Հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության կբռնագանձվի 297 միլիոն 980 հազար դրամ. Դատախազության՝ պետշահերի պաշտպանության հայցով վճիռը մտել է օրինական ուժի մեջ
20/04/2026
Գլխավոր դատախազությունը տեղեկացրել էր, որ Հակակոռուպցիոն դատարանի 2026 թվականի հունվարի 23-ի վճռով բավարարվել է Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության  հերթական հայցը: Վճռով հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության կբռնագանձվի 297 միլիոն 980 հազար դրամ:
Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը հայց էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ պահանջելով անվավեր ճանաչել ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Սերժ Սարգսյանի և ֆիզիկական անձի միջև 2005 թվականի դեկտեմբերի 17-ին կնքված՝ Երևան քաղաքի Մալաթիա-Սեբաստիա համայնքի Ծովակալ Իսակով պողոտայում գտնվող՝ 1.4514 հա մակերեսով հողամասի առուվաճառքի պայմանագիրը:
Դատարանը, բավարարելով Գլխավոր դատախազության հայցը, անվավեր է ճանաչել առուվաճառքի պայմանագիրն ու, որպես պայմանագրի անվավերության հետևանք, վճռել՝ ֆիզիկական անձից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել հողամասի արժեքը՝ 297 միլիոն 980 հազար դրամ:

The Prosecutor General's Office had informed that the Anti-Corruption Court has granted the claim of the Department of State Interests Protection of the Prosecutor General's Office dated January 23, 2026. AMD 297 million 980 thousand will be confiscated in favor of the Republic of Armenia.
The Department for Protection of State Interests of the Prosecutor General's Office had filed a claim with the Anti-Corruption Court demanding to recognize invalid the contract for the sale of a land plot with an area of 1.4514 hectares, located on Tsovakal Isakov Avenue, Malatia-Sebastia Administrative District of Yerevan city, signed on December 17, 2005.
The court, granted the claim of the Prosecutor General's Office, declared the sale and purchase agreement invalid and, as a consequence of the invalidity of the agreement, ruled to recover the value of the land plot from the individual in favor of the Republic of Armenia, in the amount of AMD 297 million 980 thousand.