Մշակույթի նախկին նախարար Հասմիկ Պողոսյանը դատապարտվել է 4 տարի 6 ամիս ժամկետով ազատազրկման, կիրառվել է համաներում. դատական ակտը մտել է օրինական ուժի մեջ
31/01/2026
Գլխավոր դատախազությունը 2023 թվականի հոկտեմբերի 18-ին տեղեկացրել էր, որ 2012-2016 թվականներին ՀՀ մշակույթի նախարարի պաշտոնը զբաղեցրած Հասմիկ Պողոսյանը, իր ծառայողական լիազորություններն ի վնաս պետական շահերի օգտագործելով, օժանդակել է «Երևանի Պ.Չայկովսկու անվան միջնակարգ երաժշտական դպրոց» ՊՈԱԿ-ին անհատույց օգտագործման իրավունքով տրամադրված հողամասից առանձնացված 300 քառակուսի մետր մակերեսով տարածքը հանցավոր խմբի կողմից խարդախությամբ հափշտակելուն:
Հիշեցնենք, որ վերոնշյալ տարածքի վերաբերյալ քաղաքացիական գործի շրջանակում Հայաստանի Հանրապետությանն է փոխանցվել Երևանի Կողբացի փողոցի 36/3 հասցեում կառուցված համալիրից 235,8 քմ մակերեսով տարածքի սեփականության իրավունքը:
Դատախազը 2023 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Հասմիկ Պողոսյանի նկատմամբ հարուցել էր հանրային քրեական հետապնդում: 2023 թվականի հոկտեմբերի 4-ին ՀՀ մշակույթի նախկին նախարարի վերաբերյալ մասն անջատվել ու հանձնվել էր Հակակոռուպցիոն դատարան:
Հակակոռուպցիոն քրեական դատարանի՝ 2025 թվականի նոյեմբերի 6-ի վճռով՝ Հասմիկ Պողոսյանը մեղավոր է ճանաչվել պաշտոնեական դիրքը չարաշահելու, առանձնապես խոշոր չափերով խարդախությանն օժանդակելու համար և դատապարտվել 4 տարի 6 ամիս ազատազրկման. դատական ակտն այսօր մտել է օրինական ուժի մեջ: Հակակոռուպցիոն քրեական դատարանի վերոնշյալ վճռով՝ մեղադրյալ Հասմիկ Պողոսյանն ազատվել է պատժից. կիրառվել է 2018 թվականի նոյեմբերի 6-ին ուժի մեջ մտած՝ «Էրեբունի-Երևանի հիմնադրման 2800-ամյակի և Հայաստանի առաջին հանրապետության անկախության հռչակման 100-ամյակի կապակցությամբ քրեական գործերով համաներում հայտարարելու մասին» ՀՀ օրենքի 2-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետը:

Former Minister of Culture Hasmik Poghosyan has been sentenced to 4 years and 6 months of imprisonment; an amnesty has been applied. The court decision has entered into legal force
31/01/2026
On October 18, 2023, the Prosecutor General’s Office reported, that Hasmik Poghosyan, who held the position of Minister of Culture of the Republic of Armenia from 2012 to 2016, by using her official powers to the detriment of state interests, assisted a criminal group in fraudulently misappropriating a 300-square-meter area separated from a land plot that had been granted to the Music school after P. I. Tchaikovsky for use free of charge.
It should be reminded, that within the framework of a civil case regarding the above-mentioned territory, ownership rights to a 235.8 sq. m. area in the complex constructed at 36/3 Koghbatsi Street in Yerevan were transferred to the Republic of Armenia.
On September 27, 2023, the prosecutor initiated public criminal prosecution against Hasmik Poghosyan. On October 4, 2023, the case concerning the former Minister of Culture of the Republic of Armenia was separated and referred to the Anti-Corruption Court.
By the decision of the Anti-Corruption Criminal Court dated November 6, 2025, Hasmik Poghosyan was found guilty of abusing official position and assisting in fraud on an especially large scale and was sentenced to 4 years and 6 months of imprisonment. The court decision entered into legal force today. Under the same decision of the Anti-Corruption Criminal Court, the accused Hasmik Poghosyan was exempted from serving the sentence, as the provisions of point 2 of part 1 of Article 2 of the RA Law “On Proclaiming Amnesty on Criminal Matters on Occasion of the 2800th Anniversary of Erebuni-Yerevan and 100th Anniversary of Independence of the First Republic”, which entered into force on November 6, 2018, were applied.