Արարատի մարզի դատախազությունը, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում, ուսումնասիրել է Արարատի մարզի Քաղցրաշեն գյուղական համայնքին Կառավարության 2003 թվականի նոյեմբերի 6-ի որոշմամբ սեփականության իրավունքով փոխանցված՝ Շահումյան փողոցի 2/1 հասցեում գտնվող՝ Մշակույթի տանը հատկացված պուրակի փաստաթղթերը:
Ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ Քաղցրաշեն համայնքի նախկին ղեկավար Վ.Գ.-ն, Կադաստրի կոմիտեի իրավասու անձանց մոլորության մեջ գցելու եղանակով, կայացրել է ոչ իրավաչափ ակտեր, ինչի հետևանքով համայնքային սեփականություն հանդիսացող՝ 150 քմ մակերեսով հողատարածքը ձևական աճուրդի եղանակով 2012 թվականի մարտի 5-ին օտարվել է համայնքի ղեկավարի՝ Վ.Գ.-ի որդուն:
Դատախազի կողմից միջնորդագիր է հասցեագրվել Արտաշատ համայնքի ղեկավարին՝ անշարժ գույքն օտարելու մասին որոշումը վերացնելու և գույքը համայնքի սեփականությանը վերադարձնելու ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու վերաբերյալ:
Միջնորդագրի հիման վրա՝ Արտաշատ համայնքի իրավասու մարմինների կողմից ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում՝ Քաղցրաշեն բնակավայրի Շահումյան փողոցի 2/1 հասցեում գտնվող անշարժ գույքի նկատմամբ 2025 թվականի հուլիսի 24-ին գրանցվել է Արտաշատ համայնքի սեփականության իրավունքը:

The Prosecutor’s Office of Ararat region, in the scope of the power of protection of the state (community) interests, examined the documents of the park allocated to the Cultural Center under the ownership right located at 2/1 Shahumyan Str., by the decision of the Government dated November 6, 2003.
As a result of examination it was found out that V.G., former Head of Kaghtsrashen settlement, rendered non-legitimate acts by misleading the authorized persons of the Cadastre Committee as a result of which community-owned land plot with the surface of 150 m2 was alienated through a formal auction to V.G.’s son on March 5, 2012.
The Prosecutor addressed a written motion to the Head of Artashat community on undertaking measures to revoke the decision on alienation of the immovable property and to return the property to the community.
Based on the written motion and as a result of measures undertaken by the competent authorities of Artashat community, the ownership right of Artashat community was registered over the immovable property located at 2/1 Shahumyan Str., Kaghtsrashen settlement on July 24, 2025.