Արարատի մարզի դատախազությունը 2025 թվականի հոկտեմբերի 10-ին հայցադիմում էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ ընդդեմ Արտաշատ համայնքի և ֆիզիկական անձի՝ պահանջելով անվավեր ճանաչել 2017 թվականի նոյեմբերի 8-ին տեղի ունեցած՝ 1672 քմ մակերեսով հողամասի աճուրդն ու կիրառել անվավերության հետևանքներ:
Դատարանը 2026 թվականի ապրիլի 10-ի վճռով բավարարել է Արարատի մարզի դատախազության հայցը:
Նկատի ունենալով, որ առկա է հողամասը վերադարձնելու անհնարինություն, որպես պայմանագրի անվավերության հետևանք՝ վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո, հողամասը ձեռք բերած ֆիզիկական անձից հօգուտ Արտաշատ համայնքի կբռնագանձվի 61 միլիոն 665 հազար 800 դրամ:

В пользу общины Арташат будет взыскан 61 миллион 665 тысяч драмов. Иск прокуратуры Араратской области о защите государственных интересов удовлетворен
22/04/2026
Прокуратура Араратской области 10 октября 2025 года подала иск в Антикоррупционный суд против общины Арташат и физического лица, требуя признать недействительным аукцион на земельный участок площадью 1672 квадратных метра, состоявшийся 8 ноября 2017 года, и применить последствия недействительности.
Решением от 10 апреля 2026 года суд удовлетворил иск Прокуратуры Араратской области.
Учитывая, что существует невозможность возврата земельного участка, в результате недействительности договора после вступления решения в законную силу с физического лица, приобретшего земельный участок, в пользу общины Арташат будет взыскано 61 миллион 665 тысяч 800 драмов.