Գլխավոր դատախազության տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության հսկողության ներքո գտնվող՝ Քննչական կոմիտեում քննվող քրեական վարույթներից մեկով պարզվել է, որ շինարարական և այլ ծառայությունների մատուցմամբ զբաղվող 18 տարբեր ընկերություններ, 2023-2024 թվականների ընթացքում, առանց իրական ապրանքաշրջանառության դուրս գրված կեղծ հարկային հաշիվները ներառել են ընկերությունների ԱԱՀ հաշվետվություններում: Վերոնշյալ գործողությունների հետևանքով՝ ընկերությունները ստացել են ԱԱՀ-ի դեբետային գումարները միասնական հաշվին որպես գերավճար ձևակերպելու, ինչպես նաև շահութահարկի հաշվարկում կեղծ տվյալներ ներառելու, ավել նվազեցումներ հայտարարագրելու միջոցով շահութահարկ վճարելուց խուսափելու հնարավորություն՝ պետությանը պատճառելով առանձնապես խոշոր չափերի վնաս:
Դատախազը 2025 թվականի ապրիլ-մայիս ամիսների ընթացքում սեփական նախաձեռնությամբ հանրային քրեական հետապնդումներ է հարուցել 18 ընկերությունների տնօրենների նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 290-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով և 290-րդ հոդվածի 1-ին մասով (խոշոր և առանձնապես խոշոր չափերով հարկեր չվճարելը):
Մեղադրյալներից մի քանիսն ընդունել են իրենց ներկայացված մեղադրանքը և նախաքննության ընթացքում վերականգնել պետությանը պատճառված վնասից 1 միլիոն 338 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք 517 միլիոն 583 հազար դրամը:

В одном из уголовных производств, находящемся в производстве Следственного комитета под процессуальным контролем Управления по преступлениям экономической направленности Генеральной прокуратуры, было установлено, что 18 различных компаний, занимающихся строительными и иными видами услуг, в 2023–2024 годах включили в свои отчёты по НДС фиктивные налоговые счета, выписанные без фактического товарооборота. В результате указанных действий компании получили возможность оформлять дебетовые суммы по НДС как переплату на едином счёте, а также уклоняться от уплаты налога на прибыль путём включения в расчёты ложных данных и завышенных вычетов, чем причинили государству особо крупный ущерб.
В апреле–мае 2025 года прокурор по собственной инициативе возбудил публичные уголовные преследования в отношении директоров 18 компаний по пункту 2 части 3 и части 1 статьи 290 Уголовного кодекса (неуплата налогов в крупном и особо крупном размере).
Несколько из обвиняемых признали предъявленные им обвинения и в ходе предварительного следствия возместили ущерб, причинённый государству, в размере 517 583 000 драмов, что эквивалентно 1 338 000 долларам США.