Հակակոռուպցիոն դատարանի 2025 թվականի դեկտեմբերի 18-ի մեղադրական վերդիկտով՝ մեղադրյալ, ««Ձորակ» հոգեկան առողջության խնդիրներ ունեցող անձանց խնամքի կենտրոն» պետական ոչ առևտրային կազմակերպության (այսուհետ՝ Կենտրոն) նախկին տնօրեն Ս.Խ.-ն մեղավոր է ճանաչվել խոշոր չափի կաշառք ստանալու և պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու մեջ:
Գլխավոր դատախազությունը տեղեկացրել էր, որ Ս.Խ.-ն, 2014 թվականի դեկտեմբերի 27-ից մինչև 2020 թվականի մարտի 26-ը զբաղեցնելով Կենտրոնի տնօրենի պաշտոնը, Կենտրոնի խնամարկյալ Ա.Թ.-ին պատկանող՝ Երևան քաղաքի Գյուլիքեխվյան փողոցում գտնվող բնակարանի 2/3 մասնաբաժինը վաճառելու համար լիազորագիր տրամադրելու նպատակով, 2019 թվականի սեպտեմբերին, իր աշխատասենյակում տեղի ունեցած հանդիպման ընթացքում, Ա.Թ.-ի հորաքույրներ Վ.Թ.-ից և Է.Թ.-ից պահանջել էր 6000 ԱՄՆ դոլար կաշառք՝ վերջիններիս հետ պայմանավորվելով՝ 2000 ԱՄՆ դոլարը ստանալ մինչև լիազորագրի տրամադրումը, իսկ մնացածը՝ բնակարանը վաճառելուց հետո:
2020 թվականի հուլիսի 6-ին կնքվել է անշարժ գույքի առուվաճառքի պայմանագիր՝ 12 միլիոն 63 հազար դրամով, որի 2/3-րդ մասնաբաժինը չի հատկացվել Ա.Թ.-ին կամ վերջինիս խնամակալ հանդիսացող Կենտրոնին:
Դատախազի նախաձեռնությամբ՝ 2024 թվականի սեպտեմբերի 12-ին Ս.Խ.-ի նկատմամբ հարուցվել էր հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով (խոշոր չափերով կաշառք ստանալը՝ կաշառք տվողի կամ նրա մատնանշած անձի օգտին թողտվության կամ հովանավորչության կամ այլ ապօրինի գործողության կամ անգործության համար) և 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 309-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական լիազորություններն անցնելը):
2024 թվականի սեպտեմբերի 24-ին դատախազը հաստատել էր Ս.Խ.-ի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերը հանձնել իրավասու դատարան:
Դատավճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո, Դատախազությունը կձեռնարկի համապատասխան միջոցներ՝ առուվաճառքի պայմանագիրն առոչինչ ճանաչելու ուղղությամբ։

Бывший директор центра ухода «Дзорак» признан виновным в получении взятки в особо крупном размере и превышении должностных полномочий: Генеральная прокуратура
24/12/2025
Обвинительным приговором Антикоррупционного суда от 18 декабря 2025 года обвиняемый С.Х. — бывший директор государственной некоммерческой организации «Центр ухода за лицами с проблемами психического здоровья «Дзорак» (далее — Центр), признан виновным в получении взятки в особо крупном размере и превышении должностных полномочий.
Генеральная прокуратура сообщила, что С.Х., занимая должность директора Центра с 27 декабря 2014 года по 26 марта 2020 года, в сентябре 2019 года во время встречи в своём рабочем кабинете потребовал у В.Т. и Э.Т. —— тёть подопечного Центра А.Т., взятку в размере 6000 долларов США за выдачу доверенности на продажу 2/3 доли квартиры, принадлежащей А.Т. и расположенной в городе Ереване на улице Гюликехвян. При этом была достигнута договорённость, что 2000 долларов США будут переданы до выдачи доверенности, а оставшаяся сумма — после продажи квартиры.
В соответствии с указанной договорённостью директор Центра С.Х. получил 2000 долларов США и, при отсутствии соответствующего разрешения органа опеки и попечительства (Центр, являясь опекуном А.Т., не имел права без разрешения органа опеки и попечительства заключать сделки по отчуждению имущества подопечного), выдал сроком на 2 года доверенность, уполномочив В.Т. —— тётю подопечного А.Т., выступать представителем интересов подопечного Центра А.Т.
6 июля 2020 года был заключён договор купли-продажи недвижимого имущества на сумму 12 миллионов 63 тысячи драмов, при этом 2/3 доли указанной суммы не были переданы ни А.Т., ни Центру, являющемуся его опекуном.
По инициативе прокурора 12 сентября 2024 года в отношении С.Х. было возбуждено публичное уголовное преследование по пунктам 2 и 3 части 2 статьи 435 Уголовного кодекса (получение взятки в особо крупном размере за попустительство, покровительство или иное незаконное действие или бездействие в пользу взяткодателя или указанного им лица), а также по части 1 статьи 309 Уголовного кодекса, принятого 18.04.2003 года (превышение должностных полномочий).
24 сентября 2024 года прокурор утвердил обвинительное заключение в отношении С.Х. и направил материалы производства в компетентный суд.
После вступления приговора в законную силу прокуратура примет соответствующие меры, направленные на признание договора купли-продажи недействительным.