Դատարանը մեղավոր է ճանաչել 4 անձի սպանություն կատարած, 7 անձի տարբեր ծանրության հրազենային վնասվածքներ պատճառած ամբաստանյալ Թելման Քալաշյանին և դատապարտել ցմահ ազատազրկման:
Դատախազը Թելման Քալաշյանի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում էր հարուցել այն արարքի համար, որ նա, 2017 թվականի օգոստոսի 1-ին, պայմանավորված տոկոսադրույքի հաշվարկով կուտակված պարտքը և հիմնական գումարը ստանալու հարցի շուրջ ծագած վիճաբանության հետևանքով, որսորդական ակոսափող հրազենով զինված մտել էր Արագածոտնի մարզի Շամիրամ համայնքում գտնվող սգո սրահ և յոթ կրակոց արձակել սրահում գտնվող անձանց ուղղությամբ՝ փորձելով ամբոխի մեջ գտնել իր ազգականին:
Թելման Քալաշյանի արձակած կրակոցների հետևանքով մահացել է 4 անձ, 7 անձ՝ ստացել տարբեր ծանրության հրազենային վնասվածքներ:

The person guilty in the murder of 4 individuals was sentenced to life imprisonment
The court found defendant Telman Kalashyan guilty in the murder of 4 individuals and in causing gunshot wounds of varying severity to 7 individuals. He was sentenced to life imprisonment.
The prosecutor initiated a public criminal prosecution against Telman Kalashyan for the following act— on August 1, 2017, as a result of an argument over the issue of receiving debt accumulated as a result of the calculation of interest and the principal amount, Telman Kalashyan entered a complex of funeral service located at Shamiram community, Aragatsotn region with hunting rifle and fired 7 shots with a rifle at the direction of the persons standing in the complex, trying to finds his relative in the crowd.
Gunshots fired by Telman Kalashyan, resulted in the death of 4 individuals and 7 individuals received gunshot wounds of varying severity.