Ամփոփվել են Վայոց ձորի մարզի դատախազության աշխատանքները
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի գլխավորությամբ 2026 թվականի փետրվարի 20-ին ամփոփվել են Վայոց ձորի մարզի դատախազության 2025 թվականի աշխատանքները:
Ամփոփմանը ներկա են եղել ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ, ՀՀ զինվորական դատախազ Գրիգոր Էլիզբարյանը, Վայոց ձորի մարզպետ Վահագն Արսենյանը, Վայոց ձորի մարզի դատախազ Ասպուրակ Ավետիսյանը, Ներքին գործերի նախարարության, Ազգային անվտանգության ծառայության, Քննչական կոմիտեի մարզային կառույցների ղեկավարները, մարզի դատախազության դատախազները, այլք:
Ասպուրակ Ավետիսյանը, ներկայացնելով Վայոց ձորի մարզի դատախազության 2025 թվականի աշխատանքների զեկուցագիրը, նշել է, որ 2025 թվականին մարզում նախաձեռնվել է 845 քրեական վարույթ (2024 թվականին՝ 865 քրեական վարույթ):
Հաշվետու ժամանակահատվածում դատախազների կողմից հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է հանձնվել 193 քրեական վարույթ՝ 194 անձի վերաբերյալ (2024 թվականին՝ 179 քրեական վարույթ՝ 191 անձի վերաբերյալ):
2025 թվականին դատարաններում ավարտվել է 185 քրեական գործ՝ 190 անձի վերաբերյալ (2024 թվականին՝ 135 քրեական գործ՝ 138 անձի վերաբերյալ):
Քրեական վարույթներով պետությանը պատճառված վնասից 2025 թվականին վերականգնվել է 126 միլիոն 585 հազար դրամ վնասը:
Անդրադառնալով պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության ոլորտում իրականացված աշխատանքներին՝ Վայոց ձորի մարզի դատախազը տեղեկացրել է, որ 2025 թվականին Վայք համայնքին է վերադարձվել 1.0172 հա մակերեսով գյուղատնտեսական նշանակության անշարժ գույք:
Գլխավոր դատախազը Վայոց ձորի մարզի դատախազին և դատախազության դատախազներին տվել է մի շարք հանձնարարականներ` ուղղված պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության ոլորտում աշխատանքների ակտիվացմանն ու մարզում հանցագործությունների կանխարգելմանը և բացահայտմանը:

On February 20, 2026, the 2025 activities of the Prosecutor’s Office of Vayots Dzor Region were summarized under the leadership of the Prosecutor General of the Republic of Armenia Anna Vardapetyan.
The meeting was attended by the Deputy Prosecutor General of the Republic of Armenia, Military Prosecutor Grigor Elizbaryan, the Head of Vayots Dzor region Vahagn Arsenyan, the Prosecutor of Vayots Dzor region Aspurak Avetisyan, heads of the regional structures of the Ministry of Internal Affairs, the National Security Service and the Investigative Committee, prosecutors of the regional prosecutor’s office and others.
While presenting the annual report of the Prosecutor’s Office of Vayots Dzor region for 2025, Aspurak Avetisyan noted that in 2025, 845 criminal proceedings were initiated in the region (865 criminal proceedings in 2024).
During the reporting period, 193 criminal proceedings involving 194 individuals were submitted to court with indictments approved by prosecutors (179 criminal proceedings involving 191 individuals in 2024).
In 2025, courts concluded 185 criminal cases involving 190 individuals (135 criminal cases involving 138 individuals in 2024).
In 2025, AMD 126,585,000 of the damage caused to the state under criminal proceedings was recovered.
Referring to work carried out in the field of state (community) interests protection, the Prosecutor of Vayots Dzor region informed that in 2025, a 1.0172 ha agricultural land plot was returned to the Vayk community.
The Prosecutor General issued a number of instructions to the Prosecutor of Vayots Dzor region and the prosecutors of the office aimed at intensifying efforts in protecting state and community interests, as well as preventing and detecting crimes in the region.