Դատախազական ներգործության արդյունքում՝ Սիսիան համայնքի «Մայիսի 28» զբոսայգում գտնվող՝ 0,02 հա մակերեսով հողամասը վերադարձվել է համայնքի տիրապետմանը
22/06/2026
Սյունիքի մարզի դատախազությունը, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում, ուսումնասիրել է Սյունիքի մարզի Սիսիան համայնքի Սիսիան քաղաքի «Մայիսի 28» զբոսայգու տարածքում գտնվող հողամասերը տարբեր անձանց տրամադրելու վերաբերյալ փաստաթղթերը:
Ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ Սիսիան քաղաքի «Մայիսի 28» զբոսայգու տարածքում գտնվող՝ 0,02 հա մակերեսով հողամասը, օրենքի պահանջների խախտմամբ, կառուցապատման իրավունքով հատկացվել է ֆիզիկական անձի:
Դատախազի կողմից միջնորդագիր է հասցեագրվել Սիսիան համայնքի ղեկավարին՝ Սիսիան համայնքի և կառուցապատողի միջև 2011 թվականի մայիսի 31-ին կնքված կառուցապատման իրավունքը դադարեցնելու ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու վերաբերյալ:
Միջնորդագրի հիման վրա, Սիսիանի համայնքապետարանի իրավասու մարմինների կողմից ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում, 2026 թվականի հունիսի 19-ին Կադաստրի կոմիտեում դադարեցվել է Սիսիան համայնքի «Մայիսի 28» զբոսայգում գտնվող՝ 0,02 հա մակերեսով, 375 հազար դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով հողամասի նկատմամբ գրանցված կառուցապատման իրավունքը:

As a result of prosecutorial intervention, a 0.08-hectare land plot located in the “May 28” park of Sisian community has been returned to the community’s possession
22/06/2026
Within the scope of its authority of state (community) interests protection, the Prosecutor’s Office of Syunik region examined the documents concerning the allocation of land plots located in the “May 28” park area in the city of Sisian, Sisian community, Syunik region, to various individuals.
The examination revealed that a 0.08-hectare land plot located within the “May 28” park area of Sisian had been granted to a private individual under a development right in violation of legal requirements.
The prosecutor submitted a motion to the Head of Sisian community, requesting to take measures to terminate the development right agreement concluded between Sisian community and the developer on April 30, 2011.
As a result of the measures undertaken by the competent authorities of the Sisian Municipality based on the prosecutor’s motion, on June 19, 2026, the registered development right over the 0.08-hectare land plot located in the “May 28” Park of Sisian community, with a market-approximated cadastral value of AMD 1,502,000, was terminated by the Cadastre Committee.