Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը Կառավարության այսօրվա նիստում անդրադարձել է Դատախազության՝ պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության բավարարված հայցի արդյունքում Օրգով համայնքի հողամասը Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությանն ամրացնելու հարցին, մասնավորապես, նշելով.
«Հակակոռուպցիոն դատարանի՝ 2025 թվականի հունվարի 13-ի վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելու արդյունքում՝ Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքն է վերականգնվել Արագածոտնի մարզի Աշտարակ համայնքի Օրգով բնակավայրում գտնվող՝ «հատուկ պահպանվող տարածք» նպատակային նշանակության 4 հա մակերեսով հողամասի նկատմամբ: Շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը 31 միլիոն 680 հազար դրամ է: Դատախազությունը պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայցով պահանջել էր անվավեր ճանաչել Օրգով համայնքի նախկին ղեկավարի կողմից օրենքի խախտմամբ իր որդուն 4 հա մակերեսով հողամասն օտարելու վերաբերյալ՝ 2005 թվականի ապրիլի 25-ի աճուրդը: Հայցի բավարարման արդյունքում՝ «հատուկ պահպանվող տարածք» նպատակային նշանակության հողամասը վերադարձվել է Հայաստանի Հանրապետությանը:
Հաշվի առնելով, որ հողամասը հանդիսանում է հատուկ պահպանվող տարածք, իսկ գործառնական նշանակությունը՝ «Պատմական և մշակութային»՝ առաջարկվում է հողամասն ամրացնել Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությանը։
Կոտայքի մարզի Ծաղկաձոր քաղաքի Մ.Մկրտչյան փողոցի 30/1 հասցեում գտնվող՝ շուրջ 1 միլիոն դոլար արժեքով հողամասի նկատմամբ գրանցվել է Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքը:
2025 թվականի հունիսի 2-ին Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքն է գրանցվել Կոտայքի մարզի Ծաղկաձոր քաղաքի Մ.Մկրտչյան փողոցի 30/1 հասցեում գտնվող՝ շուրջ 1 միլիոն դոլար շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով 2,3 հա մակերեսով հողամասի նկատմամբ:
Հակակոռուպցիոն դատարանը 2024 թվականի հունվարի 12-ի վճռով բավարարել էր Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության՝ ընդդեմ Սամվել Մայրապետյանի ներկայացված հայցը: Հայցով պահանջել էր անվավեր ճանաչել հողամասի աճուրդը և կիրառել անվավերության հետևանքներ:
Մայրաքաղաքի հեռուստաաշտարակին հարող տարածքում գտնվող՝ շուրջ 1,5 միլիոն դոլար արժեքով երկու հողամաս Կառավարության նախորդ նիստում կայացված որոշմամբ ամրացվել են Շրջակա միջավայրի նախարարությանը:
Հայաստանի Հանրապետության կառավարության՝ նախորդ շաբաթվա նիստում ընդունված որոշմամբ՝ Շրջակա միջավայրի նախարարությանն ամրացվեցին մայրաքաղաքի հեռուստաաշտարակին հարող տարածքում գտնվող՝ շուրջ 900 հազար ԱՄՆ դոլար շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով, մոտ 1 հա մակերեսով «անտառային» նշանակության և նույն տարածքում գտնվող մեկ այլ՝ 661 հազար ԱՄՆ դոլար շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով 6640 քմ մակերեսով «անտառային» նշանակության հողամասերը:
Հակակոռուպցիոն դատարանի՝ օրինական ուժի մեջ մտած վճիռներով՝ բավարարվել էին Դատախազության՝ պետական շահերի պաշտպանության հայցերը, որոնցով պահանջվել էր անվավեր ճանաչել Երևանի քաղաքապետի և ֆիզիկական անձանց միջև 2005 թվականի մայիսի 2-ին և 2005 թվականի հունիսի 30-ին կնքված առուվաճառքի պայմանագրերն ու կիրառել անվավերության հետևանքներ:
Անդրադառնալով վերջին երկու ամիսների ընթացքում համայնքային շահերի պաշտպանության շրջանակներում կատարված աշխատանքին՝ նշեմ, որ Իջևան և Դիլիջան համայնքներին են վերադարձվել Խաշթառակում և Դիլիջանում գտնվող երկու մանկապարտեզների մասնաշենքերը: Մասնավորապես՝
Ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ 2017 թվականի փետրվարի 27-ին Տավուշի մարզի Խաշթառակ գյուղական համայնքը՝ ի դեմս համայնքի ղեկավարի, կնքել է անշարժ գույքի վարձակալության պայմանագիր: Պայմանագրի համաձայն՝ մանկապարտեզի մասնաշենքը տարեկան 165 հազար դրամ վարձավճարով (ամսական՝ 13 հազար 750 դրամ), 25 տարի ժամկետով վարձակալության է հանձնվել ֆիզիկական անձի:
Նյութերի ուսումնասիրությամբ պարզվել է նաև, որ 2017 թվականի փետրվարի 27-ին կնքված պայմանագրի հետևանքով՝ վարձակալության հանձնված վերոնշյալ անշարժ գույքը չի ներառվել 2023 թվականի հոկտեմբերի 24-ին մեկնարկած՝ մանկապարտեզի հիմնանորոգման աշխատանքների ծրագրում: Արդյունքում՝ Իջևան համայնքի Խաշթառակ բնակավայրի մանկապարտեզն ամբողջությամբ չի հիմնանորոգվել:
Տավուշի մարզի դատախազի կողմից գրություն է հասցեագրվել Իջևան համայնքի ղեկավարին՝ անշարժ գույքի վարձակալության պայմանագիրը լուծելու և մանկապարտեզի մասնաշենքը հետագա հիմնանորոգման աշխատանքներում ներառելու վերաբերյալ:
Խաշթառակ բնակավայրի 9-րդ փողոց 11 հասցեում գտնվող անշարժ գույքի նկատմամբ վարձակալության իրավունքի պետական գրանցումը չեղարկվել է. Իջևան համայնքին է վերադարձվել Խաշթառակ բնակավայրի մանկապարտեզի՝ 198.45 քմ մակերեսով մասնաշենքը:
Մանկապարտեզի շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը 44 միլիոն 121 հազար դրամ է:
Կառավարության որոշմամբ ստեղծված Վերականգնված միջոցներին միասնական հաշվին ստեղծման օրվանից՝ 2024 թվականի դեկտեմբերի 5-ից առ այսօր, մուտք է եղել 44 միլիոն 177 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք 16 միլիարդ 953 միլիոն 382 հազար դրամ:
Հիշեցնեմ, որ Կառավարության՝ 2024 թվականի դեկտեմբերի 5-ի որոշմամբ՝ քրեական վարույթներով պետությանը, համայնքին, պետական կամ համայնքային մասնակցությամբ կազմակերպություններին կամ պետական կամ համայնքային ոչ առևտրային կազմակերպություններին պատճառված վնասի վերականգնման նպատակով դրամական միջոցները վճարվում են Ֆինանսների նախարարության կողմից կառավարվող՝ Վերականգնված միջոցների միասնական հաշվին: Հանրային հաշվետվողականության նկատառումներից ելնելով՝ Գլխավոր դատախազության կողմից կիսամյակային պարբերականությամբ տեղեկատվություն է հրապարակվելու քրեական վարույթներով հաշվետու ժամանակահատվածում վերականգնված դրամական միջոցների, ինչպես նաև որպես գույք արգելադրված Հայաստանի Հանրապետության դրամի վերաբերյալ՝ ըստ նախաքննական մարմինների տարբերակման:
Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործառույթի շրջանակում, 2021 թվականից առ այսօր, Հակակոռուպցիոն դատարանի վարույթում գտնվող 152 հայցադիմումներով արգելանք է դրվել շուրջ 1500 անշարժ գույքի, 290 շարժական գույքի, 400 իրավաբանական անձանցում մասնակցության իրավունքի, 540 միլիարդ դրամի վրա: Արգելադրված գույքերի և իրավաբանական անձանցում մասնակցության արժեքը դեռևս գնահատված չէ:
152 հայցադիմումներով ընդհանուր հայցագինը գերազանցում է շուրջ 600 միլիարդ դրամը: 5 հայցադիմումների վերաբերյալ կայացվել են դատական ակտեր, որոնք դեռևս օրինական ուժի մեջ չեն մտել՝ բողոքարկվել են ինչպես Գլխավոր դատախազության, այնպես էլ պատասխանողների կողմից: Հիշեցնեմ, որ 2023-2024 թվականների ընթացքում Գլխավոր դատախազությունն ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործառույթի շրջանակում կնքել է հաշտության 8 համաձայնություն, որոնցով Հայաստանի Հանրապետությանն է փոխանցվել 7 անշարժ, 2 շարժական գույք, 2025 թվականի հունիսի 3-ի դրությամբ՝ 815 միլիոն 200 hազար ՀՀ դրամ և 50 հազար 720 եվրո: Անշարժ գույքերի շուկայական արժեքը գերազանցում է 4 միլիարդ 200 միլիոն դրամը: 2024 թվականին օրինական ուժի մեջ է մտել ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման հայցադիմումն ամբողջությամբ բավարարելու վերաբերյալ 1 վճիռ: Վճռով՝ Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքն է գրանցվել Երևան քաղաքի Վարդանանց փողոցում գտնվող 1 բնակարանի և Կոտայքի մարզի Առինջ համայնքում գտնվող 1 բնակելի տան նկատմամբ (գույքերը 2025 թվականի ապրիլի 10-ին ամրացվել են ՏԿԵՆ պետական գույքի կառավարման կոմիտեին)»:
Հավելենք նաև, որ 2018-2024 թվականների ընթացքում ընթացիկ և ավարտված քրեական վարույթներով (նախաքննության փուլ), դատարաններում ավարտված քրեական գործերով, պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության հայցերով ու հաշտություններով, Զինվորական դատախազության կողմից կիրառված դատախազական ներգործության միջոցներով, իսկ 2023 թվականից՝ նաև ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործիքակազմի կիրառման արդյունքում՝ Հայաստանի Հանրապետությանն է վերադարձվել շուրջ 210 միլիարդ 79 միլիոն դրամի (536 միլիոն 216 հազար ԱՄՆ դոլարի) գույք և դրամական միջոց, որից 46 %-ը կամ 96 միլիարդ 934 միլիոն դրամի (247 միլիոն 773 հազար ԱՄՆ դոլարի) գույքն ու դրամական միջոցը՝ 2023 և 2024 թվականներին:

During today’s Government session Anna Vardapetyan, Prosecutor General of the Republic of Armenia referred to the issue of attachment of the land plot in Orgov community to the Ministry of Education, Science, Culture and Sports as a result of the awarded claim submitted in the scope of the power of the Prosecutor’s Office of protection of the state (community) interests.
“Due to the fact that the decision of the Anti-Corruption Court dated January 13, 2025, entered into legal force, the ownership right of the Republic of Armenia was restored over the land plot with the surface of 4 ha (intended purpose — “specially protected area”) located at the Orgov settlement, Aragatsotn region. The cadastral value approximated to the market value of the land plot amounted to AMD 31 million 680 thousand. The Prosecutor’s Office, under the claim on the state (community) interest protection, required to declare invalid the auction dated April 25, 2005 due to which the former head of Orgov community alienated the land plot with the surface of 4 ha to his son in violation of the law. Due to the fact that the claim was awarded, the land plot (intended purpose — “specially protected area”) was returned to the Republic of Armenia”.
Taking into consideration the fact that the land plot is a specially protected area and as per operational significance it is classified as “historical and cultural” it was suggested to attach it to the Ministry of Education, Science, Culture and Sports.
The ownership right of the Republic of Armenia was registered over the land plot worth USD 1 million, located at 30/1 M. Mkrtchyan Str., Tsaghkadzor city, Kotayk region.
On June 2, 2025, the ownership right of the Republic of Armenia was registered over the land plot with the surface of 2.3 ha, cadastral value whereof (approximated to the market value) amounted to USD 1 million, place of location—30/1M. Mkrtchyan Str., Tsaghkadzor city, Kotayk region.
The Anti-Corruption Court, by its decision dated January 12, 2024, awarded the motion of the Department of the State Interests Protection of the Prosecutor General’s Office against Samvel Mayrapetyan. The Prosecutor’s Office required to declare invalid the auction of the land plot and to apply result of invalidity.
Pursuant to the decision rendered by the Government during the previous session, two land plots worth USD 1.5 million adjacent to the TV tower of Yerevan city were attached to the Ministry of Environment.
By the decision rendered by the RA Government during the previous session two land plots with the surface of 1 ha and 6640 m2 and the cadastral value (approximated to the market value) of USD 900 thousand and USD 661 thousand (intended purpose—forest) adjacent to the TV tower were attached to the Ministry of Environment.
By the decisions of the Anti-Corruption Court, that entered into a legal force, the claims of the Prosecutor’s Office on the protection of state interests were awarded, under which the Prosecutor’s Office required to declare invalid the sale and purchase agreements concluded between the Mayor of Yerevan city and natural persons on May 2, 2005 and June 30, 2005 and apply results of invalidity.
Referring to the works carried out in the scope of the protection of state interests during the recent two months, I would like to mention that buildings of two kindergartens located at Khashtarak and Dilijan settlements were returned to the Ijevan and Dilijan communities. In particular:
As a result of examination it was found out that on February 27, 2017, Khashtarak settlement of Tavush region, represented by the head of the community, concluded an immovable property lease agreement. Pursuant to the agreement the building of the kindergarten was leased to the natural person for the term of 25 years and at a rent price of AMD 165 thousand (AMD 13 thousand 750 monthly).
By the examination of the materials it was found out that as a result of the agreement concluded on February 27, 2017, the immovable property provided for lease was not included in the renovation works’ program launched on October 24, 2023. As a result the kindergarten of Khashtarak settlement was not completely renovated.
The Prosecutor of Tavush region sent a letter to the Head of Ijevan community regarding the termination of the immovable property lease agreement and involvement of the kindergarten building in further renovation works.
The state registration of the right to lease over the immovable property located at 9th street 11, Khashtarak settlement was canceled: the building of the kindergarten with the surface of 198.45 m2 located at Khashtarak settlement was returned to Ijevan community.
The cadastral value of the kindergarten approximated to the market value amounted to AMD 44 million 121 thousand.
From the date of creation of the Unified Account for Recovered Funds based on the decision of the Government, that is from December 5, 2024 up to now, the replenishment of the account amounted to AMD 16 billion 953 million 382 thousand equivalent to USD 44 million 177 thousand.
Let me remind that by the decision of the Government dated December 5, 2024, the funds aimed at the recovery of the damage caused to the state, community, organizations with state or community participation or state or community non-profit organizations shall be paid to the Unified Account for Recovered Funds managed by the Ministry of Finance. For the reasons of the public accountability, the Prosecutor General’s Office shall once in a six months publish a report on the funds returned under the criminal proceedings.
In the scope of the function of confiscation of property of illicit origin, from 2021 until now, a lien was put on 1500 immovable properties, 290 movable properties, 400 shares in the legal persons and AMD 540 billion under 152 statements of claim pending at the Ant-Corruption Court. The price of the attached property and shares in the legal persons has not been yet estimated.
The total cost of the claim of 152 statements of claim amounted to AMD 600 billion. Judicial acts were rendered under 5 statements of claim, which have not yet entered into legal force and were appealed by both the Prosecutor’s Office and Respondents. Let us remind that during 2023-2024, in the scope of the function of confiscation of property of illicit origin the Prosecutor General’s Office concluded 8 settlement agreements, pursuant whereof 7 immovable properties, 2 movable properties, AMD 815 million 200 thousand and EUR 50 thousand 720 was transferred to the Republic of Armenia. The market value of immovable properties exceeded AMD 4 billion 200 million. 1 decision on completely awarding the statement of claim on the confiscation of property of illicit origin entered into legal force during 2024. Under the decision the ownership right of the Republic of Armenia was registered over 1 apartment located at Vardanants Str., Yerevan city and over 1 house located at Arinj community, Kotayk region (on April 10, 2025 the properties were attached to the State Property Management Committee of the Ministry of Territorial Administration and Infrastructures)”.
Let us remind that during 2018-2024 under completed criminal proceedings (preliminary investigation stage), criminal cases completed at the court, claims and settlement agreements on the protection of the state and community interests, prosecutorial intervention measures applied by the Military Prosecutor’s Office and from 2023 also due to the application of illicit property confiscation toolkit, property and funds worth AMD 210 billion 79 million (USD 536 million 216 thousand) were returned to the Republic of Armenia wherefrom 46% or AMD 96 billion 934 million (USD 247 million 773 thousand) were returned during 2023 and 2024.