Գլխավոր դատախազության տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության հսկողության ներքո գտնվող՝ Քննչական կոմիտեում քննվող քրեական վարույթներից մեկով պարզվել է, որ շինարարական և այլ ծառայությունների մատուցմամբ զբաղվող 18 տարբեր ընկերություններ, 2023-2024 թվականների ընթացքում, առանց իրական ապրանքաշրջանառության դուրս գրված կեղծ հարկային հաշիվները ներառել են ընկերությունների ԱԱՀ հաշվետվություններում: Վերոնշյալ գործողությունների հետևանքով՝ ընկերությունները ստացել են ԱԱՀ-ի դեբետային գումարները միասնական հաշվին որպես գերավճար ձևակերպելու, ինչպես նաև շահութահարկի հաշվարկում կեղծ տվյալներ ներառելու, ավել նվազեցումներ հայտարարագրելու միջոցով շահութահարկ վճարելուց խուսափելու հնարավորություն՝ պետությանը պատճառելով առանձնապես խոշոր չափերի վնաս:
Դատախազը 2025 թվականի ապրիլ-մայիս ամիսների ընթացքում սեփական նախաձեռնությամբ հանրային քրեական հետապնդումներ է հարուցել 18 ընկերությունների տնօրենների նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 290-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով և 290-րդ հոդվածի 1-ին մասով (խոշոր և առանձնապես խոշոր չափերով հարկեր չվճարելը):
Մեղադրյալներից մի քանիսն ընդունել են իրենց ներկայացված մեղադրանքը և նախաքննության ընթացքում վերականգնել պետությանը պատճառված վնասից 1 միլիոն 338 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք 517 միլիոն 583 հազար դրամը:

As a result of application of a prosecutorial act, damage in the amount of USD 1 million 338 thousand caused to the state was recovered
19/05/2025
Under one of the criminal proceedings examined at the Investigative Committee, under the supervision of the Department for Combating Economic Crimes of the Prosecutor General’s Office it was found out that during 2023-2024,  18 companies engaged in the provision of construction and other services included false tax invoices (without real turnover) in the VAT reports of the companies.  As a result of abovementioned activities the companies had an opportunity to formulate VAT debit amount on the unified account as an overfee as well as to evade from the payment of the profit tax by involving false data in the profit tax calculation and declaration of additional deductions, causing damage to the state on particularly large scale.
During April-May 2025, the prosecutor, on his own initiative, initiated a public criminal prosecution against directors of 18 companies under point 2 of part 3 of article 290 and part 1 of article 290 of the Criminal Code (failure to pay taxes on a large and particularly large scale).
Some of the charged persons admitted the charges brought against them and recovered the damage in the amount of AMD 517 million 583 thousand equivalent to USD 1 million 338 thousand caused to the state.