Դատախազը դատարան է հանձնել պետական բյուջեից 106 միլիոն դրամ վատնած նախկին պաշտոնատար անձի և նրան օժանդակած անձանց վերաբերյալ քրեական վարույթի նյութերը
24/01/2025
Դատախազը 2025 թվականի հունվարի 23-ին Հակակոռուպցիոն դատարան է հանձնել Պաշտպանության նախարարության նախկին պաշտոնատար անձ՝ Գ.Ա.-ի և նրան օժանդակած անձանց՝ Կ.Պ.-ի, Ա.Ա.-ի, հասարակական կազմակերպություններից մեկի տնօրեն, «dasaran.am» ապրանքային նշանի սեփականատեր Ս.Ա.-ի, սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերության տնօրեն Ա.Բ.-ի կողմից պետական բյուջեից 106 միլիոն 300 հազար դրամ վատնում կատարելու վերաբերյալ քրեական վարույթի նյութերը:
Հիշեցնենք, որ Քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչությունում քննված քրեական վարույթով պարզվել էր, որ Պաշտպանության նախարարությունում պաշտոնատար անձ հանդիսացած Գ.Ա.-ն Կ.Պ.-ի, Ա.Ա.-ի, հասարակական կազմակերպություններից մեկի տնօրեն, «dasaran.am» ապրանքային նշանի սեփականատեր Ս.Ա.-ի, սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերության տնօրեն Ա.Բ.-ի օժանդակությամբ 2019, 2020 և 2021 թվականներին Պաշտպանության նախարարության և սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերության միջև կնքված պայմանագրերի գնման գործընթացների շրջանակներում կազմել և շրջանառության մեջ է դրել պաշտոնական փաստաթուղթ հանդիսացող հանձնման-ընդունման կեղծ արձանագրություններ, հաշիվ-վավերագրեր և ակտեր:
Վերոնշյալ գործողությունների հետևանքով՝ Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջեից 2019, 2020 և 2021 թվականներին վատնվել է 106 միլիոն 300 հազար դրամ:
Դատախազը 2025 թվականի հունվարի 7-ին հանրային քրեական հետապնդում էր հարուցել Գ.Ա.-ի նկատմամբ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (առանձնապես խոշոր չափերով վատնում կատարելը), 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական կեղծիքը) և 38-314 հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական կեղծիքի դրդչությունը), Ա.Բ.-ի նկատմամբ՝ 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (առանձնապես խոշոր չափերով վատնում կատարելուն օժանդակելը) և 38-314-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական կեղծիք կատարելուն օժանդակելը), Ս.Ա.-ի նկատմամբ՝ 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, Կ.Պ.-ի նկատմամբ՝ 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով, Ա.Ա.-ի նկատմամբ՝ 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
2025 թվականի հունվարի 23-ին վերոնշյալ անձանց վերաբերյալ հաստատված մեղադրական եզրակացությունը քրեական վարույթի նյութերի հետ հանձնվել է Հակակոռուպցիոն դատարան:
Մեղադրյալների նկատմամբ գույքային հայց է հարուցվել դատարան՝ պետությանը պատճառված վնասը վերականգնելու նպատակով:

On January 23, 2025, the Prosecutor General submitted to the Anti-Corruption Court the materials of the criminal proceedings on the embezzlement of AMD 106 million 300 thousand from the state budget by G. A., the former official of the Ministry of Defense and K. P, A. A. persons who assisted, S. A., the director of a non-governmental organization, the owner of the trademark “dasaran.am” and A. B., the director of a limited liability company.
It should be reminded that in 2019, 2020 and 2021 the criminal proceedings examined by the General Military Investigation Department of the Investigative Committee revealed that G. A., the former official of the Ministry of Defense and K. P, A. A. persons who assisted, S. A., the director of a non-governmental organization, the owner of the trademark “dasaran.am” and A. B., the director of a limited liability company, within the framework of procurement contract concluded between the Ministry of Defense and the LLC, he prepared and put into circulation official documents, including forged sales and purchase certificates, invoices and other documents.
In the result of the above-mentioned actions, AMD 106 million 300 thousand was embezzled from the state budget of the Republic of Armenia in 2019, 2020 and 2021.
On January 7, 2025, the prosecutor initiated public criminal prosecution against G. A. - under Article 179, Part 3, Point 1 (Embezzlement on a significant scale), Article 314, Part 1 (Official forgery) and Article 38-314, Part 1 (Incitement to official forgery), and against A. B. - under Article 38-179, Part 3, Point 1 (Assisting in committing waste on a particularly large scale) and Article 38-314, Part 1 (Assisting in committing official forgery), against S. A. - under Article 38-179, Part 1, against K. P - Article 38-179, Part 3, Point 1, against K.P. - under Article 38-179, Part 1, against A. A. - under Article 38-179, Part 3, Point 1 and Article 314, Part 1 of the Criminal Code of the Republic of Armenia adopted on 18.04.2003.
On January 23, 2025, the confirmed indictment against the above-mentioned persons was submitted to the Anti-Corruption Court together with the materials of the criminal proceedings.
A property claim was filed with the court against the defendants in order to recover the damage caused to the state.