2025 թվականին ավարտվել է 41.553 քրեական վարույթ (2024 թվականին՝ 38.058), այդ թվում՝ 14.608-ը՝ 16.194 անձի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությամբ, ուղարկվել է դատարան (2024 թվականին՝ 11.801 քրեական վարույթ՝ 13.179 անձի վերաբերյալ), 61-ը՝ բժշկական բնույթի հարկադրական միջոցներ կիրառելու միջնորդությամբ ուղարկվել է դատարան (2024 թվականին՝ 45), 26.884-ը կարճվել է (2024 թվականին՝ 26.212), որոնցից 16.416-ը՝ (2024 թվականին՝ 17.813) Քրեական դատավարության օրենսգրքի 13-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետով նախատեսված հիմքով: Այս մասին այսօր ՀՀ Ազգային ժողովում հայտարարել է ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը և տեղեկացրել, որ 2025 թվականին դատարան ուղարկված քրեական վարույթների թիվը գերազանցում է 2024 թվականի ցուցանիշը 2823-ով կամ 23,8%-ով:
Ըստ Աննա Վարդապետյանի՝ 2025 թվականի ընթացքում ավարտված քրեական վարույթների 53,4%-ը (2024 թվականին՝ 42,1%) քննվել է մինչև 2 ամիս, 17,1%-ը (2024 թվականին՝ 21,5%)՝ մինչև 4 ամիս, 10%-ը (2024 թվականին՝ 15%)՝ մինչև 6 ամիս, 10,5%-ը (2024 թվականին՝ 11,9%)՝ մինչև 1 տարի, 9%-ը (2024 թվականին՝ 9,5%)՝ 1 տարուց ավելի ժամկետում: «Այսպիսով, 2025 թվականին ավարտվել է 3495-ով կամ 9,2%-ով ավելի քրեական վարույթ, քան 2024 թվականին, այդ թվում` մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է ուղարկվել 2807-ով կամ 23,8%-ով ավելի քրեական վարույթ»,- ընդգծել է ՀՀ գլխավոր դատախազը:
Գլխավոր դատախազի խոսքով՝ նախաքննության ժամկետների նվազման՝ վերջին տարիներին արձանագրված միտումը պահպանվել է նաև 2025 թվականի ընթացքում: Մասնավորապես՝ 2025 թվականի 6 ամսից ավելի է տևել քննված քրեական վարույթների 19,5%-ի նախաքննությունը, որը 2023 թվականի համապատասխան ցուցանիշից պակաս է 4%-ով, իսկ 2024 թվականի ցուցանիշից՝ 1,9%-ով: Ընդ որում, 2025 թվականին ավարտված քրեական վարույթների կեսից ավելին՝ 53,4%-ը քննվել է մինչև 2 ամիս ժամկետում, ինչը 2024 թվականի համապատասխան ցուցանիշը գերազանցում է 11,3%-ով:
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի տեղեկացմամբ, քրեական վարույթներով, գործարկման օրվանից՝ 2024 թվականի դեկտեմբերի 5-ից մինչև 2025 թվականի դեկտեմբերի 31-ը Վերականգնված միջոցների միասնական հաշվին փոխանցվել է 21.458.058.668 դրամ: Հարկ վճարողի միասնական հաշվին վճարվել է 18.437.786.846 դրամ: Այսպիսով, Վերականգնված միջոցների միասնական հաշվին և Հարկ վճարողի միասնական հաշվին վճարվել է ընդհանուր 39.895.845.514 դրամ:

In 2025, 53.4% of completed criminal proceedings were investigated within a period of up to 2 months, and AMD 21 billion 458 million were transferred to the Unified Account of Recovered Funds under criminal proceedings: Anna Vardapetyan
29/04/2026
In 2025, 41,553 criminal proceedings were completed (in 2024 — 38,058), including 14,608 — with indictments against 16,194 persons were submitted to court (in 2024 — 11,801 criminal proceedings against 13,179 persons), 61 — were submitted to court with motions on applying compulsory medical measures (in 2024 — 45), 26,884 — were terminated (in 2024 — 26,212), whereof 16,416 — (in 2024 — 17,813) on the grounds defined by point 1 of part 1 of Article 13 Criminal Procedure Code. This was stated today at the National Assembly of the RA by the Prosecutor General Anna Vardapetyan, who also informed that in 2025 the number of criminal proceedings submitted to court exceeds the 2024 indicator by 2,823 or 23.8%.
Let us recall that RA Prosecutor General Anna Vardapetyan, in accordance with the constitutional law “Rules of Procedure of the National Assembly,” today presented to the Standing Committee on State and Legal Affairs of the National Assembly of the RA the report on the activities of the Prosecutor’s Office of the Republic of Armenia for 2025, which was submitted to the National Assembly of the RA on March 31, 2026 and published on the official website of the Prosecutor’s Office.
According to Anna Vardapetyan, during 2025, 53.4% of completed criminal proceedings (in 2024 — 42.1%) were investigated within up to 2 months, 17.1% (in 2024 — 21.5%) — up to 4 months, 10% (in 2024 — 15%) — up to 6 months, 10.5% (in 2024 — 11.9%) — up to 1 year, 9% (in 2024 — 9.5%) — for more than 1 year. “Thus, in 2025, 3,495 or 9.2% more criminal proceedings were completed than in 2024, including 2,807 or 23.8% more criminal proceedings were submitted to court with indictments,” emphasized the RA Prosecutor General.
According to the Prosecutor General, the trend of reducing the duration of preliminary investigations observed in recent years continued in 2025. In particular, in 2025, the preliminary investigation in 19.5% of completed criminal proceedings lasted more than 6 months, which is 4% less than the corresponding indicator of 2023 and 1.9% less than the indicator of 2024. At the same time, more than half of the criminal proceedings completed in 2025 — 53.4% — were investigated within up to 2 months, which exceeds the corresponding indicator of 2024 by 11.3%.
According to Prosecutor General Anna Vardapetyan, in criminal proceedings, from the date of launch — from December 5, 2024 to December 31, 2025 — AMD 21,458,058,668 were transferred to the Unified Account of Recovered Funds. AMD 18,437,786,846 were paid to the Unified Account of the Taxpayer. Thus, a total of AMD 39,895,845,514 were paid to the Unified Account of Recovered Funds and the Unified Account of the Taxpayer.