2025 թվականին ավարտվել է 41.553 քրեական վարույթ (2024 թվականին՝ 38.058), այդ թվում՝ 14.608-ը՝ 16.194 անձի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությամբ, ուղարկվել է դատարան (2024 թվականին՝ 11.801 քրեական վարույթ՝ 13.179 անձի վերաբերյալ), 61-ը՝ բժշկական բնույթի հարկադրական միջոցներ կիրառելու միջնորդությամբ ուղարկվել է դատարան (2024 թվականին՝ 45), 26.884-ը կարճվել է (2024 թվականին՝ 26.212), որոնցից 16.416-ը՝ (2024 թվականին՝ 17.813) Քրեական դատավարության օրենսգրքի 13-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետով նախատեսված հիմքով: Այս մասին այսօր ՀՀ Ազգային ժողովում հայտարարել է ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը և տեղեկացրել, որ 2025 թվականին դատարան ուղարկված քրեական վարույթների թիվը գերազանցում է 2024 թվականի ցուցանիշը 2823-ով կամ 23,8%-ով:
Ըստ Աննա Վարդապետյանի՝ 2025 թվականի ընթացքում ավարտված քրեական վարույթների 53,4%-ը (2024 թվականին՝ 42,1%) քննվել է մինչև 2 ամիս, 17,1%-ը (2024 թվականին՝ 21,5%)՝ մինչև 4 ամիս, 10%-ը (2024 թվականին՝ 15%)՝ մինչև 6 ամիս, 10,5%-ը (2024 թվականին՝ 11,9%)՝ մինչև 1 տարի, 9%-ը (2024 թվականին՝ 9,5%)՝ 1 տարուց ավելի ժամկետում: «Այսպիսով, 2025 թվականին ավարտվել է 3495-ով կամ 9,2%-ով ավելի քրեական վարույթ, քան 2024 թվականին, այդ թվում` մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է ուղարկվել 2807-ով կամ 23,8%-ով ավելի քրեական վարույթ»,- ընդգծել է ՀՀ գլխավոր դատախազը:
Գլխավոր դատախազի խոսքով՝ նախաքննության ժամկետների նվազման՝ վերջին տարիներին արձանագրված միտումը պահպանվել է նաև 2025 թվականի ընթացքում: Մասնավորապես՝ 2025 թվականի 6 ամսից ավելի է տևել քննված քրեական վարույթների 19,5%-ի նախաքննությունը, որը 2023 թվականի համապատասխան ցուցանիշից պակաս է 4%-ով, իսկ 2024 թվականի ցուցանիշից՝ 1,9%-ով: Ընդ որում, 2025 թվականին ավարտված քրեական վարույթների կեսից ավելին՝ 53,4%-ը քննվել է մինչև 2 ամիս ժամկետում, ինչը 2024 թվականի համապատասխան ցուցանիշը գերազանցում է 11,3%-ով:
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի տեղեկացմամբ, քրեական վարույթներով, գործարկման օրվանից՝ 2024 թվականի դեկտեմբերի 5-ից մինչև 2025 թվականի դեկտեմբերի 31-ը Վերականգնված միջոցների միասնական հաշվին փոխանցվել է 21.458.058.668 դրամ: Հարկ վճարողի միասնական հաշվին վճարվել է 18.437.786.846 դրամ: Այսպիսով, Վերականգնված միջոցների միասնական հաշվին և Հարկ վճարողի միասնական հաշվին վճարվել է ընդհանուր 39.895.845.514 դրամ:

В 2025 году было завершено 41.553 уголовных производства (в 2024 году — 38.058), в том числе 14.608 — в отношении 16.194 лиц с обвинительным заключением направлены в суд (в 2024 году — 11.801 уголовное производство в отношении 13.179 лиц), 61 — направлено в суд с ходатайством о применении принудительных мер медицинского характера (в 2024 году — 45), 26.884 — прекращены (в 2024 году — 26.212), из которых 16.416 — (в 2024 году — 17.813) по основанию, предусмотренному пунктом 1 части 1 статьи 13 Уголовно-процессуального кодекса. Об этом сегодня в Национальном собрании РА заявила Генеральный прокурор РА Анна Вардапетян и сообщила, что в 2025 году число уголовных производств, направленных в суд, превышает показатель 2024 года на 2823 или на 23,8%.
Напомним, что Генеральный прокурор РА Анна Вардапетян в соответствии с конституционным законом «О регламенте Национального собрания» сегодня представила в постоянную комиссию по государственно-правовым вопросам Национального собрания РА сообщение о деятельности прокуратуры Республики Армения за 2025 год, которое 31 марта 2026 года было направлено в Национальное собрание РА и опубликовано на официальном сайте прокуратуры.
Согласно Анне Вардапетян, в течение 2025 года 53,4% завершённых уголовных производств (в 2024 году — 42,1%) были расследованы в срок до 2 месяцев, 17,1% (в 2024 году — 21,5%) — до 4 месяцев, 10% (в 2024 году — 15%) — до 6 месяцев, 10,5% (в 2024 году — 11,9%) — до 1 года, 9% (в 2024 году — 9,5%) — свыше 1 года. «Таким образом, в 2025 году было завершено на 3495 или на 9,2% больше уголовных производств, чем в 2024 году, в том числе с обвинительным заключением в суд направлено на 2807 или на 23,8% больше уголовных производств», — подчеркнула Генеральный прокурор РА.
По словам Генерального прокурора, сохраняется тенденция сокращения сроков предварительного следствия, зафиксированная в последние годы. В частности, в 2025 году предварительное следствие по 19,5% завершённых уголовных производств длилось более 6 месяцев, что на 4% меньше показателя 2023 года и на 1,9% меньше показателя 2024 года. При этом более половины завершённых в 2025 году уголовных производств — 53,4% — были расследованы в срок до 2 месяцев, что на 11,3% превышает соответствующий показатель 2024 года.
По информации Генерального прокурора Анны Вардапетян, по уголовным производствам, с момента запуска — с 5 декабря 2024 года по 31 декабря 2025 года — на Единый счёт восстановленных средств было перечислено 21.458.058.668 драмов. На Единый счёт налогоплательщика было уплачено 18.437.786.846 драмов. Таким образом, на Единый счёт восстановленных средств и на Единый счёт налогоплательщика было уплачено в общей сложности 39.895.845.514 драмов.