Դատախազությունը ներկայացնում է 2025 թվականին բացառիկ լիազորության շրջանակներում պետությանն ու համայնքներին վերադարձված անշարժ գույքերի ցանկը՝ ըստ մարզերի
04/02/2026
Դատախազության կողմից պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու բացառիկ լիազորության շրջանակներում ներկայացված հայցերով կայացված վճիռներով, կնքված հաշտության համաձայնություններով և դատախազական ներգործության միջոցների կիրառման արդյունքում, 2025 թվականին պետության (համայնքի) սեփականության իրավունքն է վերականգնվել, ինչպես նաև պետության (համայնքի) փաստացի տիրապետմանն է վերադարձվել շուրջ 176 միլիոն 868 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք 66 միլիարդ 934 միլիոն դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով գույք, այդ թվում՝ մանկապարտեզներ, մշակույթի տուն, մարզադաշտ, բնության հուշարձան, պուրակներ, հողատարածքներ և դրամական միջոցներ:
Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքն է վերականգնվել՝
• Երևան քաղաքի Գ.Հովսեփյան փողոցի՝ հեռուստաաշտարակին հարող տարածքում գտնվող՝ 9420 քմ մակերեսով հողամասը: Շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը՝ շուրջ 360 միլիոն 690 հազար դրամ:
• Երևան քաղաքի Գ.Հովսեփյան փողոցի հեռուստաաշտարակին հարող տարածքում գտնվող՝ 6640 քմ մակերեսով հողամասը: Շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը՝ 254 միլիոն 244 հազար դրամ:
• Երևան քաղաքի Գ.Հովսեփյան փողոցի հեռուստաաշտարակին հարող տարածքում գտնվող՝ 16870 քմ մակերեսով հողամասը: Շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը՝ 645 միլիոն 950 հազար դրամ:
• Արագածոտնի մարզի Աշտարակ համայնքի Օրգով բնակավայրում գտնվող՝ 4 հա մակերեսով հողամասը: Շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը՝ շուրջ 32 միլիոն դրամ։
• Արմավիրի մարզի Արմավիր համայնքի Ֆ. Նանսենի փողոցի 45 ավտոդրոմ հասցեում գտնվող՝ 6 հա մակերեսով հողատարածքը և 88.9 քմ մակերեսով ավտոդրոմը: Շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը՝ 77 միլիոն 140 հազար դրամ:
• Երևան քաղաքի Գ.Հովսեփյան փողոցի՝ հեռուստաաշտարակին հարող տարածքում գտնվող «անտառային» նպատակային նշանակության 17 հազար 200 քմ մակերեսով հողամասը: Շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը՝ 658 միլիոն 586 հազար դրամ:
• Երևան քաղաքի Գ.Հովսեփյան փողոցի՝ հեռուստաաշտարակին հարող տարածքում գտնվող՝ 17730 քմ մակերեսով հողամասը: Շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը՝ 1 միլիարդ 44 միլիոն 444 հազար դրամ:
• Երևան քաղաքի Գ.Հովսեփյան փողոցի հեռուստաաշտարակին հարող տարածքում գտնվող՝ 7090 քմ մակերեսով հողամասը: Շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը՝ 417 միլիոն 659 հազար դրամ:
• Երևան քաղաքի Ղափանցյան 59 հասցեում գտնվող՝ շուրջ 2.8 հա մակերեսով հողատարածքը, 35.2 քմ մակերեսով հյուրանոցը, 10.9 քմ մակերեսով պահակատունը, 41.2 քմ մակերեսով գրասենյակը, 182.8 քմ մակերեսով արհեստանոցը, 14.7 քմ և 198.9 քմ մակերեսով պահեստները, ինչպես նաև Ղափանցյան 59/11 հասցեի 0.0376 հա հողամասը: Փորձագետի կողմից գնահատված շուկայական արժեքը՝ 1 միլիարդ 639 միլիոն 650 հազար դրամ:
• Երևան քաղաքի Աջափնյակ վարչական շրջանի Շիրազի փողոցի ձախակողմյան հատվածում գտնվող՝ 735 քմ մակերեսով հողամասը: Շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը՝ 18 միլիոն դրամ:
• Երևան քաղաքի Նուբարաշեն 11-րդ փողոցի 16/18 հողամաս հասցեում գտնվող՝ 60 քմ մակերեսով հողատարածքը: Շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը՝ 413 հազար դրամ:
• Գեղարքունիքի մարզի Գավառ համայնքի Ծովազարդ գյուղում գտնվող՝ 1.5 հա մակերեսով հողամասը: Շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը՝ 13 միլիոն 404 հազար դրամ:
• Կոտայքի մարզի Ծաղկաձոր համայնքի Աղավնաձոր գյուղի Աղավնու աղբյուր թաղամասի թիվ 31 հասցեում գտնվող՝ 5000 քմ մակերեսով հողամասը: Շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը՝ 9 միլիոն 388 հազար դրամ:
• Կոտայքի մարզի Ծաղկաձոր քաղաքի Մ.Մկրտչյան փողոցի 30/1 հասցեում գտնվող՝ 2.3 հա մակերեսով հողամասը: Շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը՝ շուրջ 375 միլիոն դրամ:
• Լոռու մարզի Ալավերդի համայնքի Օձուն գյուղում գտնվող՝ 4 հա մակերեսով հողատարածքը: Շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը՝ 20 միլիոն 592 հազար դրամ:
• Տավուշի մարզի Բերդ համայնքի Նավուր բնակավայրի 2-րդ փողոցում գտնվող՝ 112 պահակատուն հասցեի 3 հա մակերեսով հողատարածքը և 16.6 քմ մակերեսով շինությունը: Շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը 4 միլիոն 580 հազար դրամ:
Հայաստանի Հանրապետության փաստացի տիրապետմանն են վերադարձվել՝
• Արարատի մարզի համայնքների վարչական սահմաններից դուրս գտնվող՝ պետական սեփականություն հանդիսացող բնապահպանական հողերից շուրջ 5330 հա մակերեսով հողատարածքները: Շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը՝ 60 միլիարդ 553 միլիոն դրամ:
• Գեղարքունիքի մարզի Սևան համայնքի Հանգստյան գոտի 2-րդ փողոց, 47 հասցեում գտնվող՝ 1.0 հա 1905.0 բացարձակ նիշից ցածր հատվածում գտնվող հողամասը: Շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը՝ 68 միլիոն 343 հազար դրամ:
Համայնքների սեփականության իրավունքն է վերականգնվել՝
Արարատի մարզ
• Արարատի մարզի Սուրենավան բնակավայրի Բարեկամության փողոցի 23/3 հասցեում գտնվող՝ 625.33 քմ մակերեսով համայնքի մանկապարտեզի մասնաշենքը և դրանով ծանրաբեռնված՝ 0.15878 հա մակերեսով հողատարածքը: Շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը՝ 22 միլիոն 248 հազար դրամ:
• Արարատի մարզի Քաղցրաշեն բնակավայրի Շահումյան փողոցի 1/1 հասցեում գտնվող հողամասը: Շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը՝ 122 հազար դրամ:
• Արարատի մարզի Քաղցրաշեն բնակավայրի Շահումյան փողոցի 2/1 հասցեում գտնվող հողամասը: Շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը՝ 183 հազար դրամ:
• Արարատի մարզի Նարեկ բնակավայրի Դավիթ Բեկ փողոցի 2/1 հասցեում գտնվող՝ 257 քմ մակերեսով մշակույթի տունը և 900 քմ մակերեսով հողատարածքը: Շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը՝ 13 միլիոն 411 հազար դրամ:
Կոտայքի մարզ
• Կոտայքի մարզի Գառնի համայնքի «Բազալտե երգեհոն» («Քարերի սիմֆոնիա») բնության հուշարձան հանդիսացող՝ 0.10519 հա մակերեսով հողամասը:
Լոռու մարզ
• Լոռու մարզի Սպիտակ համայնքի Ջրաշեն բնակավայրի 2 փողոց, 1/1 հասցեում գտնվող՝ 0.07 հա մակերեսով հողամասը: Շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը՝ 554 հազար դրամ:
• Լոռու մարզի Գյուլագարակ համայնքի 0.45 հա մակերեսով 305 հազար դրամ կադաստրային արժեքով վարելահողը, 0.39 հա մակերեսով 385 հազար դրամ կադաստրային արժեքով վարելահողը, 0.13 հա մակերեսով 50 հազար դրամ կադաստրային արժեքով վարելահողը, 0.7 հա մակերեսով 1 միլիոն 75 հազար դրամ կադաստրային արժեքով վարելահողը:
Վայոց ձորի մարզ
• Վայոց ձորի մարզի Եղեգնաձոր համայնքի Գետափ գյուղի 29-րդ փողոցի 6 հողամաս և Գետափ գյուղի 29-րդ փողոց 4 հողամաս հասցեներում գտնվող՝ 2 հողամասերը՝ յուրաքանչյուրը 800 քմ մակերեսով: Շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը՝ 976 հազար դրամ:
• Վայոց ձորի մարզի Եղեգնաձոր համայնքում գտնվող՝ 10.000 քմ մակերեսով և 5000 քմ մակերեսով 2 հողամասեր: Շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը՝ 354 հազար դրամ:
• Վայոց ձորի մարզի Վայք համայնքի Սարավան գյուղում գտնվող՝ 1,0172 հա մակերեսով հողամասը: Շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը՝ 188 հազար դրամ:
Տավուշի մարզ
• Տավուշի մարզի Դիլիջան համայնքի Շահումյան փողոցի թիվ 34 հասցեում գտնվող՝ 891.1 քմ մակերեսով մանկապարտեզի չօգտագործվող մասնաշենքը: Շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը՝ 85 միլիոն 935 հազար դրամ:
Համայնքների փաստացի տիրապետմանն են վերադարձվել՝
• Արարատի մարզի Ջրաշեն համայնքի Բաղրամյան փողոցի 14-րդ հասցեում գտնվող մանկապարտեզի շենքը և 0.26466 հա մակերեսով հողատարածքը: Շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը՝ 17 միլիոն 865 հազար դրամ:
Գեղարքունիքի մարզ
• Գեղարքունիքի մարզի Գավառ համայնքում գտնվող՝ 0.2967 հա մակերեսով, 1.303 հա մակերեսով, 3.2104 հա մակերեսով, 0.8041 հա մակերեսով հողամասերը: Շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը ընդհանուր՝ 69 միլիոն 727 հազար դրամ:
• Գեղարքունիքի մարզի Գավառ համայնքի ընդհանուր 40.6 հա մակերեսով հողամասը: 35 հա մակերեսով հողամասի՝ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը 434 միլիոն 700 հազար դրամ է, 5.6 հա մակերեսով հողամասի՝ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը՝ 69 միլիոն 727 հազար դրամ:
• Գեղարքունիքի մարզի Մարտունու մարզադաշտի 6.5 հա հողամասը: Շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը՝ 123 միլիոն 224 հազար դրամ:
Սյունիքի մարզ
• Սյունիքի մարզի Կապան համայնքի Սյունիք գյուղ 25 հասցեի 4.16 հա մակերեսով հողամասը: Շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը՝ 32 միլիոն 947 հազար դրամ:
• Սյունիքի մարզի Կապան քաղաքի Վազգեն Սարգսյանի անվան զբոսայգու տարածքում գտնվող՝ 475 քմ և 190 քմ մակերեսներով հողատարածքները: 190 քմ մակերեսով հողամասի՝ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը 1 միլիոն 298 հազար դրամ է, 475 քմ մակերեսով հողամասի՝ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը՝ 3 միլիոն 246 հազար դրամ:
• Վայոց ձորի մարզի Ջերմուկ համայնքի Մյասնիկյան փողոց 1/1 արհեստական լճակ հասցեում և Մյասնիկյան փողոց 2/4 հասցեում գտնվող երկու հողամասերը, որոնցից մեկը՝ 13.930 քմ մակերեսով, մյուսը՝ 2.661 քմ մակերեսով: Շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը՝ համապատասխանաբար՝ 226 միլիոն 37 հազար դրամ և 45 միլիոն 207 հազար դրամ:
• Տավուշի մարզի Իջևան քաղաքի Անկախության 1/54 հասցեում գտնվող՝ 436.8 քմ մակերեսով հողամասը: Շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը՝ 2 միլիոն 985 հազար դրամ:
• Տավուշի մարզի Իջևան քաղաքի Անկախության 1/41 հասցեում գտնվող 1500 քմ մակերեսով հողամասը: Շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը՝ 10 միլիոն դրամ:
• Տավուշի մարզի Իջևան քաղաքի Թատերական փողոցի 18/6 հասցեում գտնվող՝ 0․03 հա մակերեսով հողամասը: Շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը՝ 2 միլիոն 200 հազար դրամ:
• Տավուշի մարզի Իջևան քաղաքի Վալանսի փողոցի 1/27 հասցեում գտնվող՝ 0.03 հա մակերեսով հողամասը: Շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը՝ 2 միլիոն 400 հազար դրամ:
• Տավուշի մարզի Իջևան քաղաքի Վալանսի փողոց թիվ 1/29 հասցեում գտնվող՝ 0․0605 հա մակերեսով հողամասը: Շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը՝ 4 միլիոն 134 հազար դրամ:
• Տավուշի մարզի Իջևան քաղաքի Անկախության փողոց 1/62 հասցեում գտնվող՝ 0.00198 հա մակերեսով հողամասը: Շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը 135 հազար դրամ:
• Տավուշի մարզի Իջևան քաղաքի Թատերական փողոցի 18/7 հասցեում գտնվող 350.1 քմ մակերեսով հողամասը: Շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը՝ 2 միլիոն 392 հազար դրամ:
• Տավուշի մարզի Իջևան քաղաքի Թատերական փողոցի 18/5 հասցեում գտնվող 19.8 քմ մակերեսով հողամասը: Շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը՝ 135 հազար դրամ:
• Տավուշի մարզի Իջևան քաղաքի Թատերական փողոցի 18 հասցեում գտնվող 19 քմ մակերեսով հողամասը: Շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը՝ 135 հազար դրամ:
• Տավուշի մարզի Իջևան քաղաքի Անկախության 1/55 հասցեում գտնվող 436 քմ մակերեսով հողամասը: Շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը՝ 2 միլիոն 985 հազար դրամ:
• Տավուշի մարզի Իջևան համայնքի Խաշթառակ բնակավայրի 9 փողոց, թիվ 11 հասցեում գտնվող՝ 198.45 քմ մակերեսով համայնքի մանկապարտեզի մասնաշենքը: Շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը՝ 44 միլիոն 121 հազար դրամ:
• Տավուշի մարզի Դիլիջան համայնքի Օրջոնիկիձե փողոց թիվ 63/2 հասցեում գտնվող՝ 1163.3 քմ մակերեսով մանկապարտեզի շենքի մի մասը՝ 286.5 քմ մակերեսով: Շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը՝ 30 միլիոն 838 հազար դրամ:
• Տավուշի մարզ, Իջևան համայնքի Սպանդարյան փողոց 1/91 հասցեում գտնվող զբոսայգու շատրվաններին 0.03265 հա մակերեսով հողամասը: Շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը՝ 1 միլիոն 450 հազար դրամ:

В результате решений, вынесенных по искам, поданным Прокуратурой в рамках исключительных полномочий по подаче иска о защите государственных (муниципальных) интересов, заключенных в соответствии с мировыми соглашениями, и в результате применения мер прокурорского воздействия, в 2025 году право собственности государства (общины) было восстановлено, а также в фактическое владение государства (общины) было возвращено имущество кадастровой стоимости, эквивалентной рыночной стоимости в размере 66 миллиардов 934 миллионов драмов, в том числе детские сады, дом культуры, стадион, памятник природы, парки, участки и денежные средства.
Право собственности Республики Армения было восстановлено:
- Земельный участок площадью 9420 кв. м, расположенный на территории, прилегающей к телебашне на улице Г. Овсепяна. Кадастровая стоимость, приближенная к рыночной, составляет около 360 миллионов 690 тысяч драмов:
- Земельный участок площадью 6640 квадратных метров, расположенный на территории, прилегающей к телебашне на улице Г. Овсепяна. Кадастровая стоимость, приближенная к рыночной, составляет около 254 миллиона 244 тысячи драмов:
- Земельный участок площадью 16870 кв. м на территории, прилегающей к телебашне на улице Г. Овсепяна. Кадастровая стоимость, приближенная к рыночной, составляет 645 миллионов 950 тысяч драмов.
- Земельный участок площадью 4 га, расположенный в населенном пункте Оргов общины Аштарак Арагацотнской области. Кадастровая стоимость, приближенная к рыночной, составляет около 32 миллионов драмов.
- Земельный участок площадью 6 га и автодром площадью 88,9 кв.м, расположенный по адресу автодром 45 на улице Ф. Нансена. Кадастровая стоимость, приближенная к рыночной, составляет 77 миллионов 140 тысяч драмов:
- Земельный участок «лесного» целевого назначения площадью 17 тысяч 200 квадратных метров, расположенный на улице Г. Овсепяна, на территории, прилегающей к телебашне. Кадастровая стоимость, приближенная к рыночной, составляет 658 миллионов 586 тысяч драмов.
- Земельный участок площадью 17730 кв. м на территории, прилегающей к телебашне на улице Г. Овсепяна. Кадастровая стоимость, приближенная к рыночной, - 1 миллиард 44 миллиона 444 тысячи драмов.
- Земельный участок площадью 7090 кв. м, расположенный на территории, прилегающей к телебашне на улице Г. Овсепяна. Кадастровая стоимость, приближенная к рыночной, составляет 417 миллионов 659 тысяч драмов.
- Земельный участок площадью около 2,8 га, расположенный по адресу Капанцяна 59 в Ереване, гостиница площадью 35,2 кв. м, сторожка площадью 10,9 кв. м, офис площадью 41,2 кв. м, мастерская площадью 182,8 кв. м, склады площадью 14,7 кв. м и 198,9 кв. м, а также земельный участок площадью 0,0376 га по адресу Капанцяна 59/11. Руночная стоимость, оцененная экспертом,- 639 миллионов 650 тысяч драмов.
- Земельный участок площадью 735 квадратных метров, расположенный на левой стороне улицы Шираза административного района Ачапняк города Еревана. Кадастровая стоимость, приближенная к рыночной, составляет 18 миллионов драмов.
- Земельный участок площадью 60 квадратных метров, расположенный по адресу 16/18, 11-я улица Нубарашена в Ереване, кадастровая стоимость, приближенная к рыночной, составляет 413 тысяч драмов.
- Земельный участок площадью 1,5 га, расположенный в селе Цовазард общины Гавар Гегаркуникской области. Кадастровая стоимость, приближенная к рыночной, составляет 13 миллионов 404 тысячи драмов.
- Земельный участок площадью 5000 квадратных метров, расположенный по адресу 31 квартал Ахавну ахбюр общины Цахкадзор Котайкской области. Кадастровая стоимость, приближенная к рыночной, составляет 9 миллионов 388 тысяч драмов.
- Земельный участок площадью 2.3 га, расположенный по улице М. Мкртчяна города Цахкадзора Котайкской области. Кадастровая стоимость, приближенная к рыночной, составляет около 375 миллионов драмов.
- Земельный участок площадью 4 га, расположенный в селе Одзун общины Алаверди Лорийской области. Кадастровая стоимость, приближенная к рыночной, составляет 20 миллионов 592тысяч драмов.
- Земельный участок площадью 3 га и здание площадью 16,6 кв. м по адресу 112 сторожевой дом, 2-я улица населенного пункта Навур общины Берд Тавушской области. Кадастровая стоимость, приближенная к рыночной, составляет 4 миллиона 580 тысяч драмов.
Во фактическое владение Республики Армения было возвращено:
- Земельные участки площадью около 5330 га из экологических земель, находящихся в государственной собственности, за административными границами общин Араратской области. Кадастровая стоимость, приближенная к рыночной, составляет 60 миллионов 553 тысячи драмов.
- Земельный участок площадью 1,0 га, расположенный в зоне отдыха общины Севан Гегаркуникской области, по адресу 2-я улица, 47, ниже абсолютной отметки 1905,0. Ладастровая стоимость, приближенная к рыночной, составляет 68 миллионов 343 тысячи драмов.
Право собственности общин было восстановлено:
Араратская область
- Здание общинного детского сада площадью 625,33 квадратных метра, расположенное по адресу ул. Барекамутюн, 23/3, населенный пункт Суренаван Араратской области, и земельный участок площадью 0,15878 га, перегруженный им. Кадастровая стоимость, приблизительная к рыночной, составляет 22 миллиона 248 тысяч драмов.
- Земельный участок, расположенный по адресу ул. Шаумяна 1/1 в населенном пункте Кахцрашен Араратской области. Кадастровая стоимость, приближенная к рыночной, составляет 122 тысячи драмов.
- Земельный участок, расположенный по адресу улица Шаумяна 2/1 в населенном пункте Кахцрашен Араратской области. Кадастровая стоимость, приближенная к рыночной, составляет 183 тысяч драмов.
- Дом культуры площадью 257 квадратных метров и земельный участок площадью 900 квадратных метров, расположенный по адресу улица Давид Бек, 2/1, населенный пункт Нарек Араратской области. Кадастровая стоимость, приближенная к рыночной, составляет 13 миллионов 411тысяч драмов.
Котайкская область:
- Земельный участок площадью 0.10519 га, являющийся памятником природы «Базальтовый орган» («симфония камней») общины Гарни Котайкской области.
Лорийская область:
- Земельный участок площадью 0,07 га, расположенный по адресу 2 улица, 1/1, населенный пункт Джрашен общины Спитак Лорийской области. Кадастровая стоимость, приближенная к рыночной, составляет 554 тысячи драмов.
- Пахотная земля с кадастровой стоимостью 305 тысяч драмов на площади 0,45 га в общине Гюлагарак Лорийской области, пахотная земля с кадастровой стоимостью 385 тысяч драмов на площади 0,39 га, пахотная земля с кадастровой стоимостью 50 тысяч драмов на площади 0,13 га, пахотная земля с кадастровой стоимостью 1 миллион 75 тысяч драмов на площади 0,7 га.
Вайоцдзорская область:
- 6 земельных участков на 29-й улице села Гетап общины Ехегнадзор Вайоцдзорской области и 4 земельных участка на 29-й улице села Гетап, каждый площадью 800 квадратных метров. Кадастровая стоимость, приближенная к рыночной, составляет 976 тысяч драмов.
- 2 земельных участка площадью 10 000 квадратных метров и площадью 5000 квадратных метров, расположенных в общине Ехегнадзор Вайоцдзорской области. Кадастровая стоимость, приближенная к рыночной, составляет 354 тысячи драмов.
- Земельный участок площадью 1,0172 га, расположенный в селе Сараван общины Вайк Вайоцдзорской области. Кадастровая стоимость, приближенная к рыночной, составляет 188 тысяч драмов.
Тавушская область:
- Неиспользуемое здание детского сада площадью 891,1 кв. м, расположенное по адресу улица Шаумяна, 34, община Дилижан Тавушской области. Кадастровая стоимость, приближенная к рыночной, составляет 85 миллиона 935 тысяч драмов.
Во фактическое владение общин возвращены:
Араратская область:
- Здание детского сада, расположенного по адресу ул. Баграмяна 14 общины Джрашен Араратской области, и земельный участок площадью 0,26466 га. Кадастровая стоимость, приближенная к рыночной, составляет 17 миллионов 865 тысяч драмов.
Гегаркуникская область:
Земельные участки площадью 0,2967 га, площадью 1,303 га, площадью 3,2104 га, площадью 0,8041 га, расположенные в общине Гавар Гегаркуникской области. Кадастровая стоимость, приближенная к рыночной, составляет 69 миллионов 627 тысяч драмов.
Земельный участок площадью 40.6 га в общине Гавар Гегаркуникской области. Кадастровая стоимость земельного участка площадью 35 га, приближенная к рыночной, составляет 434 миллиона 700 тысяч драмов, составляет 69 миллионов 727 тысяч драмов.
Мартунинский футбольный зал в Гегаркуникской области площадью 6.5 га. Кадастровая стоимость, приближенная к рыночной, составляет 123 миллиона 224 тысячи драмов.
Сюникская область:
- Земельный участок площадью 4,16 га по адресу село Сюник 25 общины Капан Сюникской области. Кадастровая стоимость, приближенная к рыночной, составляет 32 миллиона 947 тысяч драмов.
- Земельные участки площадью 475 кв. м и 190 кв. м, расположенные на территории парка имени Вазгена Саркисяна в городе Капан Сюникской области. Кадастровая стоимость земельного участка площадью 190 кв. м, приближенная к рыночной, составляет 1 миллион 298 тысяч драмов, кадастровая стоимость земельного участка площадью 475 кв. м, приближенная к рыночной, составляет 3 миллиона 246 тысяч драмов.
- Два земельных участка, расположенные по адресу улица Мясникяна 1/1, искусственный пруд, община Джермук Вайоцдзорской области и улица Мясникяна 2/4, один из которых площадью 13.930 квадратных метров, другой площадью 2.661 квадратных метров. Кадастровая стоимость, приближенная к рыночной, составляет 226 миллионов 37 тысяч драмов и 45 миллионов 207 тысяч драмов соответственно.
- Земельный участок площадью 436,8 кв. м, расположенный по адресу ул. Независимости 1/54 города Иджеван Тавушской области. Кадастровая стоимость, приближенная к рыночной, составляет 2 миллиона 985 тысяч драмов.
- Земельный участок площадью 1500 квадратных метров по адресу ул. Независимости 1/41 в городе Иджеван Тавушской области. Кадастровая стоимость, приближенная к рыночной, составляет 10 миллионов драмов.
- Земельный участок площадью 0,03 га, расположенный по адресу Театральная улица 18/6 города Иджеван Тавушской области. Кадастровая стоимость, приближенная к рыночной, составляет 2 миллиона 200 тысяч драмов.
- Земельный участок площадью 0,03 га, расположенный по адресу ул. Валанси 1/27, в Иджеване Тавушской области Кадастровая стоимость, приближенная к рыночной, составляет 2 миллиона 400 тысячи драмов.
- Земельный участок площадью 0,0605 га, расположенный по адресу улица Валанси 1/29, в Иджеване Тавушской области. Кадастровая стоимость, приближенная к рыночной, составляет 4 миллиона 134 тысячи драмов.
- Земельный участок площадью 0.00198 га по адресу улица Независимости 1/62 города Иджеван Тавушской области. Кадастровая стоимость, приближенная к рыночной, составляет 135 тысяч драмов.
- Земельный участок площадью 350,1 кв. м, расположенный по адресу Театральная улица 18/7 в городе Иджеван Тавушской области. Кадастровая стоимость, приближенная к рыночной, составляет 2 миллиона 392 тысячи драмов.
- Земельный участок площадью 19,8 кв. м, расположенный по адресу Театральная улица 18/5 города Иджеван Тавушской области. Кадастровая стоимость, приближенная к рыночной, составляет 135 тысяч драмов.
- Земельный участок площадью 19 квадратных метров, расположенный по адресу Театральная улица, 18, Иджеван Тавушская области. Кадастровая стоимость, приближенная к рыночной, составляет 135 тысяч драмов.
- Земельный участок площадью 436 квадратных метров по адресу ул. Независимости 1/55 города Иджеван Тавушской области. Кадастровая стоимость, приближенная к рыночной, составляет 2 миллиона 985 тысяч драмов.
- Здание общинного детского сада площадью 198,45 кв. м, расположенное по адресу ул. Хаштарак, 9, община Иджеван Тавушской области. Кадастровая стоимость, приближенная к рыночной, составляет 44 миллиона 121 тысяча драмов.
- Часть здания детского сада площадью 1163,3 кв. м, расположенного по адресу улица Орджоникидзе, 63/2, община Дилижан Тавушской области, площадью 286,5 кв. м. Кадастровая стоимость, приближенная к рыночной, составляет 30 миллионов 838 тысяч драмов.
- Земельный участок площадью 0,03265 га к фонтанам парка по адресу улица Тавушская область, община Иджеван Спандарян, 1/91. Кадастровая стоимость, приближенная к рыночной, 1 миллион 450 тысяч драмов.