Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը Կառավարության այսօրվա նիստում անդրադարձել է Դատախազության՝ պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության բավարարված հայցի արդյունքում Օրգով համայնքի հողամասը Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությանն ամրացնելու հարցին, մասնավորապես, նշելով.
«Հակակոռուպցիոն դատարանի՝ 2025 թվականի հունվարի 13-ի վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելու արդյունքում՝ Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքն է վերականգնվել Արագածոտնի մարզի Աշտարակ համայնքի Օրգով բնակավայրում գտնվող՝ «հատուկ պահպանվող տարածք» նպատակային նշանակության 4 հա մակերեսով հողամասի նկատմամբ: Շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը 31 միլիոն 680 հազար դրամ է: Դատախազությունը պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայցով պահանջել էր անվավեր ճանաչել Օրգով համայնքի նախկին ղեկավարի կողմից օրենքի խախտմամբ իր որդուն 4 հա մակերեսով հողամասն օտարելու վերաբերյալ՝ 2005 թվականի ապրիլի 25-ի աճուրդը: Հայցի բավարարման արդյունքում՝ «հատուկ պահպանվող տարածք» նպատակային նշանակության հողամասը վերադարձվել է Հայաստանի Հանրապետությանը:
Հաշվի առնելով, որ հողամասը հանդիսանում է հատուկ պահպանվող տարածք, իսկ գործառնական նշանակությունը՝ «Պատմական և մշակութային»՝ առաջարկվում է հողամասն ամրացնել Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությանը։
Կոտայքի մարզի Ծաղկաձոր քաղաքի Մ.Մկրտչյան փողոցի 30/1 հասցեում գտնվող՝ շուրջ 1 միլիոն դոլար արժեքով հողամասի նկատմամբ գրանցվել է Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքը:
2025 թվականի հունիսի 2-ին Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքն է գրանցվել Կոտայքի մարզի Ծաղկաձոր քաղաքի Մ.Մկրտչյան փողոցի 30/1 հասցեում գտնվող՝ շուրջ 1 միլիոն դոլար շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով 2,3 հա մակերեսով հողամասի նկատմամբ:
Հակակոռուպցիոն դատարանը 2024 թվականի հունվարի 12-ի վճռով բավարարել էր Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության՝ ընդդեմ Սամվել Մայրապետյանի ներկայացված հայցը: Հայցով պահանջել էր անվավեր ճանաչել հողամասի աճուրդը և կիրառել անվավերության հետևանքներ:
Մայրաքաղաքի հեռուստաաշտարակին հարող տարածքում գտնվող՝ շուրջ 1,5 միլիոն դոլար արժեքով երկու հողամաս Կառավարության նախորդ նիստում կայացված որոշմամբ ամրացվել են Շրջակա միջավայրի նախարարությանը:
Հայաստանի Հանրապետության կառավարության՝ նախորդ շաբաթվա նիստում ընդունված որոշմամբ՝ Շրջակա միջավայրի նախարարությանն ամրացվեցին մայրաքաղաքի հեռուստաաշտարակին հարող տարածքում գտնվող՝ շուրջ 900 հազար ԱՄՆ դոլար շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով, մոտ 1 հա մակերեսով «անտառային» նշանակության և նույն տարածքում գտնվող մեկ այլ՝ 661 հազար ԱՄՆ դոլար շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով 6640 քմ մակերեսով «անտառային» նշանակության հողամասերը:
Հակակոռուպցիոն դատարանի՝ օրինական ուժի մեջ մտած վճիռներով՝ բավարարվել էին Դատախազության՝ պետական շահերի պաշտպանության հայցերը, որոնցով պահանջվել էր անվավեր ճանաչել Երևանի քաղաքապետի և ֆիզիկական անձանց միջև 2005 թվականի մայիսի 2-ին և 2005 թվականի հունիսի 30-ին կնքված առուվաճառքի պայմանագրերն ու կիրառել անվավերության հետևանքներ:
Անդրադառնալով վերջին երկու ամիսների ընթացքում համայնքային շահերի պաշտպանության շրջանակներում կատարված աշխատանքին՝ նշեմ, որ Իջևան և Դիլիջան համայնքներին են վերադարձվել Խաշթառակում և Դիլիջանում գտնվող երկու մանկապարտեզների մասնաշենքերը: Մասնավորապես՝
Ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ 2017 թվականի փետրվարի 27-ին Տավուշի մարզի Խաշթառակ գյուղական համայնքը՝ ի դեմս համայնքի ղեկավարի, կնքել է անշարժ գույքի վարձակալության պայմանագիր: Պայմանագրի համաձայն՝ մանկապարտեզի մասնաշենքը տարեկան 165 հազար դրամ վարձավճարով (ամսական՝ 13 հազար 750 դրամ), 25 տարի ժամկետով վարձակալության է հանձնվել ֆիզիկական անձի:
Նյութերի ուսումնասիրությամբ պարզվել է նաև, որ 2017 թվականի փետրվարի 27-ին կնքված պայմանագրի հետևանքով՝ վարձակալության հանձնված վերոնշյալ անշարժ գույքը չի ներառվել 2023 թվականի հոկտեմբերի 24-ին մեկնարկած՝ մանկապարտեզի հիմնանորոգման աշխատանքների ծրագրում: Արդյունքում՝ Իջևան համայնքի Խաշթառակ բնակավայրի մանկապարտեզն ամբողջությամբ չի հիմնանորոգվել:
Տավուշի մարզի դատախազի կողմից գրություն է հասցեագրվել Իջևան համայնքի ղեկավարին՝ անշարժ գույքի վարձակալության պայմանագիրը լուծելու և մանկապարտեզի մասնաշենքը հետագա հիմնանորոգման աշխատանքներում ներառելու վերաբերյալ:
Խաշթառակ բնակավայրի 9-րդ փողոց 11 հասցեում գտնվող անշարժ գույքի նկատմամբ վարձակալության իրավունքի պետական գրանցումը չեղարկվել է. Իջևան համայնքին է վերադարձվել Խաշթառակ բնակավայրի մանկապարտեզի՝ 198.45 քմ մակերեսով մասնաշենքը:
Մանկապարտեզի շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը 44 միլիոն 121 հազար դրամ է:
Կառավարության որոշմամբ ստեղծված Վերականգնված միջոցներին միասնական հաշվին ստեղծման օրվանից՝ 2024 թվականի դեկտեմբերի 5-ից առ այսօր, մուտք է եղել 44 միլիոն 177 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք 16 միլիարդ 953 միլիոն 382 հազար դրամ:
Հիշեցնեմ, որ Կառավարության՝ 2024 թվականի դեկտեմբերի 5-ի որոշմամբ՝ քրեական վարույթներով պետությանը, համայնքին, պետական կամ համայնքային մասնակցությամբ կազմակերպություններին կամ պետական կամ համայնքային ոչ առևտրային կազմակերպություններին պատճառված վնասի վերականգնման նպատակով դրամական միջոցները վճարվում են Ֆինանսների նախարարության կողմից կառավարվող՝ Վերականգնված միջոցների միասնական հաշվին: Հանրային հաշվետվողականության նկատառումներից ելնելով՝ Գլխավոր դատախազության կողմից կիսամյակային պարբերականությամբ տեղեկատվություն է հրապարակվելու քրեական վարույթներով հաշվետու ժամանակահատվածում վերականգնված դրամական միջոցների, ինչպես նաև որպես գույք արգելադրված Հայաստանի Հանրապետության դրամի վերաբերյալ՝ ըստ նախաքննական մարմինների տարբերակման:
Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործառույթի շրջանակում, 2021 թվականից առ այսօր, Հակակոռուպցիոն դատարանի վարույթում գտնվող 152 հայցադիմումներով արգելանք է դրվել շուրջ 1500 անշարժ գույքի, 290 շարժական գույքի, 400 իրավաբանական անձանցում մասնակցության իրավունքի, 540 միլիարդ դրամի վրա: Արգելադրված գույքերի և իրավաբանական անձանցում մասնակցության արժեքը դեռևս գնահատված չէ:
152 հայցադիմումներով ընդհանուր հայցագինը գերազանցում է շուրջ 600 միլիարդ դրամը: 5 հայցադիմումների վերաբերյալ կայացվել են դատական ակտեր, որոնք դեռևս օրինական ուժի մեջ չեն մտել՝ բողոքարկվել են ինչպես Գլխավոր դատախազության, այնպես էլ պատասխանողների կողմից: Հիշեցնեմ, որ 2023-2024 թվականների ընթացքում Գլխավոր դատախազությունն ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործառույթի շրջանակում կնքել է հաշտության 8 համաձայնություն, որոնցով Հայաստանի Հանրապետությանն է փոխանցվել 7 անշարժ, 2 շարժական գույք, 2025 թվականի հունիսի 3-ի դրությամբ՝ 815 միլիոն 200 hազար ՀՀ դրամ և 50 հազար 720 եվրո: Անշարժ գույքերի շուկայական արժեքը գերազանցում է 4 միլիարդ 200 միլիոն դրամը: 2024 թվականին օրինական ուժի մեջ է մտել ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման հայցադիմումն ամբողջությամբ բավարարելու վերաբերյալ 1 վճիռ: Վճռով՝ Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքն է գրանցվել Երևան քաղաքի Վարդանանց փողոցում գտնվող 1 բնակարանի և Կոտայքի մարզի Առինջ համայնքում գտնվող 1 բնակելի տան նկատմամբ (գույքերը 2025 թվականի ապրիլի 10-ին ամրացվել են ՏԿԵՆ պետական գույքի կառավարման կոմիտեին)»:
Հավելենք նաև, որ 2018-2024 թվականների ընթացքում ընթացիկ և ավարտված քրեական վարույթներով (նախաքննության փուլ), դատարաններում ավարտված քրեական գործերով, պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության հայցերով ու հաշտություններով, Զինվորական դատախազության կողմից կիրառված դատախազական ներգործության միջոցներով, իսկ 2023 թվականից՝ նաև ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործիքակազմի կիրառման արդյունքում՝ Հայաստանի Հանրապետությանն է վերադարձվել շուրջ 210 միլիարդ 79 միլիոն դրամի (536 միլիոն 216 հազար ԱՄՆ դոլարի) գույք և դրամական միջոց, որից 46 %-ը կամ 96 միլիարդ 934 միլիոն դրամի (247 միլիոն 773 հազար ԱՄՆ դոլարի) գույքն ու դրամական միջոցը՝ 2023 և 2024 թվականներին:

Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян на сегодняшнем заседании Правительства затронула вопрос закрепления за Министерством образования, науки, культуры и спорта земельного участка в общине Оргов, который был возвращён в результате удовлетворения иска Прокуратуры о защите государственных (общинных) интересов. В частности, она отметила:
«Вследствие вступления в законную силу решения Антикоррупционного суда от 13 января 2025 года было восстановлено право собственности Республики Армения на земельный участок площадью 4 гектара, расположенный в селе Оргов, община Аштарак, Арагацотнская область целевого назначения “особо охраняемая территория”. Приближённая к рыночной кадастровая стоимость участка составляет 31 миллион 680 тысяч драмов. Прокуратура в иске о защите государственных (общинных) интересов потребовала признать недействительным аукцион от 25 апреля 2005 года, в результате которого бывший глава общины Оргов с нарушением закона передал этот участок площадью 4 гектара своему сыну. В результате удовлетворения иска участок целевого назначения “особо охраняемая территория”, был возвращён в собственность Республики Армения».
Учитывая, что земельный участок является особо охраняемой территорией, а его функциональное назначение — «историко-культурное», предлагается закрепить участок за Министерством образования, науки, культуры и спорта.
Право собственности Республики Армения зарегистрировано на земельный участок, расположенный по адресу: Котайкская область, город Цахкадзор, улица М. Мкртчяна, 30/1, рыночная кадастровая стоимость которого составляет около 1 миллиона долларов.
2 июня 2025 года право собственности Республики Армения было зарегистрировано на земельный участок площадью 2,3 гектара, расположенный по адресу: Котайкская область, город Цахкадзор, улица М. Мкртчяна, 30/1, с приближённой к рыночной кадастровой стоимостью около 1 миллиона долларов.
Антикоррупционный суд 12 января 2024 года удовлетворил иск Управления по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры Республики Армения против Самвела Майрапетяна. В иске требовалось признать недействительным аукцион по земельному участку и применить последствия признания его недействительным.
Два земельных участка, расположенных в районе, прилегающем к телебашне столицы, с кадастровой стоимостью около 1,5 миллиона долларов, были закреплены за Министерством окружающей среды согласно решению, принятому на предыдущем заседании Правительства.
Решением Правительства Республики Армения, принятом на заседании на прошлой неделе, Министерству окружающей среды были закреплены два земельных участка в районе, прилегающем к телебашне столицы: первый площадью около 1 гектара с кадастровой стоимостью, приближенной к рыночной, около 900 тысяч долларов США, с функциональным назначением «лесное», и второй площадью 6640 кв.м с кадастровой стоимостью около 661 тысячи долларов США, также с назначением «лесное».
В силу вступили вердикты Антикоррупционного суда, которыми были удовлетворены иски Прокуратуры о защите государственных интересов. В исках требовалось признать недействительными договоры купли-продажи, заключённые 2 мая и 30 июня 2005 года между мэром Еревана и физическими лицами, а также применить последствия признания их недействительными.
Отвечая на вопросы о работе по защите общинных интересов за последние два месяца, отмечу, что общинам Иджеван и Дилижан были возвращены два пристроенных здания детских садов, расположенных в Хаштaраке и Дилижане. В частности:
Прокуратура Тавушской области в рамках полномочий по защите государственных (общинных) интересов изучила документы на пристроенное здание детского сада площадью 198,45 кв.м, принадлежащее общине Иджеван, с адресом: село Хаштaрак, 9-я улица, дом 11.
В ходе проверки было установлено, что 27 февраля 2017 года сельская община Хаштaрак Тавушской области в лице главы общины заключила договор аренды недвижимого имущества. Согласно договору, пристроенное здание детского сада было передано в аренду физическому лицу сроком на 25 лет с ежегодной арендной платой в размере 165 тысяч драмов (13 750 драмов в месяц).
В ходе изучения материалов также было установлено, что вследствие договора аренды, заключённого 27 февраля 2017 года, указанное недвижимое имущество, переданное в аренду, не было включено в программу капитального ремонта детского сада, начавшуюся 24 октября 2023 года. В результате детский сад в селе Хаштарак общины Иджеван не был полностью отремонтирован.
Прокурор Тавушской области направил письмо главе общины Иджеван с требованием расторгнуть договор аренды недвижимого имущества и включить пристроенное здание детского сада в последующие работы по капитальному ремонту.
Государственная регистрация права аренды на недвижимое имущество по адресу: село Хаштарак, 9-я улица, дом 11 была аннулирована. Пристроенное здание детского сада площадью 198,45 кв.м возвращено общине Иджеван.
Приближённая к рыночной кадастровая стоимость детского сада составляет 44 миллиона 121 тысячу драмов.
Пристроенное здание детского сада площадью 891,1 кв.м, расположенное по адресу: община Дилижан, улица Шаумяна, дом 34, также было возвращено общине Дилижан. Вы, господин Премьер-министр, коснулись этого вопроса на одном из последних заседаний Правительства. Позвольте добавить, что приближённая к рыночной кадастровая стоимость детского сада составляет 85 миллионов 935 тысяч драмов.
12 мая 2025 года было восстановлено право собственности общины Мартуни Гегаркуникской области на спортивный стадион площадью 6,5 гектара, расположенный по адресу: Гегаркуникская область, община Мартуни, улица Гетапня 2-я, дом 22, с приближённой к рыночной кадастровой стоимостью около 321 тысячи долларов США.
С момента создания Единого счёта восстановленных средств по решению Правительства -с 5 декабря 2024 года по настоящее время, на счёт поступило 16 миллиардов 953 миллионов 382 тысячи драмов, что эквивалентно 44 миллионам 177 тысячам долларов США.
Напомню, что согласно решению Правительства от 5 декабря 2024 года денежные средства, поступающие в рамках уголовных дел для возмещения ущерба, причинённого государству, общине, организациям с государственной или муниципальной долей участия, а также государственным или муниципальным некоммерческим организациям, выплачиваются на Единый счёт восстановленных средств, который управляется Министерством финансов.
В целях общественной отчётности Генеральная прокуратура будет публиковать ежеквартальную информацию о денежных средствах, восстановленных в ходе уголовных дел за отчётный период, а также о запрещённых в качестве имущества армянских драмах, с разбивкой по следственным органам.
В рамках функции конфискации имущества незаконного происхождения с 2021 года по настоящее время по 152 искам, находящимся на рассмотрении в Антикоррупционном суде, наложен арест на около 1500 объектов недвижимого имущества, 290 единиц движимого имущества, права участия в 400 юридических лицах, а также на сумму в 540 миллиардов драмов. Стоимость арестованного имущества и прав участия в юридических лицах пока не оценена.
Общая сумма исковых требований по 152 искам превышает около 600 миллиардов драмов. По 5 искам уже вынесены судебные акты, которые пока не вступили в законную силу, поскольку обжалованы как Генеральной прокуратурой, так и ответчиками.
Напомню, что в 2023–2024 годах Генеральная прокуратура в рамках функции взыскания имущества незаконного происхождения заключила 8 соглашений о примирении, в результате которых в собственность Республики Армения переданы 7 объектов недвижимого имущества, 2 единицы движимого имущества, а также на 3 июня 2025 года — 815 миллионов 200 тысяч драмов и 50 тысяч 720 евро. Рыночная стоимость недвижимого имущества превышает 4 миллиарда 200 миллионов драмов.
В 2024 году вступило в законную силу одно решение о полном удовлетворении иска о взыскании имущества незаконного происхождения. Согласно решению, право собственности Республики Армения зарегистрировано на одну квартиру, расположенную на улице Вардананц в Ереване, и один жилой дом в общине Ариндж Котайкской области (имущества 10 апреля 2025 года переданы в распоряжение Государственного комитета по управлению государственным имуществом Министерства территориального управления и инфраструктур).
Добавим также, что в период с 2018 по 2024 годы по текущим и завершённым уголовным делам (на этапе предварительного следствия), по уголовным делам, рассмотренным в судах, по искам о защите государственных и муниципальных интересов, по примирительным соглашениям, а также посредством прокурорских мер, применённых Военной прокуратурой, и с 2023 года — благодаря применению механизмов взыскания имущества незаконного происхождения — в собственность Республики Армения возвращено имущество и денежные средства на сумму около 210 миллиардов 79 миллионов драмов (536 миллионов 216 тысяч долларов США), из которых 46 %, или 96 миллиардов 934 миллионов драмов (247 миллионов 773 тысячи долларов США), возвращены в 2023 и 2024 годах.