2025 թվականին պետությանը պատճառված վնասից քրեական վարույթներով վերականգնվել է 225 միլիոն 416 հազար դրամը. ամփոփվել են Երևան քաղաքի դատախազության 2025 թվականի աշխատանքները
25/02/2026
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազի տեղակալ Լիլիթ Գրիգորյանի գլխավորությամբ 2026 թվականի փետրվարի 24-ին ամփոփվել են Երևան քաղաքի դատախազության 2025 թվականի աշխատանքները:
Ամփոփմանը մասնակցել են Երևան քաղաքի դատախազ Ռաֆայել Մանուկյանը, Երևան քաղաքի դատախազության, վարչական շրջանների դատախազները, այլք:
Ռաֆայել Մանուկյանը ներկայացրել է Երևան քաղաքի դատախազության 2025 թվականի աշխատանքների մասին զեկուցագիրը՝ ի թիվս այլնի անդրադառնալով նախաձեռնված քրեական վարույթների վիճակագրությանը, դատարան հանձնված քրեական վարույթներին, դատարաններում ավարտված քրեական գործերին, պետությանը պատճառված վնասի վերականգնմանն ու պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության ոլորտում կատարված աշխատանքներին:
Ռաֆայել Մանուկյանի տեղեկացմամբ, 2025 թվականին Երևան քաղաքի դատախազների անմիջական հսկողության ներքո քննվել է 3790 քրեական վարույթ, որից 2238-ը նախաձեռնվել է հաշվետու տարում (2024 թվականին՝ 3546 քրեական վարույթ, որից 2113-ը նախաձեռնվել է 2024 թվականին):
2025 թվականին դատախազների կողմից հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է հանձնվել 154 քրեական վարույթ՝ 198 անձի վերաբերյալ (2024 թվականին՝ 124 քրեական վարույթ՝ 128 անձի վերաբերյալ):
Դատարաններում ավարտվել է 97 քրեական գործ՝ 101 անձի վերաբերյալ (2024 թվականին՝ 79 քրեական գործ՝ 79 անձի վերաբերյալ):
Երևան քաղաքի դատախազի խոսքով՝ 2025 թվականին պետությանը պատճառված վնասից քրեական վարույթներով վերականգնվել է 225 միլիոն 416 հազար դրամը:
Գլխավոր դատախազի տեղակալ Լիլիթ Գրիգորյանը Երևան քաղաքի դատախազին հանձնարարել է ակտիվացնել պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության ոլորտում աշխատանքները:

AMD 225,416,000 of damage caused to the state was recovered under criminal proceedings in 2025. The activity of the Prosecutor’s Office of the Yerevan City for 2025 was summarized
25/02/2026
Under the leadership of Lilit Grigoryan, Deputy Prosecutor General of the Republic of Armenia, the activity of the Prosecutor’s Office of the Yerevan City for 2025 was summarized on February 24, 2026.
The summary was attended by the Prosecutor of the Yerevan City Rafayel Manukyan, prosecutors of the Prosecutor’s Office of the Yerevan City, prosecutors of the administrative districts and others.
Rafayel Manukyan presented a report on the work of the Prosecutor’s Office of the Yerevan City in 2025, including statistics on initiated criminal proceedings, criminal cases submitted to the courts, criminal cases completed in the courts, recovery of damages caused to the state and work carried out in the field of state (community) interests protection.
According to Rafayel Manukyan, in 2025, under the direct supervision of prosecutors of the Yerevan City, 3,790 criminal proceedings were examined, whereof 2,238 were initiated in the reporting year (in 2024 – 3,546 criminal proceedings, whereof 2,113 were initiated in 2024).
In 2025, 154 criminal proceedings concerning 198 individuals were submitted to the court with an indictment approved by prosecutors (in 2024 – 124 criminal proceedings concerning 128 individuals).
97 criminal cases concerning 101 individuals were completed in the courts (in 2024 – 79 criminal cases concerning 79 individuals).
According to the Prosecutor of the Yerevan City, AMD 225,416,000 of damage caused to the state was recovered under criminal proceedings in 2025.
Deputy Prosecutor General Lilit Grigoryan instructed the Prosecutor of the Yerevan City to intensify work in the field of state (municipal) interests protection.