prosecutor initiated a public criminal prosecution against A.T., pursuant to Article 435, Part 2 of the Criminal Code (receiving a bribe in large amounts), Article 435, Part 2, Clause 1 (receiving a bribe by a group of officials) (2 counts) and Article 435, Part 1 (receiving a bribe by an official personally or through an intermediary for demanding, offering to pay a bribe or accepting an offer or promising to pay a bribe for himself or another person, including money, shares, other payment tool, right to property, service or any other advantage).