Գլխավոր դատախազությունը միջնորդագիր է ուղարկել «Սևան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի տնօրենին՝ ՊՈԱԿ-ի և «Նորալուսին» ՍՊ ընկերության միջև 2002 թվականի դեկտեմբերի 2-ին կնքված՝ 2,8 հա մակերեսով հողամասի վարձակալության պայմանագիրը լուծելու, հողամասի վրա ամրակայված գույքերը «Սևան ազգային պարկ»-ին օտարելու և վարձակալի կողմից հողամասն ազատելու ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու վերաբերյալ:
Գլխավոր դատախազությունը, պետական շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում, ուսումնասիրել է «Սևան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի և «Նորալուսին» ՍՊ ընկերության միջև 2002 թվականի դեկտեմբերի 2-ին կնքված՝ 2,8 հա մակերեսով հողամասի վարձակալության պայմանագիրը և հայտնաբերել մի շարք խախտումներ:
Ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է,
Ուսումնասիրության արդյունքներով հայտնաբերված խախտումների հիմքով՝ հանցանքի մասին հաղորդում է ներկայացվել Հակակոռուպցիոն կոմիտե: Հակակոռուպցիոն կոմիտեում պաշտոնեական հանցագործության հատկանիշներով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
Միաժամանակ, Գլխավոր դատախազությունը միջնորդագիր է ուղարկել «Սևան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի տնօրենին՝ ՊՈԱԿ-ի և «Նորալուսին» ՍՊ ընկերության միջև 2002 թվականի դեկտեմբերի 2-ին կնքված՝ 2,8 հա մակերեսով հողամասի վարձակալության պայմանագիրը լուծելու, հողամասի վրա ամրակայված գույքերը «Սևան ազգային պարկ»-ին օտարելու և վարձակալի կողմից հողամասն ազատելու ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու վերաբերյալ:
Հիշեցնենք, որ Դատախազությունը ևս մեկ միջնորդագիր է ուղարկել «Սևան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի տնօրենին՝ Դրախտիկում գտնվող՝ Ոստիկանության նախկին պետ Վլադիմիր Գասպարյանի կնոջ մոր անունով գրանցված անշարժ գույքերի վերաբերյալ պայմանագրերը լուծելու ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու վերաբերյալ: Այս ուսումնասիրության արդյունքներով ևս Հակակոռուպցիոն կոմիտեում պաշտոնեական հանցագործության հատկանիշներով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:

Генеральная прокуратура направила ходатайство директору ГНКО «Национальный парк Севан» с требованием предпринять меры по расторжению договора аренды земельного участка площадью 2,8 га, заключенного 2 декабря 2002 года между ГНКО и ООО «Норалусин», об отчуждении в пользу ГНКО «Национальный парк Севан» имущества, прикрепленного к земельному участку, и принятии мер по освобождению земельного участка арендатором.
Генеральная прокуратура в рамках полномочий по защите государственных интересов изучила договор аренды земельного участка площадью 2,8 га, заключенный 2 декабря 2002 года между ГНКО «Национальный парк Севан» и ООО «Норалусин», и выявила ряд нарушений.
В ходе исследования обнаружено, что
На основании нарушений, выявленных по результатам проведения проверки, в Антикоррупционный комитет направлено сообщение о преступлении. В Антикоррупционном комитете возбуждено уголовное производство по признакам превышения должностных полномочий.
Одновременно Генеральная прокуратура направила директору ГНКО «Национальный парк Севан» ходатайство о расторжении договора аренды земельного участка площадью 2,8 га, заключенного 2 декабря 2002 года между ГНКО и ООО «Норалусин», об отчуждении в пользу ГНКО «Национальный парк Севан» имущества, прикрепленного к участку, и принятии мер по освобождению участка арендатором.
Напомним, что Прокуратура направила еще одно ходатайство директору ГНКО «Национальный парк Севан» о принятии мер по расторжению договоров в отношении недвижимости в Драхтике, зарегистрированных на имя матери жены бывшего начальника полиции Владимира Гаспаряна. Также по результатам проведения этой проверки в Антикоррупционном комитете возбуждено уголовное производство по признакам превышения должностных полномочий.