Գլխավոր դատախազի տեղակալ Եղիազար Ավագյանը 2026 թվականի մայիսի 6-ին, «Երևանյան երկխոսություն» միջազգային համաժողովի շրջանակներում, մասնակցել է «Դատախազության համակարգի եվրոպական ինտեգրում․ հնարավորություններ և մարտահրավերներ» խորագրով պանելային քննարկմանը։
Պանելային քննարկմանը մասնակցել են նաև ՀՀ ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանը, Եվրաջասթի գործընկերների հետ հարաբերությունների հարցերով խորհրդի նախագահ Բոստյան Շկրլեցը, Պորտուգալիայում CARIN ցանցի (Camden Asset Recovery Inter-agency Network) ներկայացուցիչ, ավագ դատախազ Ժուայո Կոնդե Կորեյան: Պանելային քննարկումը համակարգել է ՀՀ գլխավոր դատախազի խորհրդական Նարինե Գասպարյանը:
Քննարկման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել եվրոպական ինտեգրման գործընթացում իրավական համագործակցության կարևորությանը, ինչպես նաև քրեական արդարադատության ոլորտում միջազգային գործընկերության ամրապնդմանն ուղղված գործնական մեխանիզմների ներդրման անհրաժեշտությանը։
Գլխավոր դատախազի տեղակալ Եղիազար Ավագյանն իր ելույթում անդրադարձել է անդրազգային հանցավորության դեմ պայքարի ոլորտում միջազգային իրավական համագործակցության կարևորությանը, բարձր է գնահատել Եվրաջասթի հետ Հայաստանի համագործակցությունն ու ընդգծել ապօրինի ծագում ունեցող գույքի հայտնաբերման և բռնագանձման ոլորտում միջազգային փոխգործակցության անհրաժեշտությունը՝ CARIN ցանցի միջոցով։
Եղիազար Ավագյանը վստահություն է հայտնել, որ Եվրաջասթի ամբողջական գործիքակազմից և ռեսուրսներից օգտվելու հնարավորությունը նոր մակարդակի կհասցնի քրեական գործերով համագործակցությունը և էականորեն կնպաստի անդրազգային հանցագործությունների արդյունավետ քննությանն ու քրեական հետապնդմանը։

On May 6, 2026, Deputy Prosecutor General Yeghiazar Avagyan took part in a panel discussion titled “European Integration of the Prosecutor’s Office System: Opportunities and Challenges,” held within the framework of the “Yerevan Dialogue” international conference.
The panel also included Armenia’s Minister of Internal Affairs Arpine Sargsyan, Chair of the Board on Relations with Eurojust partners Boštjan Škrlec and Senior Prosecutor João Conde CORREIA, who is also a representative of the CARIN network (Camden Asset Recovery Inter-Agency Network) in Portugal. The discussion was moderated by advisor to the Prosecutor General of Armenia Narine Gasparyan.
The discussion focused on the importance of legal cooperation in the process of European integration, as well as the need to introduce practical mechanisms aimed at strengthening international partnerships in the field of criminal justice.
In his speech, Deputy Prosecutor General Yeghiazar Avagyan emphasized the importance of international legal cooperation in combating transnational crime. He highly valued Armenia’s cooperation with Eurojust and highlighted the necessity of international collaboration in the field of identifying and confiscating assets of illegal origin through the CARIN network.
Avagyan expressed confidence that access to the full range of Eurojust’s tools and resources would elevate cooperation in criminal cases to a new level and significantly contribute to the effective investigation and prosecution of transnational crimes.