Գործարկման օրվանից (2024 թվականի դեկտեմբերի 5) մինչև 2025 թվականի հունիսի 30-ը Վերականգնված միջոցների միասնական հաշվին փոխանցվել է 17,842,253,253 դրամ[1]:
2025 թվականի առաջին կիսամյակում, Հարկ վճարողի միասնական հաշվին փոխանցվել է 10,803,735,661 դրամ:
2025 թվականի առաջին կիսամյակում, Քննչական կոմիտեում քննվող քրեական վարույթներով արգելանք է դրվել 509,997,000 դրամ արժողության գույքի վրա[2]:
2025 թվականի հունիսի 30-ի դրությամբ, Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական վարույթներով որպես գույք փաստացի արգելադրված դրամական միջոցների ընդհանուր ծավալը կազմել է 110,132,746 դրամ, 80,945 եվրո, 7,616,970 ԱՄՆ դոլար և 1,822,095 չեխական կրոն:
[1] Նշված թիվը ներառում է Քննչական կոմիտեի դեպոզիտային հաշվից փոխանցված 9,425,523,000 դրամը և Դատախազության դեպոզիտային հաշվից փոխանցված 4,368,396,700 դրամը:
[2]Քննչական կոմիտեում վարվող վիճակագրությունը ներառում է ինչպես արգելադրված դրամական միջոցները, այնպես էլ այլ գույքային միջոցները:

In accordance with the Government's decision of December 5, 2024, the Prosecutor General's Office summarized the data on the funds recovered through criminal proceedings to the Recovered Funds and the Taxpayer's Joint Account, as well as the funds actually frozen as property.
From the date of launch (December 5, 2024) to June 30, 2025, AMD 17,842,253,253 was transferred to the Unified Account for Recovered Funds [1].
In the first half of 2025, AMD 10,803,735,661 was transferred to the Unified Account for Taxpayers.
In the first half of 2025, AMD 509,997,000 worth of property was frozen in criminal proceedings under investigation by the Investigative Committee [2].
As of June 30, 2025, the total amount of funds actually frozen as property under criminal proceedings under investigation by the Anti-Corruption Committee amounted to 110,132,746 AMD, 80,945 EUR, 7,616,970 USD and 1,822,095 CZK.
[1] The mentioned number includes AMD 9,425,523,000 transferred from the deposit account of the Investigative Committee and AMD 4,368,396,700 transferred from the deposit account of the Prosecutor's Office.
[2] The statistics maintained by the Investigative Committee include both frozen funds and other property assets.