2025 թվականի սեպտեմբերի 30-ին Վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանը անփոփոխ է թողել ՀՀ արդարադատության նախկին նախարար Հրայր Թովմասյանի վերաբերյալ Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավճիռը՝ մեղավոր ճանաչելով նրան 18.04.2003 թվականին ընդունված՝ Քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցանքների կատարման մեջ. մեղսագրված արարքները վերաբերել են Հրայր Թովմասյանի կողմից ՀՀ արդարադատության նախարար աշխատած ժամանակահատվածում պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելուն:
Հիշեցնենք, որ Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանը 2024 թվականի սեպտեմբերի 20-ի դատավճռով՝ մեղավոր էր ճանաչել Հրայր Թովմասյանին՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված՝ Քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցանքների կատարման մեջ (երկու դրվագ) և նրան ազատել քրեական պատասխանատվությունից՝ վաղեմության ժամկետները 2019 թվականին անցած լինելու պատճառաբանությամբ։
Դատավճռի դեմ՝ արարքների վերաորակման և վաղեմության ժամկետի կիրառման մասով, դատախազի կողմից ներկայացվել էր վերաքննիչ բողոք, իսկ պաշտպանների կողմից ներկայացվել էին բողոքներ՝ խնդրելով ճանաչել նրա անմեղությունը:
Վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանը 2025 թվականի սեպտեմբերի 30-ին որոշում է կայացրել բողոքները մերժելու և դատավճիռն անփոփոխ թողնելու մասին:

On 30 September 2025, the Anti-Corruption Court of Appeal upheld the verdict of the First Instance Court of General Jurisdiction of Yerevan City on Hrayr Tovmasyan, the former Minister of Justice, finding him guilty of committing crimes under of Article 308, Part 1 of the RA Criminal Code adopted on April 18, 2003. Hrayr Tovmasyan was pleaded guilty for abuse of official authority during his office as the Minister of Justice of the Republic of Armenia.
Let’s remind that Hrayr Tovmasyan was pleaded guilty according to the verdict of 20 September 2024 of the First Instance Court of General Jurisdiction of Yerevan City under Article 308, Part 1 of the RA Criminal Code adopted on April 18, 2003 (two episodes) and released him from criminal liability due to statute of limitations in 2019.
The prosecutor filed an appeal against the verdict regarding the requalification of the acts and the application of the statute of limitations. The defendants filed application with the request to recognize him innocent.
On September 30, 2025, the Anti-Corruption Court of Appeal made a decision to dismiss the application and upheld the verdict.