Մշակույթի նախկին նախարար Հասմիկ Պողոսյանը դատապարտվել է 4 տարի 6 ամիս ժամկետով ազատազրկման, կիրառվել է համաներում. դատական ակտը մտել է օրինական ուժի մեջ
31/01/2026
Գլխավոր դատախազությունը 2023 թվականի հոկտեմբերի 18-ին տեղեկացրել էր, որ 2012-2016 թվականներին ՀՀ մշակույթի նախարարի պաշտոնը զբաղեցրած Հասմիկ Պողոսյանը, իր ծառայողական լիազորություններն ի վնաս պետական շահերի օգտագործելով, օժանդակել է «Երևանի Պ.Չայկովսկու անվան միջնակարգ երաժշտական դպրոց» ՊՈԱԿ-ին անհատույց օգտագործման իրավունքով տրամադրված հողամասից առանձնացված 300 քառակուսի մետր մակերեսով տարածքը հանցավոր խմբի կողմից խարդախությամբ հափշտակելուն:
Հիշեցնենք, որ վերոնշյալ տարածքի վերաբերյալ քաղաքացիական գործի շրջանակում Հայաստանի Հանրապետությանն է փոխանցվել Երևանի Կողբացի փողոցի 36/3 հասցեում կառուցված համալիրից 235,8 քմ մակերեսով տարածքի սեփականության իրավունքը:
Դատախազը 2023 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Հասմիկ Պողոսյանի նկատմամբ հարուցել էր հանրային քրեական հետապնդում: 2023 թվականի հոկտեմբերի 4-ին ՀՀ մշակույթի նախկին նախարարի վերաբերյալ մասն անջատվել ու հանձնվել էր Հակակոռուպցիոն դատարան:
Հակակոռուպցիոն քրեական դատարանի՝ 2025 թվականի նոյեմբերի 6-ի վճռով՝ Հասմիկ Պողոսյանը մեղավոր է ճանաչվել պաշտոնեական դիրքը չարաշահելու, առանձնապես խոշոր չափերով խարդախությանն օժանդակելու համար և դատապարտվել 4 տարի 6 ամիս ազատազրկման. դատական ակտն այսօր մտել է օրինական ուժի մեջ: Հակակոռուպցիոն քրեական դատարանի վերոնշյալ վճռով՝ մեղադրյալ Հասմիկ Պողոսյանն ազատվել է պատժից. կիրառվել է 2018 թվականի նոյեմբերի 6-ին ուժի մեջ մտած՝ «Էրեբունի-Երևանի հիմնադրման 2800-ամյակի և Հայաստանի առաջին հանրապետության անկախության հռչակման 100-ամյակի կապակցությամբ քրեական գործերով համաներում հայտարարելու մասին» ՀՀ օրենքի 2-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետը:

Бывший министр культуры Асмик Погосян приговорена к 4 годам и 6 месяцам лишения свободы, применена амнистия. Судебный акт вступил в законную силу
31/01/2026
Генеральная прокуратура сообщила 18 октября 2023 года, что Асмик Погосян, занимавшая пост министра культуры РА с 2012 по 2016 годы, используя свои служебные полномочия в ущерб государственным интересам, содействовала преступной группе в незаконном хищении 300 кв.м земли, выделенной из земельного участка, предоставленного ГНКО «Ереванской средней музыкальной школе им. П. Чайковского» в безвозмездное пользование.
Напомним, что в рамках гражданского дела, касающегося вышеупомянутой территории, Республике Армения было передано право собственности на участок площадью 235,8 кв.м из комплекса, построенного по адресу: Ереван, улица Кохбаци, 36/3.
27 сентября 2023 года прокурор возбудил публичное уголовное преследование в отношении Асмик Погосян. 4 октября 2023 года дело, касающееся бывшего министра культуры РА, было откреплено и передано в Антикоррупционный суд.
Решением Антикоррупционного уголовного суда от 6 ноября 2025 года Асмик Погосян признана виновной в злоупотреблении служебным положением, пособничестве и подстрекательстве к мошенничеству особо крупного масштаба и приговорена к 4 годам и 6 месяцам лишения свободы. Судебный акт вступил в силу сегодня, 31 января. Вышеупомянутым решением Антикоррупционного уголовного суда обвиняемая Асмик Погосян была освобождена от наказания. Применен пункт 2 части 1 статьи 2 Закона РА «Об объявлении амнистии по уголовным делам в связи с 2800-летием основания Эребуни-Еревана и 100-летием провозглашения независимости Первой Республики Армения», вступившего в силу 6 ноября 2018 года.