Գլխավոր դատախազի տեղակալ Եղիազար Ավագյանը 2026 թվականի մայիսի 6-ին, «Երևանյան երկխոսություն» միջազգային համաժողովի շրջանակներում, մասնակցել է «Դատախազության համակարգի եվրոպական ինտեգրում․ հնարավորություններ և մարտահրավերներ» խորագրով պանելային քննարկմանը։
Պանելային քննարկմանը մասնակցել են նաև ՀՀ ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանը, Եվրաջասթի գործընկերների հետ հարաբերությունների հարցերով խորհրդի նախագահ Բոստյան Շկրլեցը, Պորտուգալիայում CARIN ցանցի (Camden Asset Recovery Inter-agency Network) ներկայացուցիչ, ավագ դատախազ Ժուայո Կոնդե Կորեյան: Պանելային քննարկումը համակարգել է ՀՀ գլխավոր դատախազի խորհրդական Նարինե Գասպարյանը:
Քննարկման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել եվրոպական ինտեգրման գործընթացում իրավական համագործակցության կարևորությանը, ինչպես նաև քրեական արդարադատության ոլորտում միջազգային գործընկերության ամրապնդմանն ուղղված գործնական մեխանիզմների ներդրման անհրաժեշտությանը։
Գլխավոր դատախազի տեղակալ Եղիազար Ավագյանն իր ելույթում անդրադարձել է անդրազգային հանցավորության դեմ պայքարի ոլորտում միջազգային իրավական համագործակցության կարևորությանը, բարձր է գնահատել Եվրաջասթի հետ Հայաստանի համագործակցությունն ու ընդգծել ապօրինի ծագում ունեցող գույքի հայտնաբերման և բռնագանձման ոլորտում միջազգային փոխգործակցության անհրաժեշտությունը՝ CARIN ցանցի միջոցով։
Եղիազար Ավագյանը վստահություն է հայտնել, որ Եվրաջասթի ամբողջական գործիքակազմից և ռեսուրսներից օգտվելու հնարավորությունը նոր մակարդակի կհասցնի քրեական գործերով համագործակցությունը և էականորեն կնպաստի անդրազգային հանցագործությունների արդյունավետ քննությանն ու քրեական հետապնդմանը։

Заместитель Генерального прокурора участвует в международном форуме «Ереванский диалог»
6 мая 2026 года заместитель Генерального прокурора Егиазар Авагян принял участие в панельной дискуссии под названием «Европейская интеграция системы прокуратуры: возможности и вызовы», в рамках международной конференции «Ереванский диалог».
В дискуссии также приняли участие министр внутренних дел Армении Арпине Саргсян, председатель Совета по вопросам отношений с партнёрами Евроюста Бостян Шкрлец, а также старший прокурор, представитель Португалии в сети CARIN (Camden Asset Recovery Inter-Agency Network) Жоао Конде Коррея. Модератором панели выступила советник Генерального прокурора Армении Нарине Гаспарян.
В ходе обсуждения была подчеркнута важность правового сотрудничества в процессе европейской интеграции, а также необходимость внедрения практических механизмов, направленных на укрепление международного партнёрства в сфере уголовного правосудия.
В своём выступлении заместитель Генерального прокурора Егиазар Авагян отметил важность международного правового сотрудничества в борьбе с транснациональной преступностью. Он высоко оценил сотрудничество Армении с Евроюстом и подчеркнул необходимость международного взаимодействия в сфере выявления и конфискации имущества незаконного происхождения через сеть «CARIN».
Авагян выразил уверенность, что доступ к полному набору инструментов и ресурсов Евроюста выведет сотрудничество по уголовным делам на новый уровень и существенно поспособствует эффективному расследованию и уголовному преследованию транснациональных преступлений.