Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր, Դատախազության՝ Դիլիջանում գտնվող նստավայրում, ընդունել է Եվրոպական միության քրեական արդարադատության գործակալության (Եվրաջասթ) ներկայացուցիչ Էրիկ Ֆոգելսբոյին։
Եվրաջասթի ներկայացուցիչը Հայաստան է ժամանել՝ մասնակցելու ՀՀ դատախազության հիմնադրման 107-ամյակի և Դատախազության աշխատողի օրվա կապակցությամբ, Դիլիջանում 2025 թվականին հուլիսի 1-ին մեկնարկող՝ «Դատախազների անկախությունն ու անաչառությունը՝ հանցագործություն կատարած պաշտոնատար անձանց նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու համատեքստում. կոռուպցիա և փողերի լվացում» թեմայով միջազգային երկօրյա բարձրաստիճան համաժողովին։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև շուրջ երկու տարի տևած բանակցությունների արդյունքում՝ 2024 թվականի ապրիլի 5-ին կնքվել է «Հայաստանի Հանրապետության և Եվրաջասթի միջև համագործակցության մասին» համաձայնագիրը, իսկ նույն տարվա սեպտեմբերի 23-ին ստորագրվել է համաձայնագրի իրականացման վերաբերյալ աշխատանքային պայմանավորվածությունը: Ներպետական ընթացակարգերն ավարտելուց հետո Հայաստանը Եվրաջասթ կգործուղի լիազոր դատախազին:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել 2024 թվականի մարտի 7-ին և նոյեմբերի 6-ին Նիդերլանդների Թագավորություն կատարած աշխատանքային այցերի շրջանակում Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի՝ Եվրաջասթում ունեցած հանդիպումներին:

Генеральный прокурор Анна Вардепетян сегодня в резиденции Прокуратуры Дилижанa приняла представителя Агентства Европейского союза по сотрудничеству в области уголовного правосудия (Евроюст) Эрика Фогельсбо.
Представитель Евроюста прибыл в Армению для участия в международной двухдневной высокоуровневой конференции на тему «Независимость и беспристрастность прокуроров в контексте возбуждения публичного уголовного преследования в отношении должностных лиц, совершивших преступления: коррупция и отмывание денег», которая стартует 1 июля 2025 года в Дилижане по случаю 107-й годовщины создания Прокуратуры РА и Дня сотрудника прокуратуры.
Напомним, что в результате переговоров между Арменией и Европейским союзом, длившихся около двух лет, 5 апреля 2024 года было подписано соглашение «О сотрудничестве между компетентными органами Республики Армения и Евроюстом в области правового сотрудничества по вопросам уголовного судопроизводства», а 23 сентября того же года было подписано Рабочее соглашение о реализации Соглашения. После завершения внутригосударственных процедур Армения направит полномочного прокурора в Евроюст.
Во время встречи были рассмотрены встречи Генерального прокурора Республики Армения Анны Вардепетян в Евроюсте, состоявшиеся в ходе рабочих визитов в Королевство Нидерландов 7 марта и 6 ноября 2024 года.