Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազությունը, Միջազգային իրավական համագործակցության գերմանական հիմնադրամի (IRZ) աջակցությամբ, 2026 թվականի մայիսի 19-ին մեկնարկել է «Սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունները» թեմայով երկօրյա աշխատաժողովը:
Աշխատաժողովի ընթացքում Հայաստանի Հանրապետության և Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության դատախազների միջև տեղի կունենա հայաստանյան և գերմանական իրավական կարգավորումների վերաբերյալ տեղեկատվության և փորձի փոխանակում, ինչպես նաև կքննարկվի վիրտուալ տիրույթում սեփականության դեմ ուղղված հանցագործություններին, վիրտուալ տիրույթում սեփականության դեմ ուղղված հանցագործություններից տուժած անձանց վիկտիմիզացիայի ազդեցության նվազեցմանը վերաբերող հարցերի շրջանակ:
Միջոցառման բացմանը ողջույնի խոսքով են հանդես եկել ՀՀ գլխավոր դատախազի խորհրդական Նարինե Գասպարյանը և IRZ-ի երևանյան գրասենյակի ծրագրերի համակարգող Նելլի Թումասյանը:
Աշխատաժողովին բանախոսությամբ հանդես գալու նպատակով Հայաստան են ժամանել Դյուսելդորֆի գլխավոր դատախազության դատախազ Կառլո Շմիդը և Բամբերգի գլխավոր դատախազության ավագ դատախազ Նինո Գոլդբեքը:

19 мая 2026 года Генеральная прокуратура Республики Армения при поддержке Германского фонда международного правового сотрудничества (IRZ) начала двухдневный семинар на тему «Преступления против собственности».
В ходе семинара между прокурорами Республики Армения и Федеративной Республики Германия состоится обмен информацией и опытом в сфере армянского и германского правового регулирования, а также будет обсужден круг вопросов, касающихся преступлений против собственности в виртуальном пространстве и снижения влияния виктимизации лиц, пострадавших от преступлений против собственности в виртуальной среде.
С приветственными речами на открытии мероприятия выступили советник Генерального прокурора РА Нарине Гаспарян и координатор программ ереванского офиса IRZ Нелли Тумасян.
Для выступления с докладами на семинар в Армению прибыли прокурор Генеральной прокуратуры Дюссельдорфа Карло Шмид и старший прокурор Генеральной прокуратуры Бамберга Нино Гольдбек.