Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործով առաջին վճիռ, 595 միլիարդ 817 միլիոն դրամի հայցապահանջ. Դատախազությունն ամփոփել է ոլորտում կատարված աշխատանքները
31/01/2026
Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը (այսուհետ՝ Վարչություն) 2025 թվականին նախաձեռնել է 157 ուսումնասիրություն:
Վարչության կողմից 2025 թվականի ընթացքում դատարան է ներկայացվել 42 հայցադիմում: Այդ հայցադիմումներից ներկայում քննվում է 38-ը, որոնցով ընդհանուր պահանջվում է հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել 230 անշարժ գույք, 68 շարժական գույք, 76 իրավաբանական անձանցում մասնակցություն: Դրամական պահանջն այդ հայցերով կազմում է 31 միլիարդ 540 միլիոն դրամ, իսկ ընդհանուր հայցագինը՝ 35 միլիարդ 993 միլիոն դրամ:
2025 թվականին կնքվել է հաշտության մեկ համաձայնություն, որի արդյունքում որպես ապօրինի ծագում ունեցող գույք՝ Հայաստանի Հանրապետության օգտին բռնագանձման է ենթակա 87 միլիոն 622 հազար դրամ, որից արդեն բռնագանձվել է 65 միլիոն 675 հազար դրամը:
2025 թվականին օրինական ուժի մեջ է մտել ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործով առաջին վճիռը: Վճռի հիման վրա՝ Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքն է գրանցվել Երևան քաղաքի Վարդանանց փողոցում գտնվող 1 բնակարանի և Կոտայքի մարզի Առինջ համայնքում գտնվող 1 բնակելի տան նկատմամբ, որոնց ընդհանուր միջին շուկայական արժեքը կազմում է 300 միլիոն 650 հազար դրամ (շուրջ 750 հազար ԱՄՆ դոլար): Բացի այդ, Վերականգնված միջոցների միասնական հաշվին փոխանցվել է 50 հազար եվրոյին համարժեք 20 միլիոն 634 հազար դրամ և 878 հազար դրամ:
2025 թվականի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ՝ 2020 թվականի սեպտեմբերից 2025 թվականի դեկտեմբերի 31-ն ընկած ժամանակահատվածում, դատարաններում քննվող հայցերի թիվը 155 է, որոնց ընդհանուր հայցագինը կազմում է 595 միլիարդ 817 միլիոն դրամ: Այդ հայցերով Դատախազությունը պահանջում է հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել 324 շարժական, 1463 անշարժ գույքեր, 440 իրավաբանական անձանցում մասնակցություն, դրամական պահանջը կազմում է 518 միլիարդ 428 միլիոն դրամ (այս թիվն ունի աճման միտում՝ պայմանավորված նրանով, որ ոչ բոլոր գույքերի շուկայական արժեքն է պարզված, պարզված չեն նաև իրավաբանական անձում մասնակցությունների արժեքները):
Վարչությունն իր ձևավորման օրվանից առ այսօր կնքել է հաշտության 9 համաձայնություն: Հաշտության համաձայնությունների հիման վրա՝ հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձվել է 7 անշարժ գույք, 2 շարժական գույք և դրամական միջոց, որոնց հանրագումարը կազմում է 5 միլիարդ 126 միլիոն դրամ:

Управление по взысканию имущества незаконного происхождения Генеральной прокуратуры (далее - Управление) в 2025 году инициировало 157 расследований.
В течение 2025 года Управлением подано в суд 42 исковых заявлений. В настоящее время рассматривается 38 из этих исковых заявлений, по которым в общей сложности требуется конфисковать в пользу Республики Армения 230 объектов недвижимости, 68 объектов движимого имущества, участие 76 юридических лиц. Сумма денежных требований по этим искам составляет 31 млрд 540 млн драм, а общая сумма исков - 35 млрд 993 млн драм.
В 2025 году было заключено одно мировое соглашение, в результате которого в пользу Республики Армения в качестве имущества незаконного происхождения подлежит конфискации 87 млн 622 тыс. драм, из которых уже конфисковано 65 млн 675 тыс. драм.
В 2025 году вступил в законную силу первый приговор по делу о конфискации имущества незаконного происхождения. На основании приговора право собственности Республики Армения зарегистрировано на 1 квартиру, расположенную на улице Вардананц в городе Ереване, и 1 жилой дом, расположенный в общине Ариндж Котайкской области, общая среднерыночная стоимость которых составляет 300 млн 650 тыс. драм (около 750 тыс. долларов США). Кроме того, на Единый счет восстановленных средств было перечислено 50 тыс. евро, что эквивалентно 20 млн 634 тыс. драм и 878 тысяч драм.
По состоянию на 31 декабря 2025 года, в период с сентября 2020 года по 31 декабря 2025 года, количество исков, рассматриваемых в судах, составляет 155, общая сумма исков составляет 595 млрд 817 млн драм. По этим искам Прокуратура требует конфисковать в пользу Республики Армения 324 движимых, 1463 недвижимых имущества, участие в 440 юридических лицах, сумма исков составляет 518 млрд 428 млн драм (это число имеет тенденцию к росту в связи с тем, что не определена рыночная стоимость всего имущества, а также стоимость участия в юридическом лице).
С момента своего образования и по сей день Управление заключило 9 мировых соглашений. На основании мировых соглашений в пользу Республики Армения было конфисковано 7 единиц недвижимого имущества, 2 единицы движимого имущества и денежные средства, общая сумма которых составляет 5 млрд 126 млн драм.