Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը 2025 թվականի դեկտեմբերի 18-ին ընդունել է Ժողովրդավարության և անվտանգության դպրոցի ունկնդիրներին:
Գլխավոր դատախազը շնորհակալություն է հայտնել Դպրոցի ունկնդիրներին՝ հանդիպումը նախաձեռնելու համար և հարցուպատասխանի ձևաչափով անցկացված քննարկման ընթացքում անդրադարձել է պետական շահերի պաշտպանության և ապօրինի գույքի վերադարձի ուղղությամբ Դատախազության կողմից իրականացվող աշխատանքներին, դրանց արդյունքներին, դատախազական ներգործության արդյունքում պետությանը վերադարձված գույքերին, բարեվարքությանն ու կոռուպցիոն հանցագործությունների դեմ պայքարի արդյունավետությանը:
Հանրապետության գլխավոր դատախազը, ներկայացնելով Սևանա լճի ափամերձ տարածքներում օրենքի խախտմամբ օտարված կամ վարձակալության հանձնված գույքերը պետությանը վերադարձնելու ուղղությամբ Դատախազության աշխատանքները, ընդգծել է, որ 2025 թվականի ընթացքում Շրջակա միջավայրի նախարարությանը և «Սևան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ին Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության և Գեղարքունիքի մարզի դատախազության կողմից հասցեագրվել է 5 միջնորդագիր: Միջնորդագրերից բացի, կատարված ուսումնասիրության արդյունքում, հանցագործության մասին հաղորդումներ են ուղարկվել նախաքննական մարմիններ, նախաձեռնվել են քրեական վարույթներ:
«Բացի այդ, Գեղարքունիքի մարզի դատախազությունում պետական շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակներում կատարված ուսումնասիրության հիման վրա՝ միջնորդագիր է հասցեագրվել Սևան համայնքին և «Սևան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ին՝ Սևանա լճի ափամերձ՝ բացարձակ նիշից ցածր տարածքների 34 հողամասերում առկա ապօրինի կառուցված շենք-շինություններն ապամոնտաժելու և հողամասը նախկին տեսքին բերելու համար: Այս պահի դրությամբ ընթանում են ապամոնտաժման աշխատանքներ, մինչև տարեվերջ նախատեսվում է ապամոնտաժել Սևանա լճի ափամերձ՝ բացարձակ նիշից ցածր գտնվող տարածքներում տարբեր անձանց պատկանող՝ շուրջ տասը հողակտորներում ապօրինի կառուցված շինություններ»,- նշել է Աննա Վարդապետյանն ու հիշեցրել, որ միջնորդագրերի հիման վրա հարուցվել են վարչական վարույթներ, կայացվել է քանդման 23 որոշում:
Գլխավոր դատախազն ընդգծել է, որ ապամոնտաժման աշխատանքները փաստագրվում են, և այս տարեվերջին կատարված աշխատանքների վերաբերյալ տեղեկատվությունը Դատախազության կողմից կներկայացվի հանրությանը:
Անդրադառնալով պետական շահերի պաշտպանության ոլորտում իրականացվող աշխատանքներին՝ Աննա Վարդապետյանը նշել է, որ Դատախազությունը, 2025 թվականի հունվարի 1-ից առ այսօր, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու բացառիկ լիազորության շրջանակում, ինչպես նաև դատախազական ներգործության արդյունքում, պետությանը կամ համայնքին է վերադարձրել 174 միլիոն 545 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք 66 միլիարդ 250 միլիոն դրամ արժեքով գույք, այդ թվում՝ 3 մանկապարտեզ, մշակույթի տուն, մարզադաշտ, բնության հուշարձան, պուրակներ, հողատարածքներ և դրամական միջոցներ:

Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян 18 декабря 2025 года приняла слушателей Школы демократии и безопасности. Генеральный прокурор поблагодарила слушателей Школы за инициирование встречи и в ходе обсуждения, проведенного в формате вопросов и ответов, коснулась работ, проводимых Прокуратурой в направлении защиты государственных интересов и возвращения незаконного имущества, их результатов, имущества, возвращенного государству в результате прокурорского воздействия, добропорядочности и эффективности борьбы с коррупционными преступлениями.
Генеральный прокурор республики, представляя работу Прокуратуры по возвращению государству имущества, отчужденного или сданного в аренду в нарушение закона на прибрежных территориях озера Севан, подчеркнула, что в течение 2025 года Управлением по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры и Прокуратурой Гегаркуникской области было направлено 5 ходатайств в Министерство окружающей среды и ГНКО «Национальный парк Севан». Кроме ходатайств, в результате проведенного изучения в органы предварительного следствия были направлены сообщения о преступлении, инициированы уголовные производства.
«Кроме того, на основании расследования, проведенного в рамках полномочий Прокуратуры Гегаркуникской области по возбуждению иска о защите государственных интересов, общине Севан и ГНКО «Национальный парк Севан» было направлено ходатайство о демонтаже незаконно построенных зданий и сооружений, имеющихся на 34 земельных участках на побережье озера Севан, на территориях ниже абсолютной отметки, и приведении земельного участка в прежний вид. На данный момент идут работы по демонтажу, до конца года планируется демонтировать незаконно построенные здания примерно на десяти земельных участках, принадлежащих разным лицам, на территориях, расположенных ниже абсолютной отметки на побережье озера Севан», - отметила Анна Вардапетян и напомнила, что на основании ходатайств были возбуждены административные производства, принято 23 решения о сносе.
Генеральный прокурор подчеркнула, что работы по демонтажу документируются, и к концу этого года информация о работах, проведенных Прокуратурой, будет представлена общественности.
Касаясь работ, проводимых в сфере защиты государственных интересов, Анна Вардапетян отметила, что с 1 января 2025 года по сегодняшний день Прокуратура в рамках исключительных полномочий по возбуждению иска о защите государственных (общинных) интересов, а также в результате прокурорского воздействия вернула государству или общине имущество стоимостью 66 миллиардов 250 миллионов драмов, эквивалентное 174 миллионам 545 тысячам долларов США, в том числе 3 детских сада, дом культуры, стадион, памятник природы, парки, земельные участки и денежные средства.