Լիբանանի իրավասու մարմինը բավարարել է ՀՀ գլխավոր դատախազության միջնորդությունը. բնակարանից խոշոր չափերով կողոպուտ կատարած անձը հանձնվել է ՀՀ իրավասու մարմնին
02/06/2026
Լիբանանի Հանրապետության իրավասու մարմինը բավարարել է Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազության միջնորդությունը և հետախուզվող անձ Գ.Ռ.-ին, ով մեղադրվում է մի խումբ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ բնակարան ապօրինի մուտք գործելով խոշոր չափերով կողոպուտ կատարելու մեջ, հանձնել է ՀՀ իրավասու մարմիններին:
ՀՀ գլխավոր դատախազության հանձնարարությամբ՝ ՀՀ ներքին գործերի նախարարության ոստիկանության աշխատակիցների կողմից ապահովվել է Գ.Ռ.-ի տեղափոխումը Երևան:

The competent authority of Lebanon has granted the petition of the Prosecutor General of the Republic of Armenia: the person who committed a large-scale robbery from an apartment has been handed over to the competent authority of the Republic of Armenia
02/06/2026
The competent authority of the Republic of Lebanon has satisfied the petition of the Prosecutor General of the Republic of Armenia and has handed over the wanted person G.R., who is accused of committing a large-scale robbery by illegally entering an apartment with a prior agreement with a group of persons, to the competent authorities of the Republic of Armenia.
On the instructions of the Prosecutor General of the Republic of Armenia, the police officers of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Armenia ensured the transfer of G.R. to Yerevan.