Հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության կբռնագանձվի 297 միլիոն 980 հազար դրամ. Դատախազության՝ պետշահերի պաշտպանության հայցով վճիռը մտել է օրինական ուժի մեջ
20/04/2026
Գլխավոր դատախազությունը տեղեկացրել էր, որ Հակակոռուպցիոն դատարանի 2026 թվականի հունվարի 23-ի վճռով բավարարվել է Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության  հերթական հայցը: Վճռով հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության կբռնագանձվի 297 միլիոն 980 հազար դրամ:
Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը հայց էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ պահանջելով անվավեր ճանաչել ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Սերժ Սարգսյանի և ֆիզիկական անձի միջև 2005 թվականի դեկտեմբերի 17-ին կնքված՝ Երևան քաղաքի Մալաթիա-Սեբաստիա համայնքի Ծովակալ Իսակով պողոտայում գտնվող՝ 1.4514 հա մակերեսով հողամասի առուվաճառքի պայմանագիրը:
Դատարանը, բավարարելով Գլխավոր դատախազության հայցը, անվավեր է ճանաչել առուվաճառքի պայմանագիրն ու, որպես պայմանագրի անվավերության հետևանք, վճռել՝ ֆիզիկական անձից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել հողամասի արժեքը՝ 297 միլիոն 980 հազար դրամ:

В пользу Республики Армения будет взыскано около 297 миллионов 980 тысяч драмов. Решение по иску Прокуратуры о защите государственных интересов вступило в законную силу
20/04/2026
Генеральная прокуратура сообщила, что решением Антикоррупционного суда от 23 января 2026 года был удовлетворен очередной иск Управления по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры.
Управление по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры подало иск в Антикоррупционный суд, требуя признать недействительным договор купли-продажи земельного участка площадью 1,4514 га, расположенного на проспекте Адмирала Исакова в общине Малатия-Себастия города Еревана, заключенный между бывшим министром обороны Армении Сержем Саргсяном и физическим лицом 17 декабря 2005 года.
Суд, удовлетворив иск Генеральной прокуратуры, признал недействительным договор купли-продажи и, как следствие недействительности договора, постановил взыскать с физического лица в пользу Республики Армения стоимость земельного участка в размере 297 миллионов 980 тысяч драмов.