Դատախազական ներգործության արդյունքում՝ Սիսիան համայնքի «Մայիսի 28» զբոսայգում գտնվող՝ 0,02 հա մակերեսով հողամասը վերադարձվել է համայնքի տիրապետմանը
22/06/2026
Սյունիքի մարզի դատախազությունը, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում, ուսումնասիրել է Սյունիքի մարզի Սիսիան համայնքի Սիսիան քաղաքի «Մայիսի 28» զբոսայգու տարածքում գտնվող հողամասերը տարբեր անձանց տրամադրելու վերաբերյալ փաստաթղթերը:
Ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ Սիսիան քաղաքի «Մայիսի 28» զբոսայգու տարածքում գտնվող՝ 0,02 հա մակերեսով հողամասը, օրենքի պահանջների խախտմամբ, կառուցապատման իրավունքով հատկացվել է ֆիզիկական անձի:
Դատախազի կողմից միջնորդագիր է հասցեագրվել Սիսիան համայնքի ղեկավարին՝ Սիսիան համայնքի և կառուցապատողի միջև 2011 թվականի մայիսի 31-ին կնքված կառուցապատման իրավունքը դադարեցնելու ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու վերաբերյալ:
Միջնորդագրի հիման վրա, Սիսիանի համայնքապետարանի իրավասու մարմինների կողմից ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում, 2026 թվականի հունիսի 19-ին Կադաստրի կոմիտեում դադարեցվել է Սիսիան համայնքի «Մայիսի 28» զբոսայգում գտնվող՝ 0,02 հա մակերեսով, 375 հազար դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով հողամասի նկատմամբ գրանցված կառուցապատման իրավունքը:

В результате прокурорского вмешательства земельный участок площадью 0,08 га, расположенный в парке «28 Мая» общины Сисиан, возвращён во владение общины
22/06/2026
Прокуратура Сюникской области в рамках полномочий по защите государственных (общинных) интересов изучила документы, касающиеся предоставления различным лицам земельных участков, расположенных на территории парка «28 Мая» в городе Сисиан общины Сисиан Сюникской области.
В результате изучения было установлено, что земельный участок площадью 0,08 га, расположенный на территории парка «28 Мая» города Сисиан, с нарушением требований законодательства был предоставлен физическому лицу на праве застройки.
Прокурором было направлено представление главе общины Сисиан о принятии мер по прекращению права застройки, возникшего на основании договора, заключённого между общиной Сисиан и застройщиком 30 апреля 2011 года.
На основании представления прокурора и в результате мер, предпринятых уполномоченными органами администрации общины Сисиан, 19 июня 2026 года Комитетом кадастра было прекращено зарегистрированное право застройки в отношении земельного участка площадью 0,08 га, расположенного в парке «28 Мая» общины Сисиан, кадастровая стоимость которого, приближенная к рыночной, составляет 1 млн 502 тыс. драмов.