Սևանի «Հարսնաքարի» վերաբերյալ Գլխավոր դատախազության պետշահերի հայցն ընդունվել է դատարանի վարույթ. անշարժ գույքի նկատմամբ կիրառվել է հայցի ապահովման միջոց
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը 2025 թվականի դեկտեմբերի 11-ին հայտարարել էր, որ Դատախազությունը մեկնարկել է Սևանա լճի ափամերձ տարածքներում օրենքի խախտմամբ օտարված կամ վարձակալության հանձնված գույքերը պետությանը վերադարձնելու աշխատանքները:
Գլխավոր դատախազը նաև տեղեկացրել էր, որ Դատախազության կողմից մի շարք գույքերի վերաբերյալ հայցեր են ներկայացվել դատարան, որոնց թվում էին նաև՝
• «Հարսնաքար» հյուրանոցի վարչական համալիրը (Սևան քաղաքի Երևանյան խճուղի 50 հասցե),
• «Հարսնաքար» հյուրանոցի քոթեջները (Սևան քաղաքի Երևանյան խճուղի 48/6 հասցե),
• Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախկին նախագահ, ՀՀ Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր Ռուբեն Հայրապետյանի կողմից ապօրինի կառուցված Սևանի առանձնատունը (Սևան քաղաքի Հանգստի գոտի 3-րդ փողոց 38 հասցե):
Վերոնշյալ երեք հայցերն ընդունվել են դատարանի վարույթ:
Հարսնաքար» հյուրանոցի քոթեջների հայցով, որը վերաբերում է  «Հարսնաքար» ՍՊԸ-ի և «Սևան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի միջև 2003 թվականի փետրվարի 3-ին կնքված հողատարածքի վարձակալության պայմանագիրն անվավեր ճանաչելու և հողատարածքի վրա կառուցված շենքերն ու շինությունները Հայաստանի Հանրապետությանը վերադարձնելու պահանջին, կիրառվել է հայցի ապահովման միջոց. պատասխանողին արգելվել է այնպիսի գործողություններ կատարելը, որոնք կհանգեցնեն հայցադիմումում նշված շենքերի, շինությունների սեփականատիրոջ փոփոխությանը:
Հիշեցնենք, որ Դատախազության կողմից պետական շահերի պաշտպանության ոլորտում իրականացված ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել էր, որ վարձակալության պայմանագրի կնքման որևէ հիմք առկա չի եղել: Մասնավորապես՝ վարձակալության պայմանագրի կնքումից առաջ մրցույթ փաստացի չի անցկացվել, ինչպես նաև բացակայել են Կառավարության 2001 թվականի ապրիլի 12-ի N 286 որոշման 36-րդ կետով սահմանված՝ հողատարածքն առանց մրցույթի վարձակալության իրավունքով տրամադրելու հիմքերը:
Տեղեկացնենք նաև, որ 2025 թվականի դեկտեմբերից առ այսօր՝ Դատախազության միջնորդագրերի կատարման արդյունքում, Սևանա լճի ափամերձ՝ բացարձակ նիշից ցածր 33 հողամասերում ապամոնտաժվել (քանդվել) է տարբեր անձանց կողմից ապօրինի կառուցված՝ հիմնական և ոչ հիմնական 83 շենք-շինություն, «Սևան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի կողմից լուծվել (դադարեցվել) է 2 պայմանագիր:

Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян 11 декабря 2025 года заявила, что Прокуратура начала работы по возвращению государству имущества, отчужденного или сданного в аренду в нарушение закона на прибрежных территориях озера Севан.
Генеральный прокурор также сообщила, что Прокуратурой в суд были поданы иски по ряду имущественных вопросов, в том числе:
Три вышеупомянутых иска были приняты к рассмотрению в суде.
По иску коттеджей гостиницы «Арснакар», касающемся требования о признании недействительным договора аренды земельного участка, заключенного между ООО «Арснакар» и ГНКО «Национальный парк Севан» 3 февраля 2003 года, и возвращении построенных на земельном участке зданий и сооружений Республике Армения, была применена мера по обеспечению иска. Ответчику было запрещено совершать действия, которые приведут к смене владельца зданий, сооружений, указанных в исковом заявлении.
Напомним, что в результате расследования, проведенного Прокуратурой в сфере защиты государственных интересов, было установлено, что не было никаких оснований для заключения договора аренды. В частности, до заключения договора аренды аукцион фактически не проводился, а также отсутствовали основания для предоставления земельного участка на праве аренды без конкурса, предусмотренные пунктом 36 Постановления Правительства № 286 от 12 апреля 2001 года.
Сообщим также, что с декабря 2025 года по сегодняшний день в результате выполнения ходатайств Прокуратуры на 33 участках побережья озера Севан ниже абсолютной отметки были демонтированы (снесены) 83 здания и сооружения, незаконно построенные различными лицами, основные и второстепенные, ГНКО «Национальный парк Севан» расторгнуто (приостановлено) 2 договора.