Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր առցանց ձևաչափով մասնակցել է Տաջիկստանի Հանրապետությունում կայացած՝ Անկախ պետությունների համագործակցության մասնակից պետությունների գլխավոր դատախազների համակարգող խորհրդի 35-րդ նիստին:
Հայաստանի գլխավոր դատախազն իր ելույթում անդրադարձել է ապօրինի ճանապարհով ձեռք բերված գույքի բռնագանձման արդի հարցերին՝ այդ համատեքստում ներկայացնելով հայկական փորձն ու գրանցած արդյունքները:
Աննա Վարդապետյանի խոսքով՝ վերջին 3 տարիների ընթացքում, ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման լիազորությունների շրջանակում, ի թիվս այլնի, կնքվել է հաշտության 9 համաձայնություն. արդյունքում պետությանն է վերադարձվել շուրջ 13.5 միլիոն ԱՄՆ դոլարին համարժեք գույք: «Քրեական գործերով միջազգային իրավական համագործակցության շրջանակում մեզ հաջողվել է մի շարք պետություններում հայտնաբերել հանցավոր ճանապարհով ստացված ակտիվներ, որոնք ներկայումս սառեցված են»,- հավելել է ՀՀ գլխավոր դատախազը և, եզրափակելով խոսքը, նշել, որ այս գործընթացը Դատախազության առաջնահերթություններից է՝ միտված ինչպես հանցագործությունների կանխարգելմանը, այնպես էլ դրանց հետևանքով պետությանն ու համայնքներին պատճառված վնասի հատուցմանը, այդ թվում՝ Հայաստանից հափշտակված գույքերի և ակտիվների վերադարձին։
Անկախ պետությունների համագործակցության մասնակից պետությունների գլխավոր դատախազների համակարգող խորհրդի 35-րդ նիստի օրակարգում ընդգրկված հարցերի վերաբերյալ զեկույցներով են հանդես եկել պատվիրակությունների ղեկավարները: Զեկույցները վերաբերել են կոռուպցիայի դեմ պայքարին, ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձմանը, կիբերհանցավորության դեմ պայքարում իրավական փոխգործակցությանը, անչափահասների իրավունքների պաշտպանությանը և այլ հարցերի։

Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян сегодня в онлайн-формате приняла участие в 35-м заседании Координационного совета генеральных прокуроров государств-участников Содружества Независимых Государств, состоявшемся в Республике Таджикистан.
Генеральный прокурор Армении в своем выступлении коснулась актуальных вопросов конфискации имущества, приобретенного незаконным путем, представив в этом контексте армянский опыт и зафиксированные результаты.
По словам Анны Вардапетян, за последние 3 года, в рамках полномочий по конфискации имущества незаконного происхождения, среди прочего, было заключено 9 мирных соглашений, в результате государству было возвращено имущество на сумму, эквивалентную примерно 13,5 млн долларов США. «В рамках международно-правового сотрудничества по уголовным делам нам удалось обнаружить в ряде государств активы, полученные преступным путем, которые в настоящее время заморожены», - добавила генеральный прокурор РА и, завершив свое выступление, отметила, что этот процесс является одним из приоритетов прокуратуры, направленным как на предотвращение преступлений, так и на возмещение ущерба, причиненного государству и общинам в результате этих преступлений, в том числе на возвращение имущества и активов, похищенных из Армении.
С докладами по вопросам, включенным в повестку дня 35-го заседания Координационного совета генеральных прокуроров государств-участников Содружества Независимых Государств, выступили главы делегаций. Доклады касались борьбы с коррупцией, конфискации имущества незаконного происхождения, правового взаимодействия в борьбе с киберпреступностью, защиты прав несовершеннолетних и других вопросов.