Սևանի «Հարսնաքարի» վերաբերյալ Գլխավոր դատախազության պետշահերի հայցն ընդունվել է դատարանի վարույթ. անշարժ գույքի նկատմամբ կիրառվել է հայցի ապահովման միջոց
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը 2025 թվականի դեկտեմբերի 11-ին հայտարարել էր, որ Դատախազությունը մեկնարկել է Սևանա լճի ափամերձ տարածքներում օրենքի խախտմամբ օտարված կամ վարձակալության հանձնված գույքերը պետությանը վերադարձնելու աշխատանքները:
Գլխավոր դատախազը նաև տեղեկացրել էր, որ Դատախազության կողմից մի շարք գույքերի վերաբերյալ հայցեր են ներկայացվել դատարան, որոնց թվում էին նաև՝
• «Հարսնաքար» հյուրանոցի վարչական համալիրը (Սևան քաղաքի Երևանյան խճուղի 50 հասցե),
• «Հարսնաքար» հյուրանոցի քոթեջները (Սևան քաղաքի Երևանյան խճուղի 48/6 հասցե),
• Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախկին նախագահ, ՀՀ Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր Ռուբեն Հայրապետյանի կողմից ապօրինի կառուցված Սևանի առանձնատունը (Սևան քաղաքի Հանգստի գոտի 3-րդ փողոց 38 հասցե):
Վերոնշյալ երեք հայցերն ընդունվել են դատարանի վարույթ:
Հարսնաքար» հյուրանոցի քոթեջների հայցով, որը վերաբերում է  «Հարսնաքար» ՍՊԸ-ի և «Սևան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի միջև 2003 թվականի փետրվարի 3-ին կնքված հողատարածքի վարձակալության պայմանագիրն անվավեր ճանաչելու և հողատարածքի վրա կառուցված շենքերն ու շինությունները Հայաստանի Հանրապետությանը վերադարձնելու պահանջին, կիրառվել է հայցի ապահովման միջոց. պատասխանողին արգելվել է այնպիսի գործողություններ կատարելը, որոնք կհանգեցնեն հայցադիմումում նշված շենքերի, շինությունների սեփականատիրոջ փոփոխությանը:
Հիշեցնենք, որ Դատախազության կողմից պետական շահերի պաշտպանության ոլորտում իրականացված ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել էր, որ վարձակալության պայմանագրի կնքման որևէ հիմք առկա չի եղել: Մասնավորապես՝ վարձակալության պայմանագրի կնքումից առաջ մրցույթ փաստացի չի անցկացվել, ինչպես նաև բացակայել են Կառավարության 2001 թվականի ապրիլի 12-ի N 286 որոշման 36-րդ կետով սահմանված՝ հողատարածքն առանց մրցույթի վարձակալության իրավունքով տրամադրելու հիմքերը:
Տեղեկացնենք նաև, որ 2025 թվականի դեկտեմբերից առ այսօր՝ Դատախազության միջնորդագրերի կատարման արդյունքում, Սևանա լճի ափամերձ՝ բացարձակ նիշից ցածր 33 հողամասերում ապամոնտաժվել (քանդվել) է տարբեր անձանց կողմից ապօրինի կառուցված՝ հիմնական և ոչ հիմնական 83 շենք-շինություն, «Սևան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի կողմից լուծվել (դադարեցվել) է 2 պայմանագիր:

The Prosecutor General of the Republic of Armenia Anna Vardapetyan announced on December 11, 2025, that the Prosecutor’s Office had launched efforts to return to the state properties in the coastal areas of Lake Sevan that had been unlawfully privatized or leased.
The Prosecutor General also informed that the Prosecutor’s Office had filed claims in court regarding a number of properties, including:
The above-mentioned three claims have been accepted for court proceedings.
In the case concerning the cottages of the “Harsnaqar” hotel—which relates to the demand to declare invalid the land lease agreement concluded on February 3, 2003, between “Harsnaqar” LLC and “Sevan National Park” SNCO, and to return to the Republic of Armenia the buildings and structures constructed on the land plot—measures for securing the claim have been applied. The respondent has been prohibited from taking any actions that would lead to a change in ownership of the buildings and structures specified in the claim.
It should be recalled that, as a result of examinations carried out by the Prosecutor’s Office in the field of state interests protection, it was established that there were no legal grounds for concluding the lease agreement. In particular, no actual tender was held prior to the conclusion of the lease agreement, and there were no grounds defined by point 36 of Government Decision No. 286 dated April 12, 2001, for granting the land plot for lease without a tender.
It should also be noted that from December 2025 to the present, as a result of implementing the Prosecutor’s Office motions, 83 capital and non-capital buildings illegally constructed by various individuals have been dismantled (demolished) on 33 land plots located in the coastal areas of Lake Sevan below the absolute mark. Additionally, two contracts have been terminated by the “Sevan National Park” SNCO.