«Մուլտի Լեոն» ՍՊ ընկերությունը Երևանում շուրջ 16 տարի ապօրինի տարածքներ է օգտագործել. նախաձեռնվել է քրեական վարույթ, Դատախազությունը միջնորդագիր է ուղարկել Երևանի քաղաքապետարան
02/02/2026
Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում նախաձեռնված ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ Երևանի քաղաքապետի 2000 թվականի N 1810, 2003 թվականի N 131-Ա, 2001 թվականի N 315 և 2003 թվականի N 91-Ա որոշումներով՝ «Մուլտի Լեոն» ՍՊ ընկերությանը վարձակալության իրավունքով տրամադրվել է  4000 քմ,  2996.5 քմ, 5000 քմ և 800 քմ մակերեսով հողատարածք՝ համապատասխանաբար Ծովակալ Իսակովի պողոտային հարող տարածքում (ներկայիս հասցեն՝ Ծովակալ Իսակով պողոտայի հ.15/10), Լենինականի և Ջանիբեկյան փողոցների հատման մասում (ներկայիս հասցեն՝ Շիրազի փողոցի հ.1/1), Թամանցիների փողոց և Արտաշատի խճուղու հատող խաչմերուկին հարող հատվածում (ներկայիս հասցեն՝ Թամանցիների փողոց հ.97/2) և Շիրակի փողոցին հարող տարածքում (ներկայիս հասցեն՝ Շիրակի փողոց հ.1/18):
Կառավարության՝ 2006 թվականի մայիսի 18-ի «Ինքնակամ կառույցների օրինականացման և տնօրինման կարգը հաստատելու մասին» որոշման շրջանակներում, Երևանի քաղաքապետի 2010 թվականի որոշումներով՝ վերոնշյալ ինքնակամ կառույցները (հասարակական) համարվել են Երևան քաղաքի սեփականությունը, իսկ 2010 թվականի մարտի 12-ին լուծվել են վերջիններիս հետ կնքված՝ հողի վարձակալության պայմանագրերը:
Գլխավոր դատախազությունում իրականացված ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ Երևան համայնքի սեփականությունը դառնալուց հետո, նշված հողատարածքները և շինությունները փաստացի չեն վերադարձվել համայնքին. «Մուլտի-Լեոն» ՍՊ ընկերությունը, առանց որևէ իրավական հիմքի, շարունակել է օգտագործել դրանք (2023 թվականի մայիսի 11-ից Ընկերության սեփականատեր է հանդիսանում «Բարձրունք Գրուպ» ՍՊԸ-ն): Ավելին՝ Ընկերությունը Ծովակալ Իսակովի պողոտային հարող տարածքում հատկացված 4000 քմ հողամասից կրկնակի չափով ավել օգտագործել է 1.08 հա մակերեսով հողամաս՝ 757.7 քմ մակերես գազալիցքավորման կայանով Շիրակի փողոցին հարող տարածքում 800 քմ հողատարածքի փոխարեն՝ 0.47 հա մակերեսով հողամաս՝ 576.8 քմ մակերես շինությունով, Լենինականի և Ջանիբեկյան փողոցների հատման մասում 2996.5քմ մակերեսով հողամասի փոխարեն՝ 4408.46 քմ մակերեսով հողամաս՝ 183.5 քմ գրասենյակի շինությունով: Միաժամանակ, «Մուլտի-Լեոն» ՍՊ ընկերությունը նշված տարածքներում՝ առանց թույլտվության, իրականացրել է սեղմված բնական գազի վաճառքի գործունեություն՝ վճարելով նախկին կնքված ու լուծված պայմանագրերով սահմանված փոքր տարածքների վարձավճարները:
Ուսումնասիրության արդյունքներով՝ դատախազը հանցանքի մասին հաղորդում է ներկայացրել Հակակոռուպցիոն կոմիտե: 2025 թվականի դեկտեմբերի 20-ին նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը):
Միաժամանակ, Դատախազությունը միջնորդագիր է ուղարկել Երևանի քաղաքապետարան՝ «Մուլտի-Լեոն» ՍՊ ընկերության (2023 թվականի մայիսի 11-ից` «Բարձրունք Գրուպ» ՍՊԸ) կողմից վերոնշյալ հասցեներում գտնվող՝ Երևան քաղաքի սեփականություն հանդիսացող հողամասերի ու շինությունների ինքնակամ օգտագործումը դադարեցնելու ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու՝ կիրառելով պատասխանատվության միջոցներ Ընկերության կողմից առանց գործունեության թույլտվության սեղմված բնական գազի վաճառք իրականացնելու համար:

ООО «Мульти Леон» незаконно использовало помещения в Ереване около 16 лет. Возбуждено уголовное производство, Прокуратура направила ходатайство в мэрию Еревана
02/02/2026
В результате расследования, инициированного управлением по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры, выяснилось, что согласно решениям мэра Еревана № 1810 от 2000 года, № 131-А от 2003 года, № 315 от 2001 года и № 91-а от 2003 года, ООО «Мульти Леон» на правах аренды был предоставлен земельный участок площадью 4000 кв.м, 2996.5 кв.м, 5000 кв.м и 800 кв.м соответственно, в районе, прилегающем к проспекту Адмирала Исакова  (текущий адрес: проспект Адмирала Исакова, 15/10), на пересечении улиц Ленинакан и Джанибекян (текущий адрес: улица Шираз, 1/1), на пересечении улицы Таманцинери и шоссе Арташат в участке (текущий адрес: улица Таманцинери, 97/2) и в районе, прилегающем к улице Ширак (текущий адрес: улица Ширак, 1/18).
В рамках Постановления Правительства от 18 мая 2006 года «Об утверждении Порядка легализации и распоряжения самовольными постройками», решениями мэра Еревана от 2010 года вышеуказанные самовольные постройки (общественные) были признаны собственностью города Еревана, а 12 марта 2010 года были расторгнуты договоры аренды земли, заключенные с последними.
В результате исследования, проведенного в Генеральной прокуратуре, было установлено, что после того, как указанные земельные участки и строения стали собственностью общины Ереван, они фактически не были возвращены общине. ООО «Мульти-Леон» продолжало использовать их без каких-либо юридических оснований (с 11 мая 2023 года владельцем компании является ООО «Бардзрунк Групп»). Более того, Общество использовало более чем в два раза больше выделенных 4000 кв.м земли, прилегающей к проспекту Адмирала Исакова, участок площадью 1.08 га с газозаправочной станцией площадью 757.7 кв.м, участок площадью 0.47 га со зданием площадью 576.8 кв.м вместо участка площадью 800 кв.м, прилегающего к улице Ширак, и участок площадью 4408.46 кв. м с офисным зданием площадью 183.5 кв. м вместо участка площадью 2996.5 кв. м на пересечении улиц Ленинакан и Джанибекян. Одновременно ООО «Мульти-Леон» осуществляло деятельность по продаже сжатого природного газа на указанных участках без разрешения, выплачивая арендную плату за небольшие площади, указанные в ранее заключенных и расторгнутых договорах.
По результатам расследования прокурор предоставил сообщение о преступлении в Антикоррупционный комитет. 20 декабря 2025 года было возбуждено уголовное производство по части 1 статьи 308 Уголовного кодекса, принятого 18 апреля 2003 года (злоупотребление служебным положением).
Одновременно Прокуратура направила в мэрию Еревана ходатайство о принятии мер по пресечению несанкционированного использования земельных участков и зданий, принадлежащих городу Еревану и расположенных по указанным выше адресам, ООО «Мульти-Леон» (с 11 мая 2023 года - ООО «Бардзрунк Групп»), с применением карательных мер за продажу сжатого природного газа обществом без разрешения.