Հակակոռուպցիոն դատարանի 2025 թվականի դեկտեմբերի 18-ի մեղադրական վերդիկտով՝ մեղադրյալ, ««Ձորակ» հոգեկան առողջության խնդիրներ ունեցող անձանց խնամքի կենտրոն» պետական ոչ առևտրային կազմակերպության (այսուհետ՝ Կենտրոն) նախկին տնօրեն Ս.Խ.-ն մեղավոր է ճանաչվել խոշոր չափի կաշառք ստանալու և պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու մեջ:
Գլխավոր դատախազությունը տեղեկացրել էր, որ Ս.Խ.-ն, 2014 թվականի դեկտեմբերի 27-ից մինչև 2020 թվականի մարտի 26-ը զբաղեցնելով Կենտրոնի տնօրենի պաշտոնը, Կենտրոնի խնամարկյալ Ա.Թ.-ին պատկանող՝ Երևան քաղաքի Գյուլիքեխվյան փողոցում գտնվող բնակարանի 2/3 մասնաբաժինը վաճառելու համար լիազորագիր տրամադրելու նպատակով, 2019 թվականի սեպտեմբերին, իր աշխատասենյակում տեղի ունեցած հանդիպման ընթացքում, Ա.Թ.-ի հորաքույրներ Վ.Թ.-ից և Է.Թ.-ից պահանջել էր 6000 ԱՄՆ դոլար կաշառք՝ վերջիններիս հետ պայմանավորվելով՝ 2000 ԱՄՆ դոլարը ստանալ մինչև լիազորագրի տրամադրումը, իսկ մնացածը՝ բնակարանը վաճառելուց հետո:
2020 թվականի հուլիսի 6-ին կնքվել է անշարժ գույքի առուվաճառքի պայմանագիր՝ 12 միլիոն 63 հազար դրամով, որի 2/3-րդ մասնաբաժինը չի հատկացվել Ա.Թ.-ին կամ վերջինիս խնամակալ հանդիսացող Կենտրոնին:
Դատախազի նախաձեռնությամբ՝ 2024 թվականի սեպտեմբերի 12-ին Ս.Խ.-ի նկատմամբ հարուցվել էր հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով (խոշոր չափերով կաշառք ստանալը՝ կաշառք տվողի կամ նրա մատնանշած անձի օգտին թողտվության կամ հովանավորչության կամ այլ ապօրինի գործողության կամ անգործության համար) և 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 309-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական լիազորություններն անցնելը):
2024 թվականի սեպտեմբերի 24-ին դատախազը հաստատել էր Ս.Խ.-ի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերը հանձնել իրավասու դատարան:
Դատավճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո, Դատախազությունը կձեռնարկի համապատասխան միջոցներ՝ առուվաճառքի պայմանագիրն առոչինչ ճանաչելու ուղղությամբ։

Former Director of the “Dzorak” Specialized Care Center was found guilty of accepting a large-scale bribe and exceeding official authority: Prosecutor General’s Office
24/12/2025
Pursuant to the judgment of conviction of the Anti-Corruption Court dated December 18, 2025, the former Director of the “Dzorak” Care Center SNCO (hereinafter referred to as the Center) — the accused S.Kh., was found guilty of accepting a bribe on a large scale and exceeding official authority.
The Prosecutor General’s Office reported that while holding the position of Director of the Center from December 27, 2014 to March 26, 2020, S.Kh., during a meeting held in his office in September 2019, demanded a bribe in the amount of USD 6,000 from V.T. and E.T. —— the aunts of the Center’s beneficiary A.T., in order to issue a power of attorney for the sale of a 2/3 share of the apartment belonging to A.T. and located on Gyulikekhvyanyan Street, Yerevan. It was agreed that USD 2,000 would be paid prior to issuing the power of attorney, and the remaining amount after the sale of the apartment.
In accordance with this agreement, S.Kh., the Director of the Center, received USD 2,000 and, in the absence of the required authorization from the guardianship and trusteeship authority (the Center, acting as A.T.’s guardian, had no right to conclude transactions for the alienation of the beneficiary’s property without such authorization), issued a power of attorney for a period of two years, authorizing A.T.’s aunt V.T., to act as the representative of the interests of the Center’s beneficiary A.T.
On July 6, 2020, a real estate sale and purchase agreement was concluded for the amount of AMD 12,063,000 drams, of which the 2/3 share was not allocated to A.T. or to the Center acting as his guardian.
At the initiative of the prosecutor, on September 12, 2024, public criminal prosecution was initiated against S.Kh. under points 2 and 3 of part 2 of Article 435 of the Criminal Code (accepting a bribe on a large scale for the purpose of connivance or patronage or any illegal action or inaction in favour of the briber or the person indicated thereby), as well as under Part 1 of Article 309 of the Criminal Code adopted on April 18, 2003 (exceeding official authority).
On September 24, 2024, the prosecutor approved the indictment against S.Kh. and submitted the case materials to the competent court.
After the judgment enters into legal force, the Prosecutor’s Office will take appropriate measures to have the sale and purchase agreement declared void.