Իջևանի քաղաքային զբոսայգում գտնվող ևս 1 հողամաս կվերադարձվի համայնքին. Դատախազության՝ պետշահերի պաշտպանության հերթական հայցը բավարարվել է
20/03/2026
Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության կողմից Իջևանի քաղաքային զբոսայգու հողատարածքների կապակցությամբ 2023-2025 թվականների ընթացքում 17 հայցադիմում էր  ներկայացվել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ Տավուշի մարզի Իջևան համայնքի քաղաքային զբոսայգու տարածքում գտնվող հողամասերի նկատմամբ կառուցապատման իրավունքները դադարեցնելու և հողատարածքները Իջևան համայնքին վերադարձնելու պահանջներով:
Հակակոռուպցիոն դատարանը 2026 թվականի մարտի 16-ի վճռով բավարարել է Գլխավոր դատախազության հայցը: Վճռով դադարեցվել է Տավուշի մարզի Իջևան համայնքի Վալանսի փողոցի թիվ 1/30 հասցեում գտնվող՝ 0.04 հա մակերեսով հողամասի նկատմամբ ֆիզիկական անձի կառուցապատման իրավունքը:
Վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո, Իջևանի քաղաքային զբոսայգու տարածքում գտնվող հերթական հողամասը կվերադարձվի համայնքին: Հողամասի շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը 2 միլիոն 733 հազար դրամ է:
Հիշեցնենք, որ, մինչ այսօր Իջևան համայնքին են վերադարձվել Տավուշի մարզի Իջևան համայնքի քաղաքային զբոսայգու հետևյալ գույքերը՝
1. Թատերական փողոց 18 հասցեում գտնվող՝ 19 քմ մակերեսով հողամասը,
2. Թատերական փողոցի 18/7 հասցեում գտնվող՝ 350.1 քմ մակերեսով հողամասը,
3. Թատերական փողոցի 18/5 հասցեում գտնվող՝ 19.8 քմ մակերեսով հողամասը,
4. Անկախության փողոց 1/55 հասցեում գտնվող՝ 436 քմ մակերեսով հողամասը,
5. Վալանսի փողոցի 1/29 հասցեում գտնվող՝ 0.06 հա մակերեսով հողամասը,
6. Անկախության փողոց 1/62 հասցեում գտնվող՝ 0.001 հա մակերեսով հողամասը,
7. Անկախության 1/54 հասցեում գտնվող՝ 436.8 քմ մակերեսով հողամասը,
8. Անկախության 1/41 հասցեում գտնվող՝ 1500 քմ մակերեսով հողամասը,
9. Թատերական փողոցի 18/6 հասցեում գտնվող՝ 0.03 հա մակերեսով հողամասը,
10. Վալանսի փողոցի 1/27 հասցեում գտնվող՝ 0.03 հա մակերեսով հողամասը,
11. Վալանսի փողոցի 1/28 հասցեում գտնվող՝ 351 քմ մակերեսով հողամասը,
12. Թատերական 18/3 հասցեում գտնվող՝ 18 քմ մակերեսով հողամասը:
Նշենք նաև, որ վերոնշյալ 17 հայցադիմումներից ևս 3-ը բավարարվել են դատարանի կողմից: 3 վճիռներն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո, Իջևան համայնքին կվերադարձվեն՝

Between 2023 and 2025, the Department of State Interests Protection of the Prosecutor General’s Office filed 17 claims with the Anti-Corruption Court regarding land plots in the Ijevan city park, demanding to terminate development rights over those plots and return them to the Ijevan community in Tavush region.
By its verdict of March 16, 2026, the Anti-Corruption Court granted the claim of the Prosecutor General’s Office. The verdict terminated the development right of a private individual over a 0.04 ha land plot located at 1/30 Valans street in the Ijevan community of Tavush region.
After the verdict enters into legal force, another land plot located in the Ijevan city park area will be returned to the community. The cadastral value of the land plot, approximated to market value, amounts to AMD 2,733,000.
It is worth recalling that, to date, the following properties located in the Ijevan city park have already been returned to the Ijevan community:
In addition, as a result of prosecutorial measures, a 0.03 ha land plot adjacent to the fountains of the city park has been returned to the possession and use of the Ijevan community.
It should also be noted that out of the aforementioned 17 claims, 3 more have also been granted by the court. Once those decisions enter into legal force, the following land plots will be returned to the Ijevan community: