Ամփոփվել են Վայոց ձորի մարզի դատախազության աշխատանքները
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի գլխավորությամբ 2026 թվականի փետրվարի 20-ին ամփոփվել են Վայոց ձորի մարզի դատախազության 2025 թվականի աշխատանքները:
Ամփոփմանը ներկա են եղել ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ, ՀՀ զինվորական դատախազ Գրիգոր Էլիզբարյանը, Վայոց ձորի մարզպետ Վահագն Արսենյանը, Վայոց ձորի մարզի դատախազ Ասպուրակ Ավետիսյանը, Ներքին գործերի նախարարության, Ազգային անվտանգության ծառայության, Քննչական կոմիտեի մարզային կառույցների ղեկավարները, մարզի դատախազության դատախազները, այլք:
Ասպուրակ Ավետիսյանը, ներկայացնելով Վայոց ձորի մարզի դատախազության 2025 թվականի աշխատանքների զեկուցագիրը, նշել է, որ 2025 թվականին մարզում նախաձեռնվել է 845 քրեական վարույթ (2024 թվականին՝ 865 քրեական վարույթ):
Հաշվետու ժամանակահատվածում դատախազների կողմից հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է հանձնվել 193 քրեական վարույթ՝ 194 անձի վերաբերյալ (2024 թվականին՝ 179 քրեական վարույթ՝ 191 անձի վերաբերյալ):
2025 թվականին դատարաններում ավարտվել է 185 քրեական գործ՝ 190 անձի վերաբերյալ (2024 թվականին՝ 135 քրեական գործ՝ 138 անձի վերաբերյալ):
Քրեական վարույթներով պետությանը պատճառված վնասից 2025 թվականին վերականգնվել է 126 միլիոն 585 հազար դրամ վնասը:
Անդրադառնալով պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության ոլորտում իրականացված աշխատանքներին՝ Վայոց ձորի մարզի դատախազը տեղեկացրել է, որ 2025 թվականին Վայք համայնքին է վերադարձվել 1.0172 հա մակերեսով գյուղատնտեսական նշանակության անշարժ գույք:
Գլխավոր դատախազը Վայոց ձորի մարզի դատախազին և դատախազության դատախազներին տվել է մի շարք հանձնարարականներ` ուղղված պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության ոլորտում աշխատանքների ակտիվացմանն ու մարզում հանցագործությունների կանխարգելմանը և բացահայտմանը:

Подведены итоги работы Прокуратуры Вайоцдзорской области
20 февраля 2026 года под руководством Генерального прокурора Республики Армения Анны Вардапетян были подведены итоги работы Прокуратуры Вайоцдзорской области за 2025 год.
В подведении итогов приняли участие заместитель Генерального прокурора Республики Армения, военный прокурор Григор Элизбарян, глава Вайоцдзорской области Ваагн Арсенян, прокурор Вайоцдзорской области Аспурак Аветисян, руководители региональных подразделений Министерства внутренних дел, Службы национальной безопасности и Следственного комитета, прокуроры областной прокуратуры и другие лица.
Представляя отчёт о деятельности Прокуратуры Вайоцдзорской области за 2025 год, Аспурак Аветисян отметил, что в 2025 году в области было инициировано 845 уголовных производств (в 2024 году — 865 уголовных производств).
В отчётный период в суд было направлено 193 уголовных производства в отношении 194 лиц с утверждёнными прокурорами обвинительными заключениями (в 2024 году — 179 уголовных производств в отношении 191 лица).
В 2025 году судами завершено 185 уголовных дел в отношении 190 лиц (в 2024 году — 135 уголовных дел в отношении 138 лиц).
В 2025 году по уголовным производствам возмещён причинённый государству ущерб в размере 126 585 000 драмов.
Касаясь работы по защите государственных (муниципальных) интересов, прокурор Вайоцдзорской области сообщил, что в 2025 году общине Вайк был возвращён земельный участок сельскохозяйственного назначения площадью 1,0172 га.
Генеральный прокурор дала ряд поручений прокурору Вайоцдзорской области и прокурорам прокуратуры, направленных на активизацию работы по защите государственных и муниципальных интересов, а также на предупреждение и раскрытие преступлений в области.