Իջևանի քաղաքային զբոսայգում գտնվող ևս 1 հողամաս կվերադարձվի համայնքին. Դատախազության՝ պետշահերի պաշտպանության հերթական հայցը բավարարվել է
20/03/2026
Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության կողմից Իջևանի քաղաքային զբոսայգու հողատարածքների կապակցությամբ 2023-2025 թվականների ընթացքում 17 հայցադիմում էր  ներկայացվել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ Տավուշի մարզի Իջևան համայնքի քաղաքային զբոսայգու տարածքում գտնվող հողամասերի նկատմամբ կառուցապատման իրավունքները դադարեցնելու և հողատարածքները Իջևան համայնքին վերադարձնելու պահանջներով:
Հակակոռուպցիոն դատարանը 2026 թվականի մարտի 16-ի վճռով բավարարել է Գլխավոր դատախազության հայցը: Վճռով դադարեցվել է Տավուշի մարզի Իջևան համայնքի Վալանսի փողոցի թիվ 1/30 հասցեում գտնվող՝ 0.04 հա մակերեսով հողամասի նկատմամբ ֆիզիկական անձի կառուցապատման իրավունքը:
Վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո, Իջևանի քաղաքային զբոսայգու տարածքում գտնվող հերթական հողամասը կվերադարձվի համայնքին: Հողամասի շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը 2 միլիոն 733 հազար դրամ է:
Հիշեցնենք, որ, մինչ այսօր Իջևան համայնքին են վերադարձվել Տավուշի մարզի Իջևան համայնքի քաղաքային զբոսայգու հետևյալ գույքերը՝
1. Թատերական փողոց 18 հասցեում գտնվող՝ 19 քմ մակերեսով հողամասը,
2. Թատերական փողոցի 18/7 հասցեում գտնվող՝ 350.1 քմ մակերեսով հողամասը,
3. Թատերական փողոցի 18/5 հասցեում գտնվող՝ 19.8 քմ մակերեսով հողամասը,
4. Անկախության փողոց 1/55 հասցեում գտնվող՝ 436 քմ մակերեսով հողամասը,
5. Վալանսի փողոցի 1/29 հասցեում գտնվող՝ 0.06 հա մակերեսով հողամասը,
6. Անկախության փողոց 1/62 հասցեում գտնվող՝ 0.001 հա մակերեսով հողամասը,
7. Անկախության 1/54 հասցեում գտնվող՝ 436.8 քմ մակերեսով հողամասը,
8. Անկախության 1/41 հասցեում գտնվող՝ 1500 քմ մակերեսով հողամասը,
9. Թատերական փողոցի 18/6 հասցեում գտնվող՝ 0.03 հա մակերեսով հողամասը,
10. Վալանսի փողոցի 1/27 հասցեում գտնվող՝ 0.03 հա մակերեսով հողամասը,
11. Վալանսի փողոցի 1/28 հասցեում գտնվող՝ 351 քմ մակերեսով հողամասը,
12. Թատերական 18/3 հասցեում գտնվող՝ 18 քմ մակերեսով հողամասը:
Նշենք նաև, որ վերոնշյալ 17 հայցադիմումներից ևս 3-ը բավարարվել են դատարանի կողմից: 3 վճիռներն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո, Իջևան համայնքին կվերադարձվեն՝

В 2023–2025 годах Управление по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры подало 17 исков в Антикоррупционный суд по вопросам земельных участков, расположенных на территории городского парка Иджевана, с требованиями о прекращении прав застройки на данные участки и их возврате общине Иджеван Тавушской области.
Решением Антикоррупционного суда от 16 марта 2026 года иск Генеральной прокуратуры был удовлетворён. Суд постановил прекратить право застройки физического лица на земельный участок площадью 0,04 га, расположенный по адресу: Тавушская область, община Иджеван, улица Валанс, 1/30.
После вступления решения в законную силу очередной земельный участок, расположенный на территории городского парка Иджевана, будет возвращён общине. Кадастровая стоимость участка, приближённая к рыночной, составляет 2 млн 733 тыс. драмов.
Напомним, что на сегодняшний день общине Иджеван уже возвращены следующие объекты, расположенные на территории городского парка:
Кроме того, в результате мер прокурорского воздействия в пользование и владение общины Иджеван возвращён земельный участок площадью 0,03 га, прилегающий к фонтанам городского парка.
Следует также отметить, что из вышеупомянутых 17 исков ещё 3 были удовлетворены судом. После вступления соответствующих решений в законную силу общине Иджеван будут возвращены: