Արարատի մարզի դատախազությունը 2025 թվականի հոկտեմբերի 10-ին հայցադիմում էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ ընդդեմ Արտաշատ համայնքի և ֆիզիկական անձի՝ պահանջելով անվավեր ճանաչել 2017 թվականի նոյեմբերի 8-ին տեղի ունեցած՝ 1672 քմ մակերեսով հողամասի աճուրդն ու կիրառել անվավերության հետևանքներ:
Դատարանը 2026 թվականի ապրիլի 10-ի վճռով բավարարել է Արարատի մարզի դատախազության հայցը:
Նկատի ունենալով, որ առկա է հողամասը վերադարձնելու անհնարինություն, որպես պայմանագրի անվավերության հետևանք՝ վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո, հողամասը ձեռք բերած ֆիզիկական անձից հօգուտ Արտաշատ համայնքի կբռնագանձվի 61 միլիոն 665 հազար 800 դրամ:

On October 10, 2025, the Prosecutor's office of Ararat Region filed a claim with the Anti-Corruption Court against Artashat community and an individual, demanding to declare the auction held on November 8, 2017 for land plot with 1672 square meter invalid and to apply the consequences of invalidity.
The court, by its ruling of April 10, 2026, granted the claim of the Prosecutor's office of Ararat region.
Taking into account that it is impossible to return the land plot, as a consequence of the invalidity of the contract, after the ruling enters into legal force, AMD 61 million 665 thousand 800 will be confiscated in favor of Artashat community from the individual who acquired the land plot.