Գլխավոր դատախազությունը տեղեկացրել էր, որ Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն աշխատանքային այցով մեկնել է Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետություն՝ մասնակցելու Շանհայ քաղաքում կայանալիք՝ Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի (ԴՄԱ) Գործադիր կոմիտեի 61-րդ նիստին՝ որպես ԴՄԱ գործադիր կոմիտեի անդամ:
Աշխատանքային այցի շրջանակում ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր հանդիպել է Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության Գերագույն ժողովրդական դատախազության գլխավոր դատախազ Յինգ Յոնգին:
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Վահե Գևորգյանը:
ՀՀ գլխավոր դատախազը շնորհակալություն է հայտնել գործընկերոջը հանդիպումը նախաձեռնելու համար և ընդգծել երկու երկրների գլխավոր դատախազների միջև ուղիղ երկխոսության կարևորությունը՝ քրեական արդարադատության ոլորտում համագործակցության խորացման և երկկողմ հարաբերությունների զարգացման տեսանկյունից։
«Դատախազների միջազգային ասոցիացիան արդյունավետ մասնագիտական երկխոսության և երկկողմ կապերի ամրապնդման կարևոր հարթակ է՝ կոչված դյուրինացնելու տարբեր երկրների, այդ թվում՝ մեր երկրների դատախազությունների համագործակցությունը»- նշել է Աննա Վարդապետյանը և անդրադարձել Հայաստանի Հանրապետության և Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության միջև գործող միջազգային և երկկողմ իրավական փաստաթղթերին, որոնք կարգավորում են քրեական գործերով համագործակցությունը, այդ թվում՝ իրավական օգնության և հանձնման գործընթացները։
ՀՀ գլխավոր դատախազն անդրադարձել է նաև համագործակցության վիճակագրական տվյալներին, որոնց համաձայն՝ 2018-2025 թվականներին ՀՀ դատախազությունը Չինաստան է ուղարկել 37 իրավական օգնության հարցում՝ տարբեր, այդ թվում՝ կիբեռհանցագործությունների, հարկերից խուսափելու, թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության և կոռուպցիոն գործերի վերաբերյալ։ Նույն ժամանակահատվածում Չինաստանի կողմից ստացված հարցումներից բավարարվել է երկուսը:
Կողմերը շեշտել են Հայաստանի Հանրապետության և Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության միջև 2025 թվականին հաստատված ռազմավարական գործընկերության շրջանակում իրավապահ ոլորտում համագործակցությունը զարգացնելու անհրաժեշտությունը։
Երկու երկրների գլխավոր դատախազներն ընդգծել են Հայաստանի Հանրապետության և Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության դատախազությունների միջև համագործակցության զարգացման ներուժի առկայությունը և, ի թիվս այլնի, քննարկել գործնական խնդիրներ, որոնք վերաբերել են իրավական օգնության հարցումներին։
Աննա Վարդապետյանը և Յինգ Յոնգը կարևորել են Դատախազությունների իրավասու ստորաբաժանումների միջև անմիջական կապերի ակտիվացումը՝ աշխատանքային հարցերն առավել օպերատիվ լուծելու նպատակով։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել համագործակցության նոր ծրագրի մշակման և փաստաթղթավորման անհրաժեշտությանը։
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը և Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության Գերագույն ժողովրդական դատախազության գլխավոր դատախազ Յինգ Յոնգը վերահաստատել են պատրաստակամությունը զարգացնելու համագործակցությունը՝ հատկապես անդրազգային հանցավորության, կոռուպցիայի, փողերի լվացման և կիբեռհանցագործությունների դեմ պայքարի ոլորտներում:
Հանդիպման ավարտին կողմերը վստահություն են հայտնել, որ նման շփումները կնպաստեն երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդմանը և համագործակցության արդյունավետության բարձրացմանը։

Генеральная прокуратура сообщила, что генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян отправилась с рабочим визитом в Китайскую Народную Республику для участия в 61-м заседании Исполнительного комитета Международной ассоциации прокуроров (МАП), которое состоится в Шанхае в качестве члена исполнительного комитета МАП.
В рамках рабочего визита генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян сегодня встретилась с генеральным прокурором Верховной народной прокуратуры Китайской Народной Республики Ин Юном.
Во встрече также принял участие Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Армения в Китайской Народной Республике Ваге Геворгян.
Генеральный прокурор РА поблагодарила коллегу за инициирование встречи и подчеркнула важность прямого диалога между генеральными прокурорами двух стран с точки зрения углубления сотрудничества в сфере уголовного правосудия и развития двусторонних отношений.
«Международная ассоциация прокуроров является важной платформой для эффективного профессионального диалога и укрепления двусторонних связей, призванной облегчить сотрудничество между прокуратурами разных стран, в том числе наших стран», - отметила Анна Вардапетян и коснулась международных и двусторонних правовых документов, действующих между Республикой Армения и Китайской Народной Республикой, которые регулируют сотрудничество по уголовным делам, в том числе процессы правовой помощи и выдачи.
Генеральный прокурор РА также сослалась на статистические данные сотрудничества, согласно которым в 2018-2025 годах Прокуратура РА направила в Китай 37 запросов о правовой помощи по различным, в том числе киберпреступлениям, уклонению от уплаты налогов, незаконному обороту наркотиков и коррупционным делам. Два запроса, полученные Китаем за тот же период, были удовлетворены.
Стороны подчеркнули необходимость развития сотрудничества в правоохранительной сфере в рамках стратегического партнерства, установленного между Республикой Армения и Китайской Народной Республикой в 2025 году.
Генеральные прокуроры двух стран подчеркнули наличие потенциала для развития сотрудничества между прокуратурами Республики Армения и Китайской Народной Республики и, среди прочего, обсудили практические вопросы, касающиеся запросов о правовой помощи.
Анна Вардапетян и Ин Юн отметили важность активизации прямых связей между компетентными подразделениями прокуратур с целью более оперативного решения рабочих вопросов.
В ходе встречи была затронута необходимость разработки и документирования новой программы сотрудничества.
Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян и генеральный прокурор Верховной народной прокуратуры Китайской Народной Республики Ин Юн подтвердили готовность развивать сотрудничество, особенно в области борьбы с транснациональной преступностью, коррупцией, отмыванием денег и киберпреступностью.
В завершение встречи стороны выразили уверенность, что подобные контакты будут способствовать укреплению двусторонних отношений и повышению эффективности сотрудничества.