Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչության (այսուհետ՝ Իրավասու մարմին) ձևավորումից ի վեր՝ 2020 թվականի սեպտեմբերից առ այսօր, նախաձեռնվել է 553 ուսումնասիրություն:
Իրավասու մարմինը 172 անձի վերաբերյալ դատարան է ներկայացրել հայցի ապահովում կիրառելու վերաբերյալ 201 միջնորդություն:
Իրավասու մարմնի կողմից դատարան է ներկայացվել 116 հայցադիմում, որոնցով պահանջում է հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել ապօրինի ծագում ունեցող շուրջ 1300 անշարժ և 251 շարժական գույք, ինչպես նաև 335 իրավաբանական անձանցում մասնակցություն:
Ներկայացված հայցադիմումների ընդհանուր հանրագումարային արժեքը կազմում է ավելի քան 587 միլիարդ դրամ (ընդհանուր հայցագնի մեջ ներառված չեն իրավաբանական անձանցում մասնակցության, ինչպես նաև մի շարք այլ գույքերի շուկայական արժեքները):
Գլխավոր դատախազությունն ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վարույթի շրջանակում առ այսօր կնքել է հաշտության 8 համաձայնություն, որոնցով Հայաստանի Հանրապետության սեփականությանն է փոխանցվել 7 անշարժ և 1 շարժական գույք՝ ընդհանուր շուրջ 4 միլիարդ 100 մլն դրամ արժեքով, ինչպես նաև շուրջ 937 միլիոն դրամ:
2024 թվականին Հակակոռուպցիոն դատարանի կողմից կայացված 4 վճիռների համաձայն՝ վճիռներն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո, հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձվելու է 5 անշարժ և 2 շարժական գույք, 2 իրավաբանական անձանցում մասնակցություն՝ ընդհանուր շուրջ 1 միլիարդ 123 միլիոն դրամ շուկայական արժեքով, ինչպես նաև շուրջ 1 միլիարդ 880 միլիոն դրամ:

С момента создания Управления по взысканию имущества незаконного происхождения (далее – Компетентный орган) Генеральной прокуратуры с сентября 2020 года по настоящее время возбуждено 553 расследования.
Компетентным органом в суд подано 201 ходатайство в отношении 172 лиц о применении меры по обеспечению иска.
Компетентным органом в суд было подано 116 исков с требованием конфискации в пользу Республики Армения около 1300 недвижимого и 251 движимого имущества незаконного происхождения, а также участия в 335 юридических лицах.
Компетентным органом в суд было подано 116 исков с требованием конфискации в пользу Республики Армения около 1300 объектов недвижимости и 251 движимого имущества незаконного происхождения, а также долей в 335 юридических лицах.
Общая стоимость предъявленных исков составляет более 587 миллиардов драмов (рыночная стоимость долей в юридических лицах, а также ряда других объектов недвижимости в общий иск не включена).
В рамках производства по взысканию имущества незаконного происхождения Генеральная прокуратура подписала 8 мировых соглашений, согласно которым 7 объектов недвижимости и 1 движимое имущество были переданы в собственность Республики Армения на общую сумму около 4 миллиардов 100 миллионов драмов, а также около 937 миллионов драмов.
Согласно 4 вердиктам Антикоррупционного суда, вынесенным в 2024 году, после вступления вердиктов в законную силу будут конфискованы 5 объектов недвижимости и 2 движимых имущества, доли в 2 юридических лицах общей рыночной стоимостью около 1 млрд 123 млн драмов в пользу Республики Армения, а также около 1 миллиарда 880 миллионов драмов.