Դատախազությունը մեկնարկել է Սևանա լճի ափամերձ տարածքներում ապօրինի կառուցված շենք-շինությունների ապամոնտաժման աշխատանքները. 11 հողամասերում ապամոնտաժվել է տարբեր անձանց կողմից ապօրինի կառուցված 20-ից ավելի շենք-շինություն
30/12/2025
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը 2025 թվականի հայտարարել էր, որ Դատախազությունը մեկնարկել է Սևանա լճի ափամերձ տարածքներում օրենքի խախտմամբ օտարված կամ վարձակալության հանձնված գույքերը պետությանը վերադարձնելու աշխատանքները:
Գեղարքունիքի մարզի դատախազությունում պետական շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակներում կատարված ուսումնասիրության հիման վրա՝ միջնորդագիր է հասցեագրվել Սևան համայնքին և «Սևան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ին՝ Սևանա լճի ափամերձ՝ բացարձակ նիշից ցածր 34 հողամասերում առկա ապօրինի կառուցված շենք-շինություններն ապամոնտաժելու և հողամասերի նախկին տեսքը վերականգնելու նպատակով: Միջնորդագրերի հիման վրա հարուցվել են վարչական վարույթներ, կայացվել է քանդման 23 որոշում:
Դատախազության միջնորդագրերի կատարման արդյունքում, այս պահի դրությամբ, Սևանա լճի ափամերձ՝ բացարձակ նիշից ցածր 11 հողամասերում ապամոնտաժվել (քանդվել) է տարբեր անձանց կողմից ապօրինի կառուցված՝ հիմնական և ոչ հիմնական 20-ից ավելի շենք-շինություն, «Սևան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի կողմից լուծվել (դադարեցվել է) 2 պայմանագիր: Աշխատանքները շարունակվելու են 2026 թվականին:
Վերոնշյալ միջնորդագրից բացի, 2025 թվականի ընթացքում Շրջակա միջավայրի նախարարությանը և «Սևան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ին Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության և Գեղարքունիքի մարզի դատախազության կողմից հասցեագրվել է ևս 8 միջնորդագիր:
Վերոնշյալ միջնորդագրերը և, դրանցից բացի, Դատախազության կողմից դատարան ներկայացված հայցերը, ի թիվս այլոց, վերաբերում են.
• «Հարսնաքար» հյուրանոցի վարչական համալիրին (Սևան քաղաքի Երևանյան խճուղի 50 հասցե),
• «Հարսնաքար» հյուրանոցի քոթեջներին (Սևան քաղաքի Երևանյան խճուղի 48/6 հասցե),
• Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախկին նախագահ, ՀՀ Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր Ռուբեն Հայրապետյանի կողմից ապօրինի կառուցված Սևանի առանձնատանը (Սևան քաղաքի Հանգստի գոտի 3-րդ փողոց 38 հասցե),
• Ոստիկանության նախկին պետ Վլադիմիր Գասպարյանի կողմից ապօրինի կառուցված Սևանի առանձնատանը (Գեղարքունիքի մարզի Դրախտիկ համայնքի 1-ին փողոց 97 հասցե),
• ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանի կողմից ապօրինի կառուցված Սևանի առանձնատանը (Գեղարքունիքի մարզի Դրախտիկ համայնքի 1-ին փողոցի 71 հասցե),
• «Կապավոր» ՍՊ ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահ Արման Հակոբջանյանի կողմից ապօրինի կառուցված Սևանի առանձնատանը (Գեղարքունիքի մարզի Դրախտիկ համայնքի 1-ին փողոց 88 հասցե):

Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян заявила в 2025 году, что Прокуратура начала работы по возвращению государству имущества, отчужденного или сданного в аренду в нарушение закона на прибрежных территориях озера Севан.
На основании проведенного в рамках полномочий по возбуждению иска в защиту государственных интересов в Прокуратуре Гегаркуникской области было направлено обращение к общине Севан и ГНКО «Национальный парк Севан» с требованием снести незаконно построенные здания и сооружения на 34 земельных участках ниже абсолютной отметки на берегах озера Севан, и восстановить прежний облик этих участков. По ходатайствам было возбуждено административное производство, принято 23 решения о сносе.
В результате исполнения ходатайств Прокуратуры на данный момент снесено (демонтировано) более 20 основных и второстепенных зданий и сооружений, незаконно возведенных различными лицами на 11 земельных участках ниже абсолютной отметки на берегу озера Севан, а также расторгнуты (приостановлены) 2 договора с ГНКО «Национальный парк Севан». Работы продолжатся в 2026 году.
Помимо вышеуказанного ходатайства, в течение 2025 года Управлением по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры и Прокуратурой Гегаркуникской области в Министерство окружающей среды и ГНКО «Национальный парк Севан» было направлено еще 8 ходатайств.
Вышеуказанные ходатайства, а также представленные в суд прокуратурой иски, касаются, среди прочего, следующих объектов:
В результате расследований, проведенных Управлением по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры и Прокуратурой Гегаркуникской области в рамках полномочий по возбуждению иска о защите государственных интересов, в органы предварительного следствия были направлены сообщения о преступлении, возбуждены уголовные производства.