Հայաստանի գլխավոր դատախազն ընդունել է Մալթայի գլխավոր դատախազին
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր, Դատախազության՝ Դիլիջանում գտնվող նստավայրում, ընդունել է Մալթայի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Վիկտորիա Բութիջեյջի գլխավորած պատվիրակությանը։
Մալթայի գլխավոր դատախազը Հայաստան է ժամանել՝ մասնակցելու ՀՀ դատախազության հիմնադրման 107-ամյակի և Դատախազության աշխատողի օրվա կապակցությամբ, Դիլիջանում 2025 թվականին հուլիսի 1-ին մեկնարկող՝ «Դատախազների անկախությունն ու անաչառությունը՝ հանցագործություն կատարած պաշտոնատար անձանց նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու համատեքստում. կոռուպցիա և փողերի լվացում» թեմայով միջազգային երկօրյա բարձրաստիճան համաժողովին։
Աննա Վարդապետյանը ողջունել է մալթացի գործընկերոջը և նշել, որ ջերմ հիշողություններ ունի նախորդ տարի Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի 18-րդ տարածաշրջանային համաժողովին մասնակցելու նպատակով Մալթա կատարած այցից և դրան մեծապես նպաստել է Վիկտորիա Բութիջեյջի ջերմ ընդունելությունը:
Աննա Վարդապետյանն ընդգծել է, որ Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի 18-րդ տարածաշրջանային համաժողովին մասնակցությունը և համաժողովի շրջանակում ունեցած երկկողմ հանդիպումներն ու մասնագիտական նոր ծանոթությունները նպաստել են ՀՀ դատախազության աշխատանքի արդյունավետության բարձրացմանը:

Prosecutor General Anna Vardapetyan today received a delegation headed by the Prosecutor General of the Republic of Malta, Victoria Buttigieg, at the Prosecutor's Office residence in Dilijan.
The Prosecutor General of Malta has arrived in Armenia to participate in the two-day international high-level conference entitled “Independence and Impartiality of Prosecutors in the Context of Prosecution of Crimes Committed by Public Officials: Corruption and Money Laundering”, launched on July 1, 2025, in Dilijan, on the occasion of the 107th anniversary of the establishment of the Prosecutor's Office of the Republic of Armenia and the Day of Employee of the Prosecutor's Office.
Anna Vardapetyan welcomed her Maltese counterpart and noted that she had fond memories of her visit to Malta last year to attend the 18th Regional Conference of the International Association of Prosecutors, emphasizing that the warm hospitality extended by Victoria Buttigieg had played a significant role in this.
Anna Vardapetyan emphasized that participation in the 18th Regional Conference of the International Association of Prosecutors, along with the bilateral meetings and new professional connections established within the framework of the event, contributed to enhancing the efficiency of the activities of the Prosecutor’s Office of the Republic of Armenia.
During the meeting, the Prosecutors General of the two countries discussed a range of issues of mutual interest.