Հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության՝ կբռնագանձվի 1 միլիոն 600 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ. Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության՝ դատարանի կողմից բավարարված հայցը մտավ օրինական ուժի մեջ
16/02/2026
Գլխավոր դատախազությունը տեղեկացրել էր, որ պետական շահերի պաշտպանության վարչության հերթական հայցադիմումը Հակակոռուպցիոն դատարանի՝ 2025 թվականի փետրվարի 26-ի վճռով, մասնակիորեն բավարարվել է: Վճռի հիման վրա՝ հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության Ա.Հ.-ից, Գ.Մ.-ից և Բ.Ա.-ից, որպես պետությանը պատճառված վնասի հատուցում, կբռնագանձվի 1 միլիոն 600 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք 629 միլիոն 610 հազար դրամ:
2025 թվականի մարտի 28-ին պատասխանողների կողմից վճռի դեմ ներկայացվել էր վերաքննիչ բողոք, որը Վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանի որոշմամբ մերժվել էր:
Վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանի որոշման դեմ պատախանողների կողմից ներկայացվել էր վճռաբեկ բողոք, որի վարույթ ընդունելը Վճռաբեկ դատարանի՝ 2026 թվականի փետրվար 11-ի որոշմամբ մերժվել է. Հակակոռուպցիոն դատարանի՝ 2025 թվականի փետրվարի 26-ի վճիռը մտել է օրինական ուժի մեջ:
Հիշեցնենք, որ Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի կողմից քննվող թիվ ԵԿԴ/0050/01/16 քրեական գործի շրջանակներում պարզվել էր, որ Կառավարությանն առընթեր հարկային պետական ծառայության օպերատիվ-հետախուզության վարչության պետի նախկին տեղակալ Գ.Մ.-ի հանձնարարությամբ` օպերատիվ-հետախուզության վարչության 6-րդ բաժնի պետ Ա.Հ.-ն, նույն բաժնի օպերլիազորներ Պ.Հ.-ն և Բ.Ա.-ն սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունում ստուգումն իրականացրել էին ոչ պատշաճ: Արդյունքում՝ 2007 թվականի նոյեմբերի 22-ին կազմված ստուգման ակտով ընկերությանն առաջադրվել էր ընդամենը 3 միլիոն 605 հազար դրամի լրացուցիչ հարկային պարտավորություն այն դեպքում, երբ արձանագրման ենթակա լրացուցիչ պարտավորությունը պետք է կազմեր 299 միլիոն 342 հազար դրամ:
Վերոնշյալ վարչության 6-րդ բաժնի պետ Ա.Հ.-ի հանձնարարությամբ՝ նույն բաժնի օպերլիազորներ Պ.Հ.-ն և Բ.Ա.-ն նույն սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունում 2008 թվականին նշանակված ստուգումը կրկին իրականացրել էին ոչ պատշաճ: Արդյունքում՝ 2008 թվականի դեկտեմբերի 30-ին կազմված թիվ 1001538 ստուգման ակտով Ընկերությանն առաջադրվել էր ընդամենը 6 միլիոն դրամի լրացուցիչ հարկային պարտավորություն այն դեպքում, երբ արձանագրման ենթակա լրացուցիչ պարտավորությունը պետք է կազմեր 330 միլիոն 267 հազար դրամ։

Генеральная прокуратура Республики Армения сообщила, что очередное исковое заявление Управления по защите государственных интересов было частично удовлетворено решением Антикоррупционного суда Республики Армения от 26 февраля 2025 года. На основании вердикта в пользу Республики Армения с А.Х., Г.М. и Б.А. будет взыскано 629 миллионов 610 тысяч драмов, что эквивалентно 1 миллиону 600 тысячам долларов США.
28 марта 2025 года ответчиками была подана апелляционная жалоба на вердикт суда, которая была отклонена постановлением Апелляционного антикоррупционного суда.
На постановление Апелляционного антикоррупционного суда ответчики подали кассационную жалобу, однако постановлением Кассационного суда Республики Армения от 11 февраля 2026 года было отказано в принятии жалобы к производству. Таким образом, вердикт Антикоррупционного суда от 26 февраля 2025 года вступил в законную силу.
Напомним, что в рамках уголовного дела № ЕКД/0050/01/16, рассматриваемого Судом общей юрисдикции первой инстанции города Еревана, было установлено, что по поручению бывшего заместителя начальника оперативно-розыскного управления Государственной налоговой службы при Правительстве Г.М., начальник 6-го отдела указанного управления А.Х., а также оперуполномоченные того же отдела П.Х. и Б.А. ненадлежащим образом провели проверку в обществе с ограниченной ответственностью. В результате актом проверки от 22 ноября 2007 года компании было начислено лишь 3 миллиона 605 тысяч драмов дополнительного налогового обязательства, тогда как подлежащая отражению сумма дополнительного обязательства должна была составить 299 миллионов 342 тысячи драмов.
По поручению начальника 6-го отдела вышеуказанного управления А.Х., оперуполномоченные того же отдела П.Х. и Б.А. в 2008 году вновь ненадлежащим образом провели назначенную проверку в том же обществе с ограниченной ответственностью. В результате актом проверки № 1001538 от 30 декабря 2008 года компании было начислено лишь 6 миллионов драмов дополнительного налогового обязательства, тогда как подлежащая отражению сумма дополнительного обязательства должна была составить 330 миллионов 267 тысяч драмов.