Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր առցանց ձևաչափով մասնակցել է Տաջիկստանի Հանրապետությունում կայացած՝ Անկախ պետությունների համագործակցության մասնակից պետությունների գլխավոր դատախազների համակարգող խորհրդի 35-րդ նիստին:
Հայաստանի գլխավոր դատախազն իր ելույթում անդրադարձել է ապօրինի ճանապարհով ձեռք բերված գույքի բռնագանձման արդի հարցերին՝ այդ համատեքստում ներկայացնելով հայկական փորձն ու գրանցած արդյունքները:
Աննա Վարդապետյանի խոսքով՝ վերջին 3 տարիների ընթացքում, ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման լիազորությունների շրջանակում, ի թիվս այլնի, կնքվել է հաշտության 9 համաձայնություն. արդյունքում պետությանն է վերադարձվել շուրջ 13.5 միլիոն ԱՄՆ դոլարին համարժեք գույք: «Քրեական գործերով միջազգային իրավական համագործակցության շրջանակում մեզ հաջողվել է մի շարք պետություններում հայտնաբերել հանցավոր ճանապարհով ստացված ակտիվներ, որոնք ներկայումս սառեցված են»,- հավելել է ՀՀ գլխավոր դատախազը և, եզրափակելով խոսքը, նշել, որ այս գործընթացը Դատախազության առաջնահերթություններից է՝ միտված ինչպես հանցագործությունների կանխարգելմանը, այնպես էլ դրանց հետևանքով պետությանն ու համայնքներին պատճառված վնասի հատուցմանը, այդ թվում՝ Հայաստանից հափշտակված գույքերի և ակտիվների վերադարձին։
Անկախ պետությունների համագործակցության մասնակից պետությունների գլխավոր դատախազների համակարգող խորհրդի 35-րդ նիստի օրակարգում ընդգրկված հարցերի վերաբերյալ զեկույցներով են հանդես եկել պատվիրակությունների ղեկավարները: Զեկույցները վերաբերել են կոռուպցիայի դեմ պայքարին, ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձմանը, կիբերհանցավորության դեմ պայքարում իրավական փոխգործակցությանը, անչափահասների իրավունքների պաշտպանությանը և այլ հարցերի։

Today Anna Vardapetyan, the Prosecutor General of the Republic of Armenia, participated online in the 35th meeting of the CIS Coordinating Council of Prosecutors General, held in the Republic of Tajikistan.
In her speech, the Prosecutor General of Armenia addressed current issues related to the confiscation of property of illegal origin, presenting Armenia’s experience and results achieved in this sector.
According to Prosecutor General Anna Vardapetyan, over the past three years, within the scope of powers related to the confiscation of property of illegal origin, nine settlement agreements have been concluded. As a result, property equivalent to approximately 13.5 million USD has been returned to the state. “In the framework of international legal cooperation in criminal cases, we have succeeded in identifying proceeds of crime in several countries, which are currently frozen,” the Prosecutor General added. Concluding her remarks, she emphasized that this process remained one of the Prosecutor’s Office’s key priorities, aimed not only at preventing crime, but also at restituting damage caused to the state and communities, including the recovery of property and assets misappropriated from Armenia.
As a part of the 35th meeting of the CIS Coordinating Council of Prosecutors General, delegation heads delivered reports on topics such as anti-corruption efforts, confiscation of property of illegal origin, legal cooperation in combating cybercrime, protection of minors’ rights, and other issues.