Հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության կբռնագանձվի Հյուսիսային պողոտայում գտնվող բնակարան, ավտոկայանատեղի, 207 միլիոն դրամ. Դատախազության՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման հայցը մասնակի բավարարվել է
30/12/2025
Հակակոռուպցիոն դատարանը մասնակի բավարարել է Դատախազության՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման հայցը. հայցի մասնակի բավարարումը բխում է Սահմանադրական դատարանի թիվ ՍԴՈ 1776 որոշմամբ արտահայտված դիրքորոշումից:
Վճռով՝ Արդարադատության նախարարության քրեակատարողական ծառայությունում, Ոստիկանությունում և Ազգային անվտանգության ծառայությունում տարբեր պաշտոններ զբաղեցրած Սերոբ Հարությունյանից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության կբռնագանձվի՝
• Հյուսիսային պողոտայում գտնվող մեկ բնակարան, որի շուկայական արժեքը 2021 թվականի դրությամբ կազմել է շուրջ 206 միլիոն դրամ,
• Հյուսիսային պողոտայում գտնվող մեկ ավտոկայանատեղիի 78/100-րդ մասը, որի շուկայական արժեքը 2021 թվականի դրությամբ կազմել է շուրջ 6 միլիոն 800 հազար դրամ,
• Հյուսիսային պողոտայում գտնվող մեկ ավտոկայանատեղիի 824/1000-րդ մասը, որի շուկայական արժեքը 2021 թվականի դրությամբ կազմել է շուրջ 6 միլիոն 800 հազար դրամ,
• Երևան քաղաքի Չեխովի փողոցում գտնվող մեկ անշարժ գույքի 2/5-րդ մասը, որի շուկայական արժեքը 2021 թվականի դրությամբ կազմել է շուրջ 105 միլիոն դրամ,
• 207 միլիոն 452 հազար դրամ, որը պետք է բռնագանձվի Սերոբ Հարությունյանի անվամբ գրանցված, ինչպես նաև փաստացի նրան պատկանող գույքերի հաշվին:

An apartment on Northern Avenue, a parking space and AMD 207 million will be confiscated in favor of the Republic of Armenia. The Prosecutor’s Office partially granted the claim for the confiscation of property of illicit origin
30/12/2025
The Anti-Corruption Court partially granted claim of the Prosecutor’s Office for the confiscation of property of illicit origin based on the opinion expressed in Decision No. SDО-1776 of the Constitutional Court.
According to the decision, the following property belonging to Serob Harutyunyan—who held various positions in the Penitentiary Service of the Ministry of Justice, the Police and the National Security Service—will be confiscated in favor of the Republic of Armenia:
• one apartment on Northern Avenue, the market value whereof was approximately AMD 206 million as of 2021;
• a 78/100 share of one parking space on Northern Avenue, the market value whereof was approximately AMD 8 million as of 2021;
• an 824/1000 share of one parking space on Northern Avenue, the market value whereof was approximately AMD 8 million as of 2021;
• a 2/5 share of a real estate property on Chekhov Street in Yerevan, the market value whereof was approximately AMD 105 million as of 2021;
• AMD 207 million 452 thousand, to be recovered from properties registered in the name of Serob Harutyunyan, as well as actually belonging to him.