Հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության՝ կբռնագանձվի 1 միլիոն 600 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ. Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության՝ դատարանի կողմից բավարարված հայցը մտավ օրինական ուժի մեջ
16/02/2026
Գլխավոր դատախազությունը տեղեկացրել էր, որ պետական շահերի պաշտպանության վարչության հերթական հայցադիմումը Հակակոռուպցիոն դատարանի՝ 2025 թվականի փետրվարի 26-ի վճռով, մասնակիորեն բավարարվել է: Վճռի հիման վրա՝ հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության Ա.Հ.-ից, Գ.Մ.-ից և Բ.Ա.-ից, որպես պետությանը պատճառված վնասի հատուցում, կբռնագանձվի 1 միլիոն 600 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք 629 միլիոն 610 հազար դրամ:
2025 թվականի մարտի 28-ին պատասխանողների կողմից վճռի դեմ ներկայացվել էր վերաքննիչ բողոք, որը Վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանի որոշմամբ մերժվել էր:
Վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանի որոշման դեմ պատախանողների կողմից ներկայացվել էր վճռաբեկ բողոք, որի վարույթ ընդունելը Վճռաբեկ դատարանի՝ 2026 թվականի փետրվար 11-ի որոշմամբ մերժվել է. Հակակոռուպցիոն դատարանի՝ 2025 թվականի փետրվարի 26-ի վճիռը մտել է օրինական ուժի մեջ:
Հիշեցնենք, որ Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի կողմից քննվող թիվ ԵԿԴ/0050/01/16 քրեական գործի շրջանակներում պարզվել էր, որ Կառավարությանն առընթեր հարկային պետական ծառայության օպերատիվ-հետախուզության վարչության պետի նախկին տեղակալ Գ.Մ.-ի հանձնարարությամբ` օպերատիվ-հետախուզության վարչության 6-րդ բաժնի պետ Ա.Հ.-ն, նույն բաժնի օպերլիազորներ Պ.Հ.-ն և Բ.Ա.-ն սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունում ստուգումն իրականացրել էին ոչ պատշաճ: Արդյունքում՝ 2007 թվականի նոյեմբերի 22-ին կազմված ստուգման ակտով ընկերությանն առաջադրվել էր ընդամենը 3 միլիոն 605 հազար դրամի լրացուցիչ հարկային պարտավորություն այն դեպքում, երբ արձանագրման ենթակա լրացուցիչ պարտավորությունը պետք է կազմեր 299 միլիոն 342 հազար դրամ:
Վերոնշյալ վարչության 6-րդ բաժնի պետ Ա.Հ.-ի հանձնարարությամբ՝ նույն բաժնի օպերլիազորներ Պ.Հ.-ն և Բ.Ա.-ն նույն սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունում 2008 թվականին նշանակված ստուգումը կրկին իրականացրել էին ոչ պատշաճ: Արդյունքում՝ 2008 թվականի դեկտեմբերի 30-ին կազմված թիվ 1001538 ստուգման ակտով Ընկերությանն առաջադրվել էր ընդամենը 6 միլիոն դրամի լրացուցիչ հարկային պարտավորություն այն դեպքում, երբ արձանագրման ենթակա լրացուցիչ պարտավորությունը պետք է կազմեր 330 միլիոն 267 հազար դրամ։

An amount equivalent to USD 1.6 million will be confiscated in favor of the Republic of Armenia: the claim for the protection of state interests, granted by the court, has entered into legal force
The Prosecutor General's Office of the Republic of Armenia previously reported that another statement of claim filed by the Department of State Interests Protection was partially granted by the verdict of the Anti-Corruption Court of the Republic of Armenia dated February 26, 2025.
Based on the verdict, AMD 629,610,000 (equivalent to USD 1.6 million) will be recovered in favor of the Republic of Armenia from A.H., G.M., and B.A. as compensation for damage caused to the state.
On March 28, 2025, the respondents filed an appeal against the verdict, which was rejected by the decision of the Appellate Anti-Corruption Court.
The respondents filed a cassation appeal against the decision of the Appellate Anti-Corruption Court, however, by the decision of the Court of Cassation of the Republic of Armenia dated February 11, 2026, the appeal was refused admission to proceedings. Therefore, the verdict of the Anti-Corruption Court of the Republic of Armenia dated February 26, 2025, has entered into legal force.
It should be recalled that within the framework of criminal case No. YeKD/0050/01/16, examined by the Court of First Instance of General Jurisdiction of  Yerevan City, it was established that upon the instruction of G.M., former Deputy Head of the Operational Intelligence Department of the State Tax Service under the Government, A.H., Head of the 6th Division of the same Department, as well as operational officers P.H. and B.A., conducted an improper inspection at a limited liability company. As a result, by the inspection report dated November 22, 2007, the company was assessed only AMD 3,605,000 in additional tax liability, whereas the additional liability subject to assessment should have amounted to AMD 299,342,000.
Upon the instruction of A.H., Head of the 6th Division of the above-mentioned Department, operational officers of the same division, P.H. and B.A., once again improperly conducted the inspection assigned in 2008 at the same limited liability company. As a result, by Inspection Report No. 1001538 dated December 30, 2008, the Company was assessed only AMD 6 million in additional tax liability, whereas the additional liability subject to assessment should have amounted to AMD 330,267,000.