Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր ընդունել է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների պետքարտուղարի տեղակալ Ուզրա Զեայի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Քրիստինա Քվինը:
Աննա Վարդապետյանը ողջունել է ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալին ՀՀ գլխավոր դատախազությունում, բարձր է գնահատել մի շարք ուղղություններով Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանության հետ փոխգործակցությունը և ընդգծել, որ հանդիպումը հնարավորություն կտա նախանշելու համագործակցության հետագա ոլորտներն ու կնպաստի երկու երկրների իրավապահ համակարգերի միջև համագործակցության զարգացմանն ու ամրապնդմանը:
Այս համատեքստում հանրապետության գլխավոր դատախազը հատուկ շնորհակալություն է հայտնել ԱՄՆ իրավասու մարմիններին՝ ՀՀ ֆինանսների նախկին նախարար Գագիկ Խաչատրյանի ընտանիքին պատկանող, ԱՄՆ-ում գտնվող գույքը բռնագրավելու որոշման համար: Հիշեցնենք, որ ԱՄՆ դատարանի որոշմամբ՝ հաստատվել է հանցավոր ծագում ունեցող գույք դիտարկվող՝ ՀՀ ֆինանսների նախկին նախարար Գագիկ Խաչատրյանի ընտանիքին պատկանող ԱՄՆ Լոս Անջելեսում գտնվող առանձնատան բռնագրավման և ամենաբարձր շուկայական արժեքով վաճառելու մասին համաձայնությունը:
Աննա Վարդապետյանը ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալին է ներկայացրել Դատախազության առաջնահերթությունները՝ ուղղված կոռուպցիայի դեմ պայքարին, ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձմանը, թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության, փողերի լվացման, խոշտանգումների, կիբերհանցավորության դեմ պայքարին և այլն:
ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Ուզրա Զեան կարևորել է Հայաստանում ընթացող ժողովրդավարական բարեփոխումները, մասնավորապես՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարի ուղղությամբ ընթացող աշխատանքներն ու ընդգծել, որ ԱՄՆ կառավարությունն ակտիվորեն աջակցում է կոռուպցիայի դեմ պայքարում ՀՀ ջանքերին:
ՀՀ գլխավոր դատախազն ու ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալը քննարկել են երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շրջանակ և ընդգծել մի շարք ուղղություններով փոխգործակցությունը շարունակելու պատրաստակամությունը:

Генеральный прокурор Армении Анна Вардапетян приняла заместителя госсекретаря США Узру Зею и возглавляемую ею делегацию. Во встрече также принимала участие Чрезвычайный и Полномочный посол США в Республике Армения Кристина Куинн.
Анна Вардапетян приветствовала заместителя госсекретаря США в генеральной прокуратуре Армении, высоко оценила сотрудничество с посольством США в Армении по ряду направлений и подчеркнула, что встреча даст возможность наметить дальнейшие направления сотрудничества и будет способствовать развитию и укреплению сотрудничества между правоохранительными системами двух стран.
В этом контексте генеральный прокурор выразила особую благодарность компетентным органам США за постановление о конфискации имущества в США, принадлежащего семье бывшего министра финансов Республики Армения Гагика Хачатряна.
Напомним, что Постановлением суда США заключено соглашение о взыскании и продаже частного дома в Лос-Анджелесе США, принадлежащего семье бывшего министра финансов РА Гагика Хачатряна, который считается имуществом преступного происхождения, с целью его продажи по самой высокой рыночной цене.
Анна Вардапетян представила заместителю госсекретаря США приоритеты прокуратуры, направленные на борьбу с коррупцией, взыскание имущества незаконного происхождения, борьбу с незаконным оборотом наркотиков, отмыванием денег, пытками, киберпреступностью и т.д.
Заместитель госсекретаря США Узра Зея подчеркнула важность проводимых в Армении демократических реформ, в частности, по борьбе с коррупцией, и подчеркнула, что правительство США активно поддерживает усилия Армении в борьбе с коррупцией.
Генеральный прокурор Армении и заместитель госсекретаря США обсудили ряд представляющих взаимный интерес вопросов и подчеркнули готовность продолжить сотрудничество по ряду направлений.