Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազի տեղակալ Լիլիթ Գրիգորյանի գլխավորությամբ 2026 թվականի փետրվարի 11-ին ամփոփվել են Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազության 2025 թվականի աշխատանքները:
Ամփոփմանը ներկա են եղել Երևան քաղաքի դատախազ Ռաֆայել Մանուկյանը, Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազ Արմեն Մուրադյանը, Քննչական կոմիտեի, Ներքին գործերի նախարարության տարածքային ստորաբաժանումների ղեկավարները, վարչական շրջանի դատախազության դատախազները, այլք:
Արմեն Մուրադյանը, ներկայացնելով Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազության 2025 թվականի աշխատանքների զեկուցագիրը, նշել է, որ 2025 թվականին նախաձեռնվել է 5228 քրեական վարույթ (2024 թվականին՝ 6673 քրեական վարույթ):
Հաշվետու ժամանակահատվածում դատախազների կողմից հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է հանձնվել 1182 քրեական վարույթ՝ 1203 անձի վերաբերյալ (2024 թվականին՝ 672 քրեական վարույթ՝ 731 անձի վերաբերյալ):
Դատարաններում ավարտվել է 758 քրեական գործ՝ 785 անձի վերաբերյալ (2024 թվականին՝ 585 քրեական գործ՝ 617 անձի վերաբերյալ):
Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազի խոսքով՝ քրեական վարույթներով պետությանը պատճառված վնասը կազմել է 268 միլիոն 341 հազար դրամ: Նույն ժամանակահատվածում վերականգնվել է 151 միլիոն 309 հազար դրամ վնասը:
Պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության ոլորտում իրականացված աշխատանքներին անդրադառնալով՝ Արմեն Մուրադյանը տեղեկացրել է, որ 2025 թվականին Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազության կողմից իրականացվել է 7 ուսումնասիրություն, որոնք վերաբերել են բենզալցակայանների հրդեհային և տեխնիկական անվտանգության նորմատիվ պահանջների, Ազատության հրապարակում վարձակալության և կառուցապատման իրավունքով տրամադրված հողամասերի, Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջաններում աճուրդային կարգով օտարված հողամասերի և աճուրդի գործընթացի իրավաչափությանը և այլն: Ուսումնասիրությունների արդյունքներով դատախազների կողմից ներկայացվել են հանցանքի մասին հաղորդումներ, հայցեր՝ Վարչական դատարան, միջնորդագրեր՝ իրավասու մարմիններին:
Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազության կողմից հարուցված հայցերով իրավասու դատարանի վարույթում 2025 թվականին քննվել և քննվում են 10 հայցադիմումներ:

Под руководством заместителя генерального прокурора Республики Армения Лилит Григорян 11 февраля 2026 года были подведены итоги работы Прокуратуры административных районов Кентрон и Норк-Мараш за 2025 год.
На подведении итогов присутствовали прокурор города Еревана Рафаел Манукян, прокурор административных районов Кентрон и Норк-Мараш Армен Мурадян, руководители Следственного комитета, территориальных подразделений Министерства внутренних дел, прокуроры прокуратуры административного района и другие.
Представляя отчет о работе Прокуратуры административных районов Кентрон и Норк-Мараш за 2025 год, Армен Мурадян отметил, что в 2025 году было возбуждено 5228 уголовных производств (в 2024 году-6673 уголовных производства).
За отчетный период обвинительным заключением, утвержденным прокуратурой, в суд было передано 1182 уголовных производства в отношении 1203 лиц (в 2024 году-672 уголовных производства в отношении 731 лица).
В судах завершено 758 уголовных дел в отношении 785 лиц (в 2024 году-585 уголовных дел в отношении 617 лиц).
По словам прокурора административных районов Кентрон и Норк-Мараш, ущерб, причиненный государству в результате уголовных производств, составил 268 миллионов 341 тысячу драмов.
Касаясь работ, проведенных в сфере защиты государственных (общинных) интересов, Армен Мурадян сообщил, что в 2025 году Прокуратурой административных районов Кентрон и Норк-Мараш было проведено 7 исследований, которые касались нормативных требований пожарной и технической безопасности АЗС, земельных участков, предоставленных в аренду и право застройки на площади Свободы, земельных участков, отчужденных в административном районе Кентрон и Норк-Мараш в порядке аукциона, законности процесса аукциона и т. д. По результатам расследований прокурорами были представлены сообщения о преступлении, иски в административный суд, ходатайства в компетентные органы.
В 2025 году в производстве компетентного суда по искам, возбужденным Прокуратурой административных районов Кентрон и Норк-Мараш, были рассмотрены и рассматриваются 10 исковых заявлений.