Արարատի մարզի դատախազությունը, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում, ուսումնասիրել է Արարատի մարզի Քաղցրաշեն գյուղական համայնքին Կառավարության 2003 թվականի նոյեմբերի 6-ի որոշմամբ սեփականության իրավունքով փոխանցված՝ Շահումյան փողոցի 2/1 հասցեում գտնվող՝ Մշակույթի տանը հատկացված պուրակի փաստաթղթերը:
Ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ Քաղցրաշեն համայնքի նախկին ղեկավար Վ.Գ.-ն, Կադաստրի կոմիտեի իրավասու անձանց մոլորության մեջ գցելու եղանակով, կայացրել է ոչ իրավաչափ ակտեր, ինչի հետևանքով համայնքային սեփականություն հանդիսացող՝ 150 քմ մակերեսով հողատարածքը ձևական աճուրդի եղանակով 2012 թվականի մարտի 5-ին օտարվել է համայնքի ղեկավարի՝ Վ.Գ.-ի որդուն:
Դատախազի կողմից միջնորդագիր է հասցեագրվել Արտաշատ համայնքի ղեկավարին՝ անշարժ գույքն օտարելու մասին որոշումը վերացնելու և գույքը համայնքի սեփականությանը վերադարձնելու ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու վերաբերյալ:
Միջնորդագրի հիման վրա՝ Արտաշատ համայնքի իրավասու մարմինների կողմից ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում՝ Քաղցրաշեն բնակավայրի Շահումյան փողոցի 2/1 հասցեում գտնվող անշարժ գույքի նկատմամբ 2025 թվականի հուլիսի 24-ին գրանցվել է Արտաշատ համայնքի սեփականության իրավունքը:

Прокуратура Араратской области в рамках полномочий по защите государственных (общинных) интересов провела проверку документов парка, выделенного Дому культуры по адресу: улица Шаумяна, 2/1, который был передан сельской общине Кахцрашен Араратской области решением Правительства от 6 ноября 2003 года.
В результате проверки установлено, что бывший глава общины Кахцрашен В.Г., вводя в заблуждение уполномоченных лиц Комитета кадастра, совершил противопроавные действия, в результате которых земельный участок площадью 150 кв. м, являющийся общинной собственностью, 5 марта 2012 года был отчужден сыном главы общины В.Г. путем формального аукциона.
Прокурор обратился с ходатайством к главе общины Арташат об отмене решения об отчуждении недвижимого имущества и принятии мер по возврату имущества в собственность общины.
На основании ходатайства, в результате принятых уполномоченными органами общины Арташат мер, 24 июля 2025 года было зарегистрировано право собственности общины Арташат на недвижимое имущество, расположенное по адресу: населенный пункт Кахцрашен, улица Шаумяна, 2/1.