Գլխավոր դատախազությունը միջնորդագիր է ուղարկել «Սևան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի տնօրենին՝ ՊՈԱԿ-ի և «Նորալուսին» ՍՊ ընկերության միջև 2002 թվականի դեկտեմբերի 2-ին կնքված՝ 2,8 հա մակերեսով հողամասի վարձակալության պայմանագիրը լուծելու, հողամասի վրա ամրակայված գույքերը «Սևան ազգային պարկ»-ին օտարելու և վարձակալի կողմից հողամասն ազատելու ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու վերաբերյալ:
Գլխավոր դատախազությունը, պետական շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում, ուսումնասիրել է «Սևան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի և «Նորալուսին» ՍՊ ընկերության միջև 2002 թվականի դեկտեմբերի 2-ին կնքված՝ 2,8 հա մակերեսով հողամասի վարձակալության պայմանագիրը և հայտնաբերել մի շարք խախտումներ:
Ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է,
Ուսումնասիրության արդյունքներով հայտնաբերված խախտումների հիմքով՝ հանցանքի մասին հաղորդում է ներկայացվել Հակակոռուպցիոն կոմիտե: Հակակոռուպցիոն կոմիտեում պաշտոնեական հանցագործության հատկանիշներով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
Միաժամանակ, Գլխավոր դատախազությունը միջնորդագիր է ուղարկել «Սևան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի տնօրենին՝ ՊՈԱԿ-ի և «Նորալուսին» ՍՊ ընկերության միջև 2002 թվականի դեկտեմբերի 2-ին կնքված՝ 2,8 հա մակերեսով հողամասի վարձակալության պայմանագիրը լուծելու, հողամասի վրա ամրակայված գույքերը «Սևան ազգային պարկ»-ին օտարելու և վարձակալի կողմից հողամասն ազատելու ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու վերաբերյալ:
Հիշեցնենք, որ Դատախազությունը ևս մեկ միջնորդագիր է ուղարկել «Սևան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի տնօրենին՝ Դրախտիկում գտնվող՝ Ոստիկանության նախկին պետ Վլադիմիր Գասպարյանի կնոջ մոր անունով գրանցված անշարժ գույքերի վերաբերյալ պայմանագրերը լուծելու ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու վերաբերյալ: Այս ուսումնասիրության արդյունքներով ևս Հակակոռուպցիոն կոմիտեում պաշտոնեական հանցագործության հատկանիշներով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:

The Prosecutor General’s Office has submitted a motion to the Director of the “Sevan National Park” SNCO to take measures toward terminating the lease agreement, concluded on December 2, 2002, between the SNCO and “Noralusin” LLC for the 2.8 ha land plot, transferring the property located on that land plot to “Sevan National Park” and ensuring that the lessee vacates the land.
Within the scope of its authority to protect state interests, the Prosecutor General’s Office has examined the lease agreement for the 2.8 ha land plot, concluded on December 2, 2002, between the “Sevan National Park” SNCO and “Noralusin” LLC and has identified a number of violations.
As a result of the examination, it was revealed that:
Based on the violations identified during the examination, a crime report has been submitted to the Anti-Corruption Committee. A criminal proceeding has been initiated in the Anti-Corruption Committee on the grounds of official misconduct.
At the same time, the Prosecutor General’s Office has submitted a motion to the Director of the “Sevan National Park” SNCO to take measures toward terminating the lease agreement, concluded on December 2, 2002, between the SNCO and “Noralusin” LLC for the 2.8 ha land plot; to transfer to “Sevan National Park” the property located on the land plot and to ensure that the lessee vacates the property.
It should be recalled that the Prosecutor’s Office has submitted another motion to the Director of the “Sevan National Park” SNCO to take measures to terminate the contracts related to the real estate located in Drakhtik that had been registered under the name of the mother of the wife of former Police Chief Vladimir Gasparyan. Based on the results of that examination, a criminal proceeding has been initiated in the Anti-Corruption Committee on the grounds of official misconduct.