Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը 2025 թվականի դեկտեմբերի 18-ին ընդունել է Ժողովրդավարության և անվտանգության դպրոցի ունկնդիրներին:
Գլխավոր դատախազը շնորհակալություն է հայտնել Դպրոցի ունկնդիրներին՝ հանդիպումը նախաձեռնելու համար և հարցուպատասխանի ձևաչափով անցկացված քննարկման ընթացքում անդրադարձել է պետական շահերի պաշտպանության և ապօրինի գույքի վերադարձի ուղղությամբ Դատախազության կողմից իրականացվող աշխատանքներին, դրանց արդյունքներին, դատախազական ներգործության արդյունքում պետությանը վերադարձված գույքերին, բարեվարքությանն ու կոռուպցիոն հանցագործությունների դեմ պայքարի արդյունավետությանը:
Հանրապետության գլխավոր դատախազը, ներկայացնելով Սևանա լճի ափամերձ տարածքներում օրենքի խախտմամբ օտարված կամ վարձակալության հանձնված գույքերը պետությանը վերադարձնելու ուղղությամբ Դատախազության աշխատանքները, ընդգծել է, որ 2025 թվականի ընթացքում Շրջակա միջավայրի նախարարությանը և «Սևան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ին Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության և Գեղարքունիքի մարզի դատախազության կողմից հասցեագրվել է 5 միջնորդագիր: Միջնորդագրերից բացի, կատարված ուսումնասիրության արդյունքում, հանցագործության մասին հաղորդումներ են ուղարկվել նախաքննական մարմիններ, նախաձեռնվել են քրեական վարույթներ:
«Բացի այդ, Գեղարքունիքի մարզի դատախազությունում պետական շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակներում կատարված ուսումնասիրության հիման վրա՝ միջնորդագիր է հասցեագրվել Սևան համայնքին և «Սևան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ին՝ Սևանա լճի ափամերձ՝ բացարձակ նիշից ցածր տարածքների 34 հողամասերում առկա ապօրինի կառուցված շենք-շինություններն ապամոնտաժելու և հողամասը նախկին տեսքին բերելու համար: Այս պահի դրությամբ ընթանում են ապամոնտաժման աշխատանքներ, մինչև տարեվերջ նախատեսվում է ապամոնտաժել Սևանա լճի ափամերձ՝ բացարձակ նիշից ցածր գտնվող տարածքներում տարբեր անձանց պատկանող՝ շուրջ տասը հողակտորներում ապօրինի կառուցված շինություններ»,- նշել է Աննա Վարդապետյանն ու հիշեցրել, որ միջնորդագրերի հիման վրա հարուցվել են վարչական վարույթներ, կայացվել է քանդման 23 որոշում:
Գլխավոր դատախազն ընդգծել է, որ ապամոնտաժման աշխատանքները փաստագրվում են, և այս տարեվերջին կատարված աշխատանքների վերաբերյալ տեղեկատվությունը Դատախազության կողմից կներկայացվի հանրությանը:
Անդրադառնալով պետական շահերի պաշտպանության ոլորտում իրականացվող աշխատանքներին՝ Աննա Վարդապետյանը նշել է, որ Դատախազությունը, 2025 թվականի հունվարի 1-ից առ այսօր, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու բացառիկ լիազորության շրջանակում, ինչպես նաև դատախազական ներգործության արդյունքում, պետությանը կամ համայնքին է վերադարձրել 174 միլիոն 545 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք 66 միլիարդ 250 միլիոն դրամ արժեքով գույք, այդ թվում՝ 3 մանկապարտեզ, մշակույթի տուն, մարզադաշտ, բնության հուշարձան, պուրակներ, հողատարածքներ և դրամական միջոցներ:

On December 18, 2025, Anna Vardapetyan, Prosecutor General of the Republic of Armenia received the students of the School of Democracy and Security.
The Prosecutor General thanked the students of the School for initiating the meeting and touched upon the activities carried out by the Prosecutor’s Office in the scope of state interests protection and confiscation of illegal property, their outcomes, the property returned to the state as a result of prosecutorial action, good conduct, and the effectiveness of the fight against corruption crimes.
The Prosecutor General of the Republic, presenting the work of the Prosecutor's Office to return to the state the illegally alienated or leased properties on the shores of Lake Sevan, emphasized that during 2025, 5 claims were addressed to the Ministry of Environment and the "Sevan National Park" SNCO by the Department of State Interests Protection of the Prosecutor General's Office and the Prosecutor’s Office of Gegharkunik Region Prosecutor's Office. In addition to the claims, as a result of the study conducted, reports on the crime were sent to preliminary investigation bodies, and criminal proceedings were initiated.
"In addition, based on the study undertaken within the framework of the authority to initiate a lawsuit for the protection of state interests in the Prosecutor's Office of Gegharkunik Region, a petition was addressed to the Sevan community and the "Sevan National Park" SNCO to dismantle the illegally constructed buildings and structures on 34 land plots on the shores of Lake Sevan below the absolute line and restore the land to its previous appearance. "At the moment, dismantling works are underway; by the end of the year, it is planned to dismantle illegally constructed buildings on about ten plots of land belonging to different individuals in the areas below the absolute mark on the shores of Lake Sevan," said Anna Vardapetyan and reminded that administrative proceedings have been initiated based on petitions, and 23 demolition decisions have been made.
The Prosecutor General underlined that the dismantling works are being documented, and information on the work carried out by the end of this year will be presented to the public by the Prosecutor's Office.
Referring to the work carried out in the frame of the state interests protection, Anna Vardapetyan noted that, from January 1, 2025 to the present, initiate a lawsuit for the protection of state (community) interests within the framework of the exclusive authority to the Prosecutor's Office, as well as in the result of prosecutorial action, has returned to the state or community property worth AMD 66 billion 250 million, which is the equivalent to 174 million 545 thousand US dollars, including 3 kindergartens, a house of culture, a stadium, a natural monument, parks, land plots and monetary means.