Հայաստանի Հանրապետության կառավարության այսօրվա նիստի օրակարգում ներառված հարցերից մեկով Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության Պետական գույքի կառավարման կոմիտեին է ամրացվել 6 միլիոն ԱՄՆ դոլարին համարժեք 2 միլիարդ 319 միլիոն դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով 7 գույք:
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն ընդգծել է, որ բոլոր գույքերը Հայաստանի Հանրապետությանն են վերադարձվել Դատախազության՝ պետական շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում ներկայացված հայցերի բավարարման արդյունքում:
Հայաստանի Հանրապետությանը վերադարձված գույքերն են՝
Հակակոռուպցիոն դատարանը 2024 թվականի հունվարի 12-ի վճռով բավարարել էր Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության՝ ընդդեմ Սամվել Մայրապետյանի ներկայացված հայցը: Հայցով պահանջվել էր անվավեր ճանաչել հողամասի աճուրդը և կիրառել անվավերության հետևանքներ:
Հակակոռուպցիոն դատարանը 2024 թվականի օգոստոսի 30-ի վճռով բավարարել էր Գլխավոր դատախազության՝ պետական շահերի պաշտպանության վարչության հայցը, որով պահանջվել էր անվավեր ճանաչել հողամասի աճուրդն ու կիրառել անվավերության հետևանքներ:
Քննչական կոմիտեում նախաձեռնված քրեական վարույթին զուգահեռ՝ Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը հայցադիմում էր ներկայացրել Վարչական դատարան՝ պահանջելով անվավեր ճանաչել Երևան քաղաքի Ղափանցյան 59 հասցեում գտնվող անշարժ գույքի նկատմամբ «Հայաստանի ԴՕՍԱԱՖ» համահայկական հայրենասիրական հասարակական կազմակերպության անվամբ կատարված սեփականության իրավունքի պետական գրանցումները:
Քննչական կոմիտեում նախաձեռնված քրեական վարույթին զուգահեռ՝ Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը հայցադիմում էր ներկայացրել Վարչական դատարան՝ պահանջելով անվավեր ճանաչել Երևան քաղաքի Ղափանցյան 59/11 հասցեում գտնվող անշարժ գույքի նկատմամբ «Հայաստանի ԴՕՍԱԱՖ» համահայկական հայրենասիրական հասարակական կազմակերպության անվամբ կատարված սեփականության իրավունքի պետական գրանցումները:
Քննչական կոմիտեում նախաձեռնված քրեական վարույթին զուգահեռ՝ Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը հայցադիմում էր ներկայացրել Վարչական դատարան՝ պահանջելով անվավեր ճանաչել Լոռու մարզի Օձուն բնակավայրում գտնվող հողատարածքի նկատմամբ «Հայաստանի ԴՕՍԱԱՖ» համահայկական հայրենասիրական հասարակական կազմակերպության անվամբ կատարված սեփականության իրավունքի պետական գրանցումը:
Քննչական կոմիտեում նախաձեռնված քրեական վարույթին զուգահեռ՝ Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը հայցադիմում էր ներկայացրել Վարչական դատարան՝ պահանջելով անվավեր ճանաչել վերոնշյալ անշարժ գույքերի նկատմամբ «Հայաստանի ԴՕՍԱԱՖ» համահայկական հայրենասիրական հասարակական կազմակերպության անվամբ կատարված սեփականության իրավունքի պետական գրանցումը:
Քննչական կոմիտեում նախաձեռնված քրեական վարույթին զուգահեռ՝ Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը հայցադիմում էր ներկայացրել Վարչական դատարան՝ պահանջելով անվավեր ճանաչել Արմավիր քաղաքի Նանսենի 45 հասցեի անշարժ գույքերի նկատմամբ «Հայաստանի ԴՕՍԱԱՖ» համահայկական հայրենասիրական հասարակական կազմակերպության անվամբ կատարված սեփականության իրավունքի պետական գրանցումը:
Անդրադառնալով Դատախազության բացառիկ լիազորությունների շրջանակներում կատարված աշխատանքներին՝ Աննա Վարդապետյանը հիշեցրել է, որ 2025 թվականի հունվարի 1-ից առ այսօր, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու բացառիկ լիազորության շրջանակում, ինչպես նաև դատախազական ներգործության արդյունքում, պետությանը կամ համայնքին է վերադարձվել 174 միլիոն 545 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք 66 միլիարդ 250 միլիոն դրամ արժեքով գույք, այդ թվում՝ մանկապարտեզներ, մշակույթի տուն, մարզադաշտ, բնության հուշարձան, պուրակներ, հողատարածքներ և դրամական միջոցներ:

One of the issues included in today's agenda of the Government of the Republic of Armenia was regarding 7 properties with a cadastral value of AMD 2 billion 319 million, equivalent to 6 million US dollars, which were attached to the State Property Management Committee of the Ministry of Territorial Administration and Infrastructure.
Anna Vardapetyan, Prosecutor General of the Republic of Armenia emphasized that all properties were returned to the Republic of Armenia as a result of the granted claims submitted by the Prosecutor's Office.
As a result of the granted claims of the Prosecutor's Office for the protection of state interests these properties were returned to the Republic of Armenia:
The Anti-Corruption Court, by its ruling of January 12, 2024, granted the claim filed by the Department of State Interests Protection of the Prosecutor General's Office against Samvel Mayrapetyan. The claim requested to declare the auction of the land plot invalid and apply the consequences of invalidity.
The Anti-Corruption Court, by its ruling of August 30, 2024, granted the claim of the Department of State Interests Protection of the Prosecutor General's Office, which requested to declare the auction of the land plot invalid and apply the consequences of invalidity.
In parallel with the criminal proceedings initiated by the Investigative Committee, the Department of State Interests Protection of the Prosecutor General's Office filed a lawsuit with the Administrative Court demanding to invalidate the state registration of the right of ownership made in the name of Pan-Armenian Patriotic Non-Governmental Organization "Armenian DOSAAF" regarding the real estate located at 59 Ghapantsyan Street in Yerevan.
In parallel with the criminal proceedings initiated by the Investigative Committee, the Department of State Interests Protection of the Prosecutor General's Office filed a lawsuit with the Administrative Court demanding to invalidate the state registration of the right of ownership made in the name of the Pan-Armenian Patriotic Non-Governmental Organization "Armenian DOSAAF" over the real estate located at 59/11 Ghapantsyan Street in Yerevan.
In parallel with the criminal proceedings initiated by the Investigative Committee, the Department of State Interests Protection of the Prosecutor General's Office filed a lawsuit with the Administrative Court demanding to invalidate the state registration of the right of ownership made in the name of Pan-Armenian Patriotic Non-Governmental Organization "Armenian DOSAAF" over the land located in the Odzun settlement of the Lori region.
In parallel with the criminal proceedings initiated by the Investigative Committee, the Department of State Interests Protection of the Prosecutor General's Office filed a claim with the Administrative Court, demanding to invalidate the state registration of the ownership rights in the name of Pan-Armenian Patriotic Non-Governmental Organization "Armenian DOSAAF" over the above-mentioned real estate.
In parallel with the criminal proceedings initiated by the Investigative Committee, the Department of State Interests Protection of the Prosecutor General's Office filed a lawsuit with the Administrative Court demanding to invalidate the state registration of the property right in the name of the Pan-Armenian Patriotic Non-Governmental Organization "Armenian DOSAAF" regarding the real estate at 45 Nansen Street in Armavir.
In regard with the work carried out within its exclusive authority of the Prosecutor's Office, Anna Vardapetyan recalled that from January 1, 2025 to the present, within its exclusive authority to initiate a lawsuit for the state (community) interests protection of, property worth AMD 66 billion 250 million, equivalent to 174 million 545 thousand US dollars, has been returned to the state or community, including kindergartens, a house of culture, a stadium, a natural monument, parks, land plots and monetary means.