Հայաստանի Հանրապետության կառավարության այսօրվա նիստի օրակարգում ներառված հարցերից մեկով Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության Պետական գույքի կառավարման կոմիտեին է ամրացվել 6 միլիոն ԱՄՆ դոլարին համարժեք 2 միլիարդ 319 միլիոն դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով 7 գույք:
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն ընդգծել է, որ բոլոր գույքերը Հայաստանի Հանրապետությանն են վերադարձվել Դատախազության՝ պետական շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում ներկայացված հայցերի բավարարման արդյունքում:
Հայաստանի Հանրապետությանը վերադարձված գույքերն են՝
Հակակոռուպցիոն դատարանը 2024 թվականի հունվարի 12-ի վճռով բավարարել էր Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության՝ ընդդեմ Սամվել Մայրապետյանի ներկայացված հայցը: Հայցով պահանջվել էր անվավեր ճանաչել հողամասի աճուրդը և կիրառել անվավերության հետևանքներ:
Հակակոռուպցիոն դատարանը 2024 թվականի օգոստոսի 30-ի վճռով բավարարել էր Գլխավոր դատախազության՝ պետական շահերի պաշտպանության վարչության հայցը, որով պահանջվել էր անվավեր ճանաչել հողամասի աճուրդն ու կիրառել անվավերության հետևանքներ:
Քննչական կոմիտեում նախաձեռնված քրեական վարույթին զուգահեռ՝ Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը հայցադիմում էր ներկայացրել Վարչական դատարան՝ պահանջելով անվավեր ճանաչել Երևան քաղաքի Ղափանցյան 59 հասցեում գտնվող անշարժ գույքի նկատմամբ «Հայաստանի ԴՕՍԱԱՖ» համահայկական հայրենասիրական հասարակական կազմակերպության անվամբ կատարված սեփականության իրավունքի պետական գրանցումները:
Քննչական կոմիտեում նախաձեռնված քրեական վարույթին զուգահեռ՝ Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը հայցադիմում էր ներկայացրել Վարչական դատարան՝ պահանջելով անվավեր ճանաչել Երևան քաղաքի Ղափանցյան 59/11 հասցեում գտնվող անշարժ գույքի նկատմամբ «Հայաստանի ԴՕՍԱԱՖ» համահայկական հայրենասիրական հասարակական կազմակերպության անվամբ կատարված սեփականության իրավունքի պետական գրանցումները:
Քննչական կոմիտեում նախաձեռնված քրեական վարույթին զուգահեռ՝ Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը հայցադիմում էր ներկայացրել Վարչական դատարան՝ պահանջելով անվավեր ճանաչել Լոռու մարզի Օձուն բնակավայրում գտնվող հողատարածքի նկատմամբ «Հայաստանի ԴՕՍԱԱՖ» համահայկական հայրենասիրական հասարակական կազմակերպության անվամբ կատարված սեփականության իրավունքի պետական գրանցումը:
Քննչական կոմիտեում նախաձեռնված քրեական վարույթին զուգահեռ՝ Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը հայցադիմում էր ներկայացրել Վարչական դատարան՝ պահանջելով անվավեր ճանաչել վերոնշյալ անշարժ գույքերի նկատմամբ «Հայաստանի ԴՕՍԱԱՖ» համահայկական հայրենասիրական հասարակական կազմակերպության անվամբ կատարված սեփականության իրավունքի պետական գրանցումը:
Քննչական կոմիտեում նախաձեռնված քրեական վարույթին զուգահեռ՝ Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը հայցադիմում էր ներկայացրել Վարչական դատարան՝ պահանջելով անվավեր ճանաչել Արմավիր քաղաքի Նանսենի 45 հասցեի անշարժ գույքերի նկատմամբ «Հայաստանի ԴՕՍԱԱՖ» համահայկական հայրենասիրական հասարակական կազմակերպության անվամբ կատարված սեփականության իրավունքի պետական գրանցումը:
Անդրադառնալով Դատախազության բացառիկ լիազորությունների շրջանակներում կատարված աշխատանքներին՝ Աննա Վարդապետյանը հիշեցրել է, որ 2025 թվականի հունվարի 1-ից առ այսօր, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու բացառիկ լիազորության շրջանակում, ինչպես նաև դատախազական ներգործության արդյունքում, պետությանը կամ համայնքին է վերադարձվել 174 միլիոն 545 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք 66 միլիարդ 250 միլիոն դրամ արժեքով գույք, այդ թվում՝ մանկապարտեզներ, մշակույթի տուն, մարզադաշտ, բնության հուշարձան, պուրակներ, հողատարածքներ և դրամական միջոցներ:

По одному из вопросов, включенных в повестку сегодняшнего заседания Правительства Республики Армения, Комитету по управлению государственным имуществом Министерства территориального управления и инфраструктур закреплено 7 объектов недвижимости с кадастровой стоимостью, приближенной к рыночной, эквивалентной 2 млрд. 319 млн. драмов.
Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян подчеркнула, что все имущество было возвращено Республике Армения в результате удовлетворения исков, поданных Прокуратурой в рамках полномочий по защите государственных интересов.
Имущество, возвращенное Республике Армения, - это:
Антикоррупционный суд своим решением от 12 января 2024 года удовлетворил иск, поданный Управлением по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры против Самвела Майрапетяна.
Решением Антикоррупционного суда от 30 августа 2024 года был удовлетворен иск Управления по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры, в котором требовалось признать аукцион по продаже земельного участка недействительным и применить последствия недействительности.
Параллельно с уголовным производством, возбужденным в Следственном комитете, Управление по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры подало иск в административный суд с требованием признать недействительными государственные регистрации прав собственности на недвижимость, расположенную по адресу Гапанцяна 59, на имя Всеармянской патриотической общественной организации «ДОСААФ Армении».
Параллельно с уголовным производством, возбужденным в Следственном комитете, Управление по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры подало иск в административный суд с требованием признать недействительной государственную регистрацию права собственности на земельный участок, расположенный в населенном пункте Одзун Лорийской области, на имя Всеармянской патриотической общественной организации «ДОСААФ Армении».
Параллельно с уголовным производством, возбужденным в Следственном комитете, Управление по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры подало иск в административный суд с требованием признать недействительной государственную регистрацию права собственности на вышеуказанную недвижимость, осуществленную на имя Всеармянской патриотической общественной организации «ДОСААФ Армении».
Параллельно с уголовным производством, возбужденным в Следственном комитете, Управление по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры подало иск в административный суд с требованием признать недействительной государственную регистрацию права собственности на недвижимое имущество по улице Нансена 45 в Армавире, осуществленную на имя Всеармянской патриотической общественной организации «ДОСААФ Армении».
Касаясь работ, проделанных в рамках исключительных полномочий Прокуратуры, Анна Вардапетян напомнила, что с 1 января 2025 года по сегодняшний день в рамках исключительных полномочий по возбуждению иска о защите государственных (общинных) интересов, а также в результате прокурорского воздействия государству или общине было возвращено имущество на сумму 66 миллиардов 250 миллионов драмов, эквивалентную 174 миллионам 545 тысячам долларов США, в том числе детские сады, дом культуры, стадион, памятник природы, парки, земельные участки и денежные средства.