Իջևանի քաղաքային զբոսայգու տարածքում գտնվող ևս 1 հողամաս կվերադարձվի համայնքին. Դատախազության՝ պետշահերի պաշտպանության հերթական հայցը բավարարվել է
18/05/2026
Գլխավոր դատախազությունը 2025 թվականի մարտի 18-ին հայցադիմում էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ ընդդեմ ֆիզիկական անձի, երրորդ անձ՝ Տավուշի մարզի Իջևան համայնքի՝ Իջևանի Անկախության փողոց թիվ 1/61 հասցեում գտնվող՝ 201.6 քմ մակերեսով հողամասի նկատմամբ ֆիզիկական անձի կառուցապատման իրավունքը դադարեցնելու պահանջով: Հողամասի՝ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը 1 միլիոն 377 հազար դրամ է:
Հակակոռուպցիոն դատարանի՝ 2026 թվականի մայիսի 11-ի վճռով բավարարվել է Գլխավոր դատախազության հայցը: Վճռով դադարեցվել է Անկախության փողոց թիվ 1/61 հասցեում գտնվող հողամասի նկատմամբ ֆիզիկական անձի կառուցապատման իրավունքը:
Վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո, Իջևանի քաղաքային զբոսայգու տարածքում գտնվող հերթական հողամասը կվերադարձվի համայնքին:
Հիշեցնենք, որ մինչ այսօր Իջևան համայնքին են վերադարձվել Տավուշի մարզի Իջևան համայնքի քաղաքային զբոսայգու հետևյալ գույքերը՝

On March 18, 2025, the Prosecutor General’s Office filed a claim with the Anti-Corruption Court against a private individual, with the Ijevan community of Tavush region involved as a third party, demanding to terminate the individual’s construction right over a 201.6 sq. m. land plot located at 1/61 Ankakhutyun street, Ijevan. The cadastral value of the land plot, approximated to market value, is AMD 1 million 377 thousand.
The claim of the Prosecutor General’s Office was granted by the verdict of the Anti-Corruption Court dated May 11, 2026. The private individual’s construction right over the land plot located at 1/61 Ankakhutyun street was terminated the mentioned verdict.
After the verdict enters into legal force, another land plot located within the Ijevan city park area will be returned to the community.
It should be recalled that, to date, the following properties of the city park in the Ijevan community of Tavush region have already been returned to the Ijevan community:
In addition, as a result of prosecutorial intervention, a 0.03 ha land plot adjacent to the city park fountains has been returned to the possession and use of the Ijevan community.