Ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ Սիսիան քաղաքի «Մայիսի 28» զբոսայգու տարածքում գտնվող՝ 0,0402 հա մակերեսով հողամասը, օրենքի պահանջների խախտմամբ, կառուցապատման իրավունքով հատկացվել է ֆիզիկական անձի:
Դատախազի կողմից միջնորդագիր է հասցեագրվել Սիսիան համայնքի ղեկավարին՝ Սիսիան համայնքի և կառուցապատողի միջև 2011 թվականի ապրիլի 30-ին կնքված կառուցապատման իրավունքը դադարեցնելու ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու վերաբերյալ:
Միջնորդագրի հիման վրա, Սիսիանի համայնքապետարանի իրավասու մարմինների կողմից ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում, 2026 թվականի հունիսի 19-ին Կադաստրի կոմիտեում դադարեցվել է Սիսիան համայնքի «Մայիսի 28» զբոսայգում գտնվող՝ 0,0402 հա մակերեսով, 754 հազար դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով հողամասի նկատմամբ գրանցված կառուցապատման իրավունքը:

The examination revealed that a 0,0402-hectare land plot located within the “May 28” park area of Sisian had been granted to a private individual under a development right in violation of legal requirements.
The prosecutor submitted a motion to the Head of Sisian community, requesting to take measures to terminate the development right agreement concluded between Sisian community and the developer on April 30, 2011.
As a result of the measures undertaken by the competent authorities of the Sisian Municipality based on the prosecutor’s motion, on June 19, 2026, the registered development right over the 0,0402-hectare land plot located in the “May 28” Park of Sisian community, with a market-approximated cadastral value of AMD 754 thousand, was terminated by the Cadastre Committee.