2025 թվականի սեպտեմբերի 30-ին Վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանը անփոփոխ է թողել ՀՀ արդարադատության նախկին նախարար Հրայր Թովմասյանի վերաբերյալ Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավճիռը՝ մեղավոր ճանաչելով նրան 18.04.2003 թվականին ընդունված՝ Քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցանքների կատարման մեջ. մեղսագրված արարքները վերաբերել են Հրայր Թովմասյանի կողմից ՀՀ արդարադատության նախարար աշխատած ժամանակահատվածում պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելուն:
Հիշեցնենք, որ Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանը 2024 թվականի սեպտեմբերի 20-ի դատավճռով՝ մեղավոր էր ճանաչել Հրայր Թովմասյանին՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված՝ Քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցանքների կատարման մեջ (երկու դրվագ) և նրան ազատել քրեական պատասխանատվությունից՝ վաղեմության ժամկետները 2019 թվականին անցած լինելու պատճառաբանությամբ։
Դատավճռի դեմ՝ արարքների վերաորակման և վաղեմության ժամկետի կիրառման մասով, դատախազի կողմից ներկայացվել էր վերաքննիչ բողոք, իսկ պաշտպանների կողմից ներկայացվել էին բողոքներ՝ խնդրելով ճանաչել նրա անմեղությունը:
Վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանը 2025 թվականի սեպտեմբերի 30-ին որոշում է կայացրել բողոքները մերժելու և դատավճիռն անփոփոխ թողնելու մասին:

Бывший министр юстиции признан виновным в злоупотреблении должностными полномочиями. Антикоррупционный апелляционный суд оставил в силе приговор суда Первой инстанции
06/10/2025
Антикоррупционный апелляционный суд 30 сентября 2025 года оставил в силе приговор Ереванского городского суда первой инстанции в отношении бывшего министра юстиции РА Грайра Товмасяна, признав его виновным в совершении преступлений, предусмотренных частью 1 статьи 308 Уголовного кодекса, принятого 18.04.2003 года. Инкриминируемые деяния касались злоупотребления должностными полномочиями Грайром Товмасяном в период его пребывания на посту министра юстиции РА.
Напомним, что Ереванский городской суд первой инстанции приговором от 20 сентября 2024 года признал Грайра Товмасяна виновным в совершении преступлений, предусмотренных частью 1 статьи 308 Уголовного кодекса, принятого 18.04.2003 года (два эпизода), и освободил его от уголовной ответственности в связи с истечением срока давности в 2019 году.
Прокурором было подано апелляционная жалоба на приговор в части переквалификации деяний и применения срока давности, а защитой – апелляционные жалобы, требуя признать его невиновным.
30 сентября 2025 года Антикоррупционный апелляционный суд вынес решение, отклонив апелляции и оставив приговор без изменений.