Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազի տեղակալ Լիլիթ Գրիգորյանի գլխավորությամբ 2026 թվականի փետրվարի 11-ին ամփոփվել են Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազության 2025 թվականի աշխատանքները:
Ամփոփմանը ներկա են եղել Երևան քաղաքի դատախազ Ռաֆայել Մանուկյանը, Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազ Արմեն Մուրադյանը, Քննչական կոմիտեի, Ներքին գործերի նախարարության տարածքային ստորաբաժանումների ղեկավարները, վարչական շրջանի դատախազության դատախազները, այլք:
Արմեն Մուրադյանը, ներկայացնելով Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազության 2025 թվականի աշխատանքների զեկուցագիրը, նշել է, որ 2025 թվականին նախաձեռնվել է 5228 քրեական վարույթ (2024 թվականին՝ 6673 քրեական վարույթ):
Հաշվետու ժամանակահատվածում դատախազների կողմից հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է հանձնվել 1182 քրեական վարույթ՝ 1203 անձի վերաբերյալ (2024 թվականին՝ 672 քրեական վարույթ՝ 731 անձի վերաբերյալ):
Դատարաններում ավարտվել է 758 քրեական գործ՝ 785 անձի վերաբերյալ (2024 թվականին՝ 585 քրեական գործ՝ 617 անձի վերաբերյալ):
Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազի խոսքով՝ քրեական վարույթներով պետությանը պատճառված վնասը կազմել է 268 միլիոն 341 հազար դրամ: Նույն ժամանակահատվածում վերականգնվել է 151 միլիոն 309 հազար դրամ վնասը:
Պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության ոլորտում իրականացված աշխատանքներին անդրադառնալով՝ Արմեն Մուրադյանը տեղեկացրել է, որ 2025 թվականին Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազության կողմից իրականացվել է 7 ուսումնասիրություն, որոնք վերաբերել են բենզալցակայանների հրդեհային և տեխնիկական անվտանգության նորմատիվ պահանջների, Ազատության հրապարակում վարձակալության և կառուցապատման իրավունքով տրամադրված հողամասերի, Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջաններում աճուրդային կարգով օտարված հողամասերի և աճուրդի գործընթացի իրավաչափությանը և այլն: Ուսումնասիրությունների արդյունքներով դատախազների կողմից ներկայացվել են հանցանքի մասին հաղորդումներ, հայցեր՝ Վարչական դատարան, միջնորդագրեր՝ իրավասու մարմիններին:
Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազության կողմից հարուցված հայցերով իրավասու դատարանի վարույթում 2025 թվականին քննվել և քննվում են 10 հայցադիմումներ:

On February 11, 2026, under the leadership of Deputy Prosecutor General of the Republic of Armenia, Lilit Grigoryan, the outcomes of the activities of the Prosecutor's Office of Kentron and Nork-Marash Administrative Districts for 2025 were summarized.
Rafael Manukyan, the Prosecutor of Yerevan City, Armen Muradyan, the Prosecutor of Kentron and Nork-Marash Administrative Districts, heads of the Investigative Committee, territorial divisions of the Ministry of Internal Affairs, prosecutors of the prosecutor's office of the administrative district and others attended the summarizing meeting.
Presenting the report on the activities of the Prosecutor's Office of Kentron and Nork-Marash Administrative Districts for 2025, Armen Muradyan noted that 5,228 criminal proceedings were initiated in 2025 (in 2024 -6,673 criminal proceedings).
During the reporting period, the indictment approved by the prosecutor's office referred 1,182 criminal proceedings against 1,203 persons to the court (in 2024, 672 criminal proceedings against 731 persons).
758 criminal cases against 785 persons have been completed in the courts (in 2024 - 585 criminal cases against 617 persons).
According to the Prosecutor of Kentron and Nork-Marash Administrative Districts, the damage caused to the state as a result of criminal proceedings amounted to AMD 268 million 341 thousand.
Touching upon the work carried out in the field of protecting state (community) interests, Armen Muradyan said that in 2025, the Prosecutor's Office of Kentron and Nork-Marash Administrative Districts conducted 7 studies that related to the regulatory requirements for fire and technical safety of gas stations, leased land and the right to build on Freedom Square, land plots, alienated in Kentron and Nork-Marash Administrative Region in accordance with the auction procedure, the legality of the auction process, etc. As a result of the investigations, prosecutors submitted reports of the crime, lawsuits to the administrative court, and petitions to the competent authorities.
In 2025, 10 claims were considered and are under the considered in the proceedings of the competent court on claims filed by the Prosecutor's Office of Kentron and Nork-Marash Administrative Districts.