Վրաստանի իրավասու մարմինը բավարարել է Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազության միջնորդությունը և հետախուզվող անձ Ս.Մ.-ին հանձնել Հայաստանի իրավասու մարմիններին:
Ս.Մ.-ն մեղադրվում է ապօրինի ձեռք բերած, հրազեն հանդիսացող ինքնաձիգով 2019 թվականի սեպտեմբերի 4-ին շատերի կյանքի համար վտանգավոր եղանակով, դիտավորությամբ ապօրինաբար երկու և ավելի անձանց կյանքից զրկելու փորձի և ՀՀ պահպանվող պետական սահմանը ապօրինի հատելու համար:
ՀՀ գլխավոր դատախազության հանձնարարությամբ՝ Ներքին գործերի նախարարության ոստիկանության աշխատակիցների կողմից ապահովվել է Ս.Մ.-ի տեղափոխումը Երևան:

The competent authority of Georgia has granted the motion filed by the Prosecutor General's Office of the Republic of Armenia. The wanted person was extradited to the competent authorities of Armenia
The competent authority of Georgia has granted the motion filed by the Prosecutor General's Office of the Republic of Armenia and S.M., the wanted person was extradited to the competent authorities of Armenia.
S.M. was charged with the attempt to kill two or more persons in a manner dangerous for life of many people with an illegally obtained rifle on September 4, 2019.
Based on the instructions of the RA Prosecutor General’s Office, the police officers of the Ministry of Internal Affairs ensured the transfer of S.M. to Yerevan.