Դատախազությունը միջնորդագիր է ուղարկել «Սևան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի տնօրենին՝ Գեղարքունիքի մարզի Սևանի թերակղզու տարածքում գտնվող՝ Արդարադատության նախարարության աշխատակազմի օրինականության վերահսկողության տեսչության նախկին պետ, ՀՀ նախագահի նախկին օգնական, Սահմանադրական դատարանի նախկին գլխավոր քարտուղար Նորայր Փանոսյանի մոր անվամբ հաշվառված՝ 600 քմ մակերեսով հողամասի վերաբերյալ 2006 թվականի դեկտեմբերի 5-ին կնքված պայմանագիրը լուծելու ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու մասին:
Գեղարքունիքի մարզի դատախազությունը, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում, ուսումնասիրել է Շրջակա միջավայրի նախարարության «Սևան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի և Նորայր Փանոսյանի մոր միջև 2006 թվականի դեկտեմբերի 5-ին կնքված՝ «Պետական սեփականություն հանդիսացող հողամասի կառուցապատման իրավունքի տրամադրման մասին» պայմանագիրն ու կից փաստաթղթերը: Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ կառուցապատման իրավունքով տրամադրված, պետական սեփականություն հանդիսացող՝ 600 քմ մակերեսով հողամասը, որը մինչև 2031 թվականը տրամադրվել է Հ.Ս.-ին, չի օգտագործվում ըստ պայմանագրում նշված նպատակային նշանակության:
Ուսումնասիրության արդյունքներով հայտնաբերված խախտումների հիմքով՝ հանցանքի մասին հաղորդում է ներկայացվել Հակակոռուպցիոն կոմիտե: Հակակոռուպցիոն կոմիտեում 2025 թվականի նոյեմբերի 28-ին, պաշտոնեական հանցագործության հատկանիշներով, նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
Միաժամանակ, Գեղարքունիքի մարզի դատախազությունը միջնորդագիր է ուղարկել Շրջակա միջավայրի նախարարության «Սևան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի տնօրենին՝ ՊՈԱԿ-ի և Հ.Ս.-ի միջև կնքված պայմանագիրը լուծելու

Прокуратура направила ходатайство директору ГНКО "Национальный парк Севан" о принятии мер по расторжению договора о земельном участке площадью 600 квм, находящегося на полуострове Севан Гегаркуникской области заключенного 5 декабря 2006 года на имя матери Норайра Паносяна, зарегистрированного в аппарате президента РА в качестве старшего помощника постоянного представителя президента в Национальном собрании (исправлено), бывшего начальника инспекции по надзору за законностью аппарата Министерства юстиции.
Прокуратура Гегаркуникской области в рамках полномочий по защите государственных (общинных) интересов изучила договор «О предоставлении права на застройку государственного земельного участка», заключенный 5 декабря 2006 года между ГНКО «Национальный парк Севан» министерства окружающей среды и матерью Норайра Паносяна, и прилагаемые документы. В результате изучения было установлено, что земельный участок площадью 600 квм, являющийся государственной собственностью, предоставленный О.С. с правом на застройку до 2032 года, не используется по целевому назначению, указанному в договоре.
На основании обнаруженных нарушений по результатам изучения в Антикоррупционный комитет было представлено сообщение о преступлении. 28 ноября 2025 года в Антикоррупционном комитете было возбуждено уголовное дело по признакам должностного преступления.
В то же время прокуратура Гегаркуникской области направила ходатайство директору ГНКО «Национальный парк Севан» министерства окружающей среды о расторжении договора, заключенного мржду ГНКО и О.С.