Ի պատասխան զանգվածային լրատվության միջոցների ներկայացուցիչների կողմից ստացված հարցումների՝ տեղեկացնում ենք, որ Դատախազությունը, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում, ուսումնասիրել է ՀՀ Կառավարության 2002 թվականի սեպտեմբերի 12-ի թիվ 1465-Ա որոշմամբ օտարված՝ «Արարատցեմենտ» ընկերության մասնավորեցման գործընթացը:
Ուսումնասիրությամբ ձեռք բերված առերևույթ հանցագործության հատկանիշներ պարունակող փաստերի կապակցությամբ դատախազը 2026 թվականի մայիսի 5-ին հանցանքի մասին հաղորդում է ներկայացրել Հակակոռուպցիոն կոմիտե:
Հաղորդման հիման վրա 2026 թվականի մայիսի 7-ին նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ Քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետի (պաշտոնատար անձի կողմից իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը չարաշահելը կամ լիազորություններն անցնելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է այլ ծանր հետևանք) (2 դրվագ) և 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետի (առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացումը) հատկանիշներով:
Հաղորդման հիմքում, ի թիվս այլ հայտնաբերված խախտումների, ներառվել են մասնավորեցման գործընթացի հետ կապված մի շարք հանգամանքներ, մասնավորապես.
Գնման առաջարկ է ներկայացվել «Holcim LTD» շվեյցարական և «SK.Ajikawo Group» անգլիական կազմակերպությունների կողմից:
2001 թվականի սեպտեմբերի 26-ին կայացած մրցույթում հաղթող է ճանաչվել «Holcim LTD» շվեյցարական կազմակերպությունը, սակայն 2001 թվականի հոկտեմբերի 22-ին վերջինս Պետական գույքի կառավարման նախարարին հասցեագրած գրությամբ հայտնել է, որ կազմակերպության տնօրենների խորհուրդն առանց պատճառաբանությունների մերժել է ներդրումային ծրագիրը:
«Ռոբերտո» ընկերության հիմնադիրները, սակայն, եղել են ՀՀ քաղաքացիներ Ազատ, Ռոբերտ և Ռոման Մուրադյանները, որոնցից յուրաքանչյուրի բաժնեմասը կազմել է 250.000 բելգիական ֆրանկ (այն ժամանակ եվրոն դեռ գործածության մեջ չէր): Այսինքն՝ ընկերության ընդհանուր կապիտալը եղել է 750.000 ֆրանկ (հավասար է 18.592 եվրոյի):
«Ռոբերտո» ընկերության կառավարիչ է նշանակվել Վահագն Գուլոյանը, ով ՀՀ Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր Գագիկ Ծառուկյանի խնամու՝ նախկին պատգամավոր Մուրադ Գուլոյանի կրտսեր եղբայրն է, Ծառուկյանի փեսայի՝ Կոտայքի նախկին մարզպետ Կարապետ Գուլոյանի հորեղբայրը:
«Արարատցեմենտ» ընկերությունը մասնավորեցնելու՝ ՀՀ Կառավարության որոշումից 6 ամիս անց՝ 2003 թվականի մարտի 23-ին, «Ռոբերտո» ընկերության ժողովը որոշել է ընկերության միանձնյա կառավարիչ նշանակել Գագիկ Ծառուկյանին՝ առանց ժամկետի սահմանափակման:
2003 թվականի հունիսի 26-ին Բրյուսելի դատարանը հայտարարել է «Ռոբերտո» ընկերության լուծարման գործընթացի մասին, որն ավարտվել է 5 տարի անց՝ 2008 թվականի դեկտեմբերի 18-ին:
Վարույթի քննությանը զուգահեռ՝ Դատախազությունը շարունակել է իրականացնել պետական շահերի պաշտպանության լիազորությունից բխող իր գործառույթները, այդ թվում՝ 2026 թվականի մայիսի 5-ին գրություն է հասցեագրել ՀՀ Կառավարություն՝ առաջարկելով քննարկել ընկերությունում առկա խախտումները և դրանց հետևանքները վերացնելու նպատակով պատշաճ վարչարարություն իրականացնելու, այդ թվում, օրինակ, ընկերությունում ժամանակավոր կառավարիչ նշանակելու նպատակահարմարությունը:

Генеральная прокуратура выявила ряд нарушений в процессе приватизации компании «Араратцемент»
В ответ на запросы представителей средств массовой информации сообщаем, что Прокуратура в рамках своих полномочий по защите государственных (общинных) интересов изучила процесс приватизации компании «Араратцемент», отчуждённой решением Правительства РА № 1465-А от 12 сентября 2002 года.
В связи с фактами, содержащими признаки предполагаемого преступления, выявленными в ходе иследования, прокурор 5 мая 2026 года направил сообщение о преступлении в Антикоррупционный комитет РА.
На основании данного сообщения 7 мая 2026 года было инициировано уголовное производство по признакам преступлений, предусмотренных пунктом 5 части 2 статьи 441 Уголовного кодекса (злоупотребление должностным лицом властью, служебными полномочиями либо обусловленным ими влиянием или превышение полномочий, повлёкшее по неосторожности иные тяжкие последствия) (2 эпизода), а также пунктом 3 части 3 статьи 296 (отмывание денег в особо крупном размере).
В основу сообщения, наряду с иными выявленными нарушениями, были положены ряд обстоятельств, связанных с процессом приватизации, в частности:
• Решением Правительства РА № 690 от 31 июля 2001 года была сформирована конкурсная комиссия с целью приватизации посредством конкурса государственных акций компании «Араратцемент».
Предложения о покупке были представлены швейцарской компанией «Holcim LTD» и английской компанией «SK.Ajikawo Group».
Победителем конкурса, состоявшегося 26 сентября 2001 года, была признана швейцарская компания «Holcim LTD», однако 22 октября 2001 года последняя письмом, адресованным министру управления государственным имуществом, сообщила, что совет директоров компании без объяснения причин отклонил инвестиционную программу.
• Решением Правительства РА № 1465-А от 12 сентября 2002 года 317 003 акции компании «Араратцемент», находившиеся в государственной собственности и имевшие номинальную стоимость 10 000 драмов каждая, были приватизированы путём прямой продажи бельгийской компании «Роберто». Пунктом 2 того же решения цена приватизируемых акций была установлена в размере 200 000 долларов США.
Однако учредителями компании «Роберто» являлись граждане Республики Армения Азат, Роберт и Роман Мурадяны, доля каждого из которых составляла 250 000 бельгийских франков (на тот момент евро ещё не находился в обращении). Таким образом, общий капитал компании составлял 750 000 франков (эквивалент 18 592 евро).
Управляющим компании «Роберто» был назначен Ваагн Гулоян — младший брат бывшего депутата Мурада Гулояна, являющегося сватом бывшего депутата Национального Собрания Гагик Царукян, а также дядя по отцовской линии зятя Царукяна — бывшего главы Котайкской области Карапета Гулояна.
Через 6 месяцев после принятия Правительством РА решения о приватизации компании «Араратцемент», 23 марта 2003 года собрание компании «Роберто» приняло решение назначить Гагика Царукяна единоличным управляющим компании без ограничения срока полномочий.
26 июня 2003 года суд Брюсселя объявил о начале процедуры ликвидации компании «Роберто», которая завершилась спустя 5 лет — 18 декабря 2008 года.
Параллельно с расследованием производства Прокуратура продолжила осуществление своих функций, вытекающих из полномочий по защите государственных интересов. В частности, 5 мая 2026 года в Правительство РА было направлено письмо с предложением рассмотреть целесообразность осуществления надлежащего администрирования с целью устранения выявленных в компании нарушений и их последствий, включая, например, назначение временного управляющего компании.