Ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ Սիսիան քաղաքի «Մայիսի 28» զբոսայգու տարածքում գտնվող՝ 0,0402 հա մակերեսով հողամասը, օրենքի պահանջների խախտմամբ, կառուցապատման իրավունքով հատկացվել է ֆիզիկական անձի:
Դատախազի կողմից միջնորդագիր է հասցեագրվել Սիսիան համայնքի ղեկավարին՝ Սիսիան համայնքի և կառուցապատողի միջև 2011 թվականի ապրիլի 30-ին կնքված կառուցապատման իրավունքը դադարեցնելու ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու վերաբերյալ:
Միջնորդագրի հիման վրա, Սիսիանի համայնքապետարանի իրավասու մարմինների կողմից ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում, 2026 թվականի հունիսի 19-ին Կադաստրի կոմիտեում դադարեցվել է Սիսիան համայնքի «Մայիսի 28» զբոսայգում գտնվող՝ 0,0402 հա մակերեսով, 754 հազար դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով հողամասի նկատմամբ գրանցված կառուցապատման իրավունքը:

В результате изучения было установлено, что земельный участок площадью 0,0402 га, расположенный на территории парка «28 Мая» города Сисиан, с нарушением требований законодательства был предоставлен физическому лицу на праве застройки.
Прокурором было направлено представление главе общины Сисиан о принятии мер по прекращению права застройки, возникшего на основании договора, заключённого между общиной Сисиан и застройщиком 30 апреля 2011 года.
На основании представления прокурора и в результате мер, предпринятых уполномоченными органами администрации общины Сисиан, 19 июня 2026 года Комитетом кадастра было прекращено зарегистрированное право застройки в отношении земельного участка площадью 0,0402 га, расположенного в парке «28 Мая» общины Сисиан, кадастровая стоимость которого, приближенная к рыночной, составляет 754 тыс. драмов.