Դատախազը դատարան է հանձնել պետական բյուջեից 106 միլիոն դրամ վատնած նախկին պաշտոնատար անձի և նրան օժանդակած անձանց վերաբերյալ քրեական վարույթի նյութերը
24/01/2025
Դատախազը 2025 թվականի հունվարի 23-ին Հակակոռուպցիոն դատարան է հանձնել Պաշտպանության նախարարության նախկին պաշտոնատար անձ՝ Գ.Ա.-ի և նրան օժանդակած անձանց՝ Կ.Պ.-ի, Ա.Ա.-ի, հասարակական կազմակերպություններից մեկի տնօրեն, «dasaran.am» ապրանքային նշանի սեփականատեր Ս.Ա.-ի, սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերության տնօրեն Ա.Բ.-ի կողմից պետական բյուջեից 106 միլիոն 300 հազար դրամ վատնում կատարելու վերաբերյալ քրեական վարույթի նյութերը:
Հիշեցնենք, որ Քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչությունում քննված քրեական վարույթով պարզվել էր, որ Պաշտպանության նախարարությունում պաշտոնատար անձ հանդիսացած Գ.Ա.-ն Կ.Պ.-ի, Ա.Ա.-ի, հասարակական կազմակերպություններից մեկի տնօրեն, «dasaran.am» ապրանքային նշանի սեփականատեր Ս.Ա.-ի, սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերության տնօրեն Ա.Բ.-ի օժանդակությամբ 2019, 2020 և 2021 թվականներին Պաշտպանության նախարարության և սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերության միջև կնքված պայմանագրերի գնման գործընթացների շրջանակներում կազմել և շրջանառության մեջ է դրել պաշտոնական փաստաթուղթ հանդիսացող հանձնման-ընդունման կեղծ արձանագրություններ, հաշիվ-վավերագրեր և ակտեր:
Վերոնշյալ գործողությունների հետևանքով՝ Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջեից 2019, 2020 և 2021 թվականներին վատնվել է 106 միլիոն 300 հազար դրամ:
Դատախազը 2025 թվականի հունվարի 7-ին հանրային քրեական հետապնդում էր հարուցել Գ.Ա.-ի նկատմամբ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (առանձնապես խոշոր չափերով վատնում կատարելը), 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական կեղծիքը) և 38-314 հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական կեղծիքի դրդչությունը), Ա.Բ.-ի նկատմամբ՝ 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (առանձնապես խոշոր չափերով վատնում կատարելուն օժանդակելը) և 38-314-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական կեղծիք կատարելուն օժանդակելը), Ս.Ա.-ի նկատմամբ՝ 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, Կ.Պ.-ի նկատմամբ՝ 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով, Ա.Ա.-ի նկատմամբ՝ 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
2025 թվականի հունվարի 23-ին վերոնշյալ անձանց վերաբերյալ հաստատված մեղադրական եզրակացությունը քրեական վարույթի նյութերի հետ հանձնվել է Հակակոռուպցիոն դատարան:
Մեղադրյալների նկատմամբ գույքային հայց է հարուցվել դատարան՝ պետությանը պատճառված վնասը վերականգնելու նպատակով:

Прокурор передал в суд материалы уголовного производства в отношении бывшего должностного лица, растратившего 106 миллионов драмов из государственного бюджета, и лиц, оказавших ему содействие
24/01/2025
23 января 2025 года прокурор передал в Антикоррупционный суд материалы уголовного производства в отношении бывшего должностного лица Министерства обороны Г.А. и лиц, оказавших ему содействие - К.П., А.А., директора одной из общественных организаций, владельца товарного знака «dasaran.am» С.А. и директора общества с ограниченной ответственностью А.Б., по делу о растрате 106 миллионов 300 тысяч драмов из государственного бюджета.
Напоминаем, что в рамках уголовного производства, расследуемого Главным военным следственным управлением Следственного комитета, было установлено, что бывшее должностное лицо Министерства обороны Г.А. с помощью К.П., А.А., директора одной из общественных организаций и владельца товарного знака «dasaran.am» С.А., а также директора ООО А.Б. в 2019, 2020 и 2021 годах в рамках процессов закупок, заключенных между Министерством обороны и ООО, составил и пустил в оборот официальные документы, включая поддельные акты купли-продажи, счета-фактуры и другие акты.
В результате вышеуказанных действий из государственного бюджета Республики Армения было растрачено 106 миллионов 300 тысяч драмов в 2019, 2020 и 2021 годах.
7 января 2025 года прокурор возбудил публичное уголовное преследование в отношении Г.А. по части 3 статьи 179 (растрата в особо крупных размерах), части 1 статьи 314 (служебный подлог) и части 1 статьи 38-314 (содействие в служебном подлоге); в отношении А.Б. — по части 3 статьи 179 (содействие в растрате в особо крупных размерах) и части 1 статьи 38-314 (содействие в служебном подлоге); в отношении С.А. — по части 3 статьи 179 (содействие в растрате в особо крупных размерах); в отношении К.П. — по части 3 статьи 179 (содействие в растрате в особо крупных размерах), части 1 статьи 314 (служебный подлог); в отношении А.А. — по части 3 статьи 179 и части 1 статьи 314 Уголовного кодекса Республики Армения.
23 января 2025 года обвинительное заключение в отношении вышеуказанных лиц вместе с материалами уголовного производства было передано в Антикоррупционный суд.