Աննա Վարդապետյանն ընդունել է ԱՄՆ պետական դեպարտամենտի և ԱՄՆ արդարադատության դեպարտամենտի բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց
15/04/2024
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր ընդունել է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների պետական դեպարտամենտի, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների արդարադատության դեպարտամենտի և ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանության ներկայացուցիչներին:
​Հանդիպմանը մասնակցել են ԱՄՆ պետական դեպարտամենտի իրավական խորհրդատվության գրասենյակի իրավախորհրդատու Մոնիկա Ջեյքոբսոնը, ԱՄՆ արդարադատության դեպարտամենտի Միջազգային կապերի գրասենյակի փոխտնօրեն, Ջեյսոն Քարտերը, ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը, ԱՄՆ արդարադատության դեպարտամենտի Միջազգային կապերի գրասենյակի դատախազներ Զարին Իքբալը և Անն Փինգսը, ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանության թմրամիջոցների դեմ պայքարի և իրավապահ համագործակցության ծրագրի (INL) տնօրեն Ալեքսիս Հաֆթվանը, այլք:
​Գլխավոր դատախազը ողջունել է ԱՄՆ գործընկերներին, կարևորել ՀՀ գլխավոր դատախազության և ԱՄՆ արդարադատության դեպարտամենտի միջև առկա փոխգործակցության բարձր մակարդակը:
Աննա Վարդապետյանն ԱՄՆ գործընկերներին է ներկայացրել օրեր անց՝ ապրիլի 26-27-ին, Եվրոպայի խորհրդի աջակցությամբ Երևանում կայանալիք՝ «Միջազգային համագործակցության արդյունավետության ամրապնդումը՝ անդրազգային կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարում» թեմայով բարձրաստիճան խորհրդաժողովի մանրամասները, որին մասնակցելու են եվրոպական երկրների 9 պատվիրակություններ, միջազգային կազմակերպությունների՝ Եվրաջասթի և Եվրոպայի խորհրդի բարձրաստիճան պաշտոնատար անձինք:
Հանդիպման ընթացքում, ի թիվս այլ հարցերի, անդրադարձ է կատարվել կոռուպցիոն հանցագործությունների քննության և ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման ոլորտներում ԱՄՆ գործընկերների հետ իրավական փոխօգնության խորացմանը, ընդգծվել, որ նման քննարկումները նպաստում են երկու երկրների իրավապահ մարմինների միջև արդյունավետ համագործակցության ամրապնդմանն ու զարգացմանը:

Анна Вардапетян, Генеральный прокурор Республики Армения, встретилась с представителями Государственного департамента и Департамента юстиции США
15/04/2024
Моника Якобсен, советник-адвоката Офиса юридических вопросов Государственного департамента США, Джейсон Картер, заместитель директора Офиса международных отношений Государственного департамента США, Паруйр Оганнисян, заместитель министра иностранных дел РА, Зарин Икбал и Энн Пингс, прокуроры Офиса международных отношений Министерства юстиции США, и Алексис Хафтвани, директор INL Посольства США в Армении и другие приняли участие в встрече.
Генеральный прокурор подчеркнула высокий уровень сотрудничества между Генеральной прокуратурой и Департаментом юстиции Соединенных Штатов Америки.
Анна Вардапетян представила детали конференции «О повышении эффективности международного сотрудничества в борьбе с транснациональной организованной преступностью», которая состоится в Ереване 26-27 апреля 2024 года при поддержке Европейского совета. В конференции примут участие 9 делегаций из европейских стран и высокопоставленные чиновники Европейского совета и Евроюста.
В ходе встречи, среди прочих вопросов, также обсуждались возможности углубления правовой помощи с партнерами из США в области расследования коррупционных преступлений и конфискации имущества незаконного происхождения, и было отмечено, что подобные обсуждения способствуют укреплению и развитию эффективного сотрудничества между правоохранительными органами двух стран.