2025 թվականին պետությանը պատճառված վնասից քրեական վարույթներով վերականգնվել է 225 միլիոն 416 հազար դրամը. ամփոփվել են Երևան քաղաքի դատախազության 2025 թվականի աշխատանքները
25/02/2026
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազի տեղակալ Լիլիթ Գրիգորյանի գլխավորությամբ 2026 թվականի փետրվարի 24-ին ամփոփվել են Երևան քաղաքի դատախազության 2025 թվականի աշխատանքները:
Ամփոփմանը մասնակցել են Երևան քաղաքի դատախազ Ռաֆայել Մանուկյանը, Երևան քաղաքի դատախազության, վարչական շրջանների դատախազները, այլք:
Ռաֆայել Մանուկյանը ներկայացրել է Երևան քաղաքի դատախազության 2025 թվականի աշխատանքների մասին զեկուցագիրը՝ ի թիվս այլնի անդրադառնալով նախաձեռնված քրեական վարույթների վիճակագրությանը, դատարան հանձնված քրեական վարույթներին, դատարաններում ավարտված քրեական գործերին, պետությանը պատճառված վնասի վերականգնմանն ու պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության ոլորտում կատարված աշխատանքներին:
Ռաֆայել Մանուկյանի տեղեկացմամբ, 2025 թվականին Երևան քաղաքի դատախազների անմիջական հսկողության ներքո քննվել է 3790 քրեական վարույթ, որից 2238-ը նախաձեռնվել է հաշվետու տարում (2024 թվականին՝ 3546 քրեական վարույթ, որից 2113-ը նախաձեռնվել է 2024 թվականին):
2025 թվականին դատախազների կողմից հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է հանձնվել 154 քրեական վարույթ՝ 198 անձի վերաբերյալ (2024 թվականին՝ 124 քրեական վարույթ՝ 128 անձի վերաբերյալ):
Դատարաններում ավարտվել է 97 քրեական գործ՝ 101 անձի վերաբերյալ (2024 թվականին՝ 79 քրեական գործ՝ 79 անձի վերաբերյալ):
Երևան քաղաքի դատախազի խոսքով՝ 2025 թվականին պետությանը պատճառված վնասից քրեական վարույթներով վերականգնվել է 225 միլիոն 416 հազար դրամը:
Գլխավոր դատախազի տեղակալ Լիլիթ Գրիգորյանը Երևան քաղաքի դատախազին հանձնարարել է ակտիվացնել պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության ոլորտում աշխատանքները:

Под руководством заместителя генерального прокурора Республики Армения Лилит Григорян 24 февраля 2026 года были подведены итоги работы Прокуратуры города Еревана за 2025 год.
В подведении итогов приняли участие прокурор города Еревана Рафаэль Манукян, прокуроры Прокуратуры города Еревана, административных районов и другие.
Рафаэль Манукян представил отчет о работе Прокуратуры города Еревана за 2025 год, в котором, в частности, были затронуты статистика возбужденных уголовных производств, уголовных производств, переданных в суд, уголовных дел, завершенных в судах, восстановления ущерба, причиненного государству, и работ, проведенных в сфере защиты государственных (общинных) интересов.
По словам Рафаэля Манукяна, в 2025 году под непосредственным контролем прокуроров города Еревана было расследовано 3790 уголовных производств, из которых 2238 были возбуждены в отчетном году (в 2024 году - 3546 уголовных производств, из которых 2113 были возбуждены в 2024 году).
В 2025 году обвинительным заключением, утвержденным прокурарами, в суд было передано 154 уголовных производства в отношении 198 лиц (в 2024 году - 124 уголовных производства в отношении 128 лиц).
В судах завершено 97 уголовных дел в отношении 101 лиц (в 2024 году -79 уголовных дел в отношении 79 лиц).
По словам прокурора города Еревана, в 2025 году из ущерба, нанесенного государству, в рамках уголовных производств было взыскано 225 млн 416 тыс. драм.
Заместитель генерального прокурора Лилит Григорян поручила прокурору города Еревана активизировать работы в сфере защиты государственных (общинных) интересов.