Դատախազը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել Երևանի նախկին քաղաքապետի նկատմամբ. «Երիտասարդական պալատ»-ի հողամասն օտարվել է օրենքի խախտմամբ
31/08/2023
Ե.Զ.-ն, 2003 թվականի հուլիսի 1-ից մինչև 2009 թվականի մարտի 4-ը զբաղեցնելով Երևանի քաղաքապետի պաշտոնը, առանց իրավական հիմքերի, որոշում է կայացրել «Ավանգարդ Մոթորս» ՍՊ ընկերությանն օտարել պետական սեփականություն հանդիսացող՝ «Երիտասարդական պալատ» պետական փակ բաժնետիրական ընկերության՝ Երևան քաղաքի Սարալանջ փողոցի 1-ին հասցեում գտնվող 31.780 քմ հողամասը:
Մասնավորապես՝ 2004 թվականի հունվարի 13-ին Երևանի Սարալանջ 1 հասցեում գտնվող՝ 24.345.2 քմ մակերեսով անշարժ գույքը «Երիտասարդական պալատ» ՊՓԲ ընկերության սնանկության կառավարչի կողմից վաճառվել է «Ավանգարդ Մոթորս» ՍՊ ընկերությանը: Պայմանագրի գինը, կողմերի փոխադարձ համաձայնությամբ, որոշվել է 506 մլն դրամ: 506 մլն դրամից 90 մլն դրամը նախատեսվել է տրամադրել վերոնշյալ շենքում բնակվող՝ 24 փախստական ընտանիքներին՝ որպես տարածք տրամադրելու հատուցում: Հետագայում՝ 2004 թվականի հուլիսի 13-ին, նշված հատուցման գումարի չափը փոփոխվել է՝ դառնալով 95 մլն դրամ՝ արդեն որպես 30 փախստական ընտանիքներին տարածք տրամադրելու հատուցում:
Պայմանագրի 7-րդ կետով սահմանվել է, որ անշարժ գույքի սեփականության իրավունքը կհամարվի փոխանցված գնորդին՝ պայմանագրի՝ պետական գրանցում ստանալու պահից (պայմանագիրը պետական գրանցում է ստացել 2004 թվականի հունվարի 27-ին):
Ե.Զ.-ն, 2004 թվականի հունվարի 16-ին` Կառավարության 2003 թվականի դեկտեմբերի 24-ի թիվ 1746-Ն նոր որոշման ուժի մեջ մտնելուց երեք օր առաջ (19.01.2004 թվականին ուժի մեջ մտած որոշման համաձայն՝ վերոնշյալ հողամասի կադաստրային արժեքը նախկինում գործող 62 մլն 973 հազար 405 դրամից դառնում էր 805 մլն 623 հազար դրամ), պայմանագրի պետական գրանցման բացակայության, անշարժ գույքի սեփականության իրավունքը գնորդին փոխանցված և դրանից բխող այլ իրավունքներ, այդ թվում՝ գույքի գնման նախապատվության իրավունքն առաջացած չլինելու պայմաններում, առանց համապատասխան իրավական հիմքերի՝ կայացրել է ««Ավանգարդ Մոթորս» ՍՊԸ-ին պատկանող շինությունների զբաղեցրած հողատարածքն օտարելու մասին» թիվ 35-Ա որոշումը: Այդ որոշմամբ՝ Ե.Զ.-ն «Ավանգարդ Մոթորս» ՍՊԸ-ին վերապահել է վերոնշյալ հասցեում գտնվող 31.780 քմ մակերեսով հողամասի գնման նախապատվության իրավունք՝ վաճառքի գինը սահմանելով տվյալ ժամանակահատվածում գործող կադաստրային արժեքի չափով:
Այնուհետև, Երևանի քաղաքապետի՝ 2004 թվականի հունվարի 16-ի թիվ 35-Ա որոշման հիման վրա՝ 2004 թվականի հունվարի 17-ին, Երևան քաղաքապետարանի աշխատակազմի անշարժ գույքի կառավարման վարչության պետ Կ.Դ.-ի և «Ավանգարդ Մոթորս» ՍՊ ընկերության տնօրեն Լ.Ա.-ի միջև կնքվել է հողամասի ուղղակի վաճառքի մասին պայմանագիր: Պայմանագրի համաձայն՝ Երևան քաղաքի Սարալանջ փողոցի 1-ին հասցեում գտնվող 31.780 քմ մակերեսով հողամասը 62 մլն 973 հազար 405 դրամով օտարվել է «Ավանգարդ Մոթորս» ՍՊ ընկերությանը:
Այսպիսով, Երևանի նախկին քաղաքապետ Ե.Զ.-ն, անձնական շահագրգռվածությունից ելնելով, խախտելով օրենսդրական մի շարք պահանջները, 805 մլն 623 հազար դրամ կադաստրային արժեքով հողամասը 62 մլն 973 հազար 405 դրամով օտարել է «Ավանգարդ Մոթորս» ՍՊ ընկերությանը՝ Երևան համայնքին պատճառելով առանձնապես խոշոր չափերով գույքային վնաս:
Դատախազի՝ 2023 թվականի օգոստոսի 30-ի որոշմամբ՝ Ե.Զ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ):

Э.З., занимавший пост мэра Еревана с 1 июля 2003 года по 4 марта 2009 года, без законных оснований принял решение об отчуждении земельного участка государственного закрытого акционерного общества ЗАО «Дворец молодежи» с площадью 1 кв. м., расположенного по адресу ул. Сараланж 1, б пользу ООО «Авангард Моторс».
В частности, 13 января 2004 года управляющий по банкротству компании ЗАО «Дворец молодежи» продал ООО «Авангард Моторс» недвижимое имущество с площадью 24 345,2 кв. м., расположенного по адресу улица Сараланж, 1. Цена контракта была определена по взаимному согласию сторон в 506 млн драмов. Из 506 миллионов драмов 90 миллионов драмов планируется предоставить 24 семьям беженцев, проживающим в вышеупомянутом здании, в качестве компенсации за предоставление помещения. Позже, 13 июля 2004 года, размер указанной компенсации был изменен до 95 миллионов драмов в качестве компенсации за предоставление жилья 30 семьям беженцев.
Пункт 7 договора предусматривает, что право собственности на недвижимое имущество будет считаться перешедшим к покупателю с момента государственной регистрации договора (государственная регистрация договора состоялась 27 января 2004 года).
Е.З., 16 января 2004 года, за три дня до вступления в силу нового № 1746-Н постановления Правительства от 24 декабря 2003 года (согласно постановлению, вступившему в силу 19 января 2004 года, кадастровая стоимость вышеуказанного земельного участка, ранее действовавшая с 62 миллионов 973 тысяч 405 драмов стала 805 миллионов 623 тысяч драмов), при отсутствии государственной регистрации договора право собственности на недвижимость перешло к покупателю и другие права вытекающее из этого, в том числе и то, что преимущественное право на приобретение имущества не возникло, без соответствующих юридических оснований принято Решение № 35-А «Об отчуждении земель, занимаемых зданиями, принадлежащими ООО «Авангард Моторс». Данным решением Е.З. оставил за собой ООО «Авангард Моторс» преимущественное право на приобретение земельного участка с площадью 31 780 кв. м., расположенного по вышеуказанному адресу, установив цену продажи в размере действующей в данный период кадастровой стоимости.
Затем, на основании №35-А решения мэра Еревана от 16 января 2004 года, 17 января 2004 года, начальник отдела управления недвижимостью мэрии Еревана К.Д. и директор компании "Авангард Моторс" Л.А. подписали договор о прямой продаже участка. Согласно договору, земельный участок с площадью 31 780 кв. м., расположенный по адресу улица Сараландж 1, был продан компании «Авангард Моторс» за 62 миллиона 973 тысячи 405 драмов.
Так, бывший мэр Еревана Э.З., исходя из своей личной заинтересованности, нарушив ряд требований законодательства, отчудил земельный участок кадастровой стоимостью 805 млн 623 тыс драмов за 62 млн 973 тыс 405 драм ООО «Авангард Моторс», причинив ереванской общине особо крупный материальный ущерб.
По постановлению прокурора от 30 августа 2023 года в отношении Е.З. возбуждено публичное уголовное преследование по части 2 статьи 308 УК РА, принятого 18 апреля 2003 года (злоупотребление должностными полномочиями, повлекшее по неосторожности тяжкие последствия).