Էրեբունի համայնքի նախկին ղեկավարը «Վարդավառ» զբոսայգին վարձակալությամբ տրամադրելու գործընթացում չարաշահել է պաշտոնեական լիազորությունները. դատախազը գործն ուղարկել է դատարան
12/04/2024
Երևան քաղաքի Էրեբունի համայնքի նախկին ղեկավարը 2009 թվականին, նկատի ունենալով, որ ՍՊ ընկերության տնօրենն իր խորհրդական, ԱԺ նախկին պատգամավորի որդու մտերիմն է, ՍՊ ընկերության համար ձեռնտու պայմաններով կնքել է վարձակալության պայմանագիր:
Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով պարզվել է, որ Էրեբունի համայնքի նախկին ղեկավարը, անտեսելով Հողային օրենսգրքի վերաբերելի հոդվածները, Կառավարության համապատասխան որոշումը, համաձայն որի՝ համայնքի հողերից հողամասերի վարձակալության և կառուցապատման իրավունքը տրամադրվում է մրցույթով՝ հրապարակային սակարկությունների միջոցով, չի ստեղծել մրցութային հանձնաժողով: Փոխարենը, Էրեբունի համայնքի նախկին ղեկավարը 2009 թվականի մայիսի 29-ին հրավիրել է համայնքի ավագանու նիստ, օրակարգում ներառել է «Վարդավառ» զբոսայգու և լճի զբաղեցրած տարածքը ՍՊ ընկերությանը կառուցապատման իրավունքով տրամադրելու հարցը:
Համայնքի ավագանին, հիմք ընդունելով համայնքի ղեկավարի առաջարկը և արձանագրելով, որ «Վարդավառ» զբոսայգին ունի լուրջ ներդրումների կարիք, իսկ Էրեբունու թաղապետարանը չունի ընթացիկ ծախսեր և ներդրումներ կատարելու բավարար ֆինանսական միջոցներ, տարածքը նախկինում վարձակալած ընկերությունը չի կարողացել բարեկարգման աշխատանքներ կատարել զբոսայգում, 2009 թվականի մայիսի 29-ի որոշմամբ՝ չեղյալ է ճանաչել «Վարդավառ» զբոսայգին վարձակալության իրավունքով տրամադրելու վերաբերյալ Էրեբունի համայնքի նախկին որոշումը և զբոսայգու ու լճի զբաղեցրած տարածքը 99 տարի ժամկետով՝ տարեկան 619 հազար 655 դրամ վարձավճարով, վարձակալական հիմունքներով ու կառուցապատման իրավունքով տրամադրել է ԱԺ նախկին պատգամավորի որդու մտերիմին պատկանող ՍՊ ընկերությանը:
Էրեբունի համայնքի նախկին ղեկավարը ավագանուն չի տեղեկացրել, որ Երևանի քաղաքապետի, Լիոնի քաղաքապետի և Մեծ Լիոնի նախագահի միջև 2008 թվականին ստորագրված համագործակցության համաձայնագրով՝ Լիոն քաղաքը ֆինանսավորել է Էրեբունի համայնքին՝ բարեկարգելու «Վարդավառ» զբոսայգին (ներկայում՝ «Լիոնի այգին»):
Արդյունքում՝ չեն սահմանվել մրցույթի պայմանները, վճարի մեկնարկային չափը, չի կազմակերպվել բաց մրցույթ, իսկ տարեկան վարձավճարի մեկնարկային նվազագույն՝ 12 մլն 500 հազար դրամի փոխարեն, արդեն իսկ Լիոն քաղաքի միջոցներով բարեկարգվող «Վարդավառ» զբոսայգին վարձակալությամբ տրամադրվել է ՍՊ ընկերությանն ակնհայտ ցածր՝ 619 հազար 655 դրամով:
Դատախազը 2024 թվականի մարտի 29-ին հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել Էրեբունի համայնքի նախկին ղեկավարի նկատմամբ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը):
Դատախազը 2024 թվականի ապրիլի 10-ին հաստատել է մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերի հետ հանձնել Հակակոռուպցիոն դատարան:

В рамках расследования уголовного дела, проведенного Антикоррупционным комитетом, выяснилось, что бывший глава общины Эребуни, игнорируя соответствующие статьи Земельного кодекса и постановления Правительства, согласно которому право аренды и строительство на земельных участкак, принадлежащих общине, должно предоставляться путем открытого тендера. Вместо этого бывший глава общины Эребуни организовал заседание Совета старейшин общины и внес в повестку дня вопрос о передаче территории, занимаемой парком "Вардавар", в аренду ООО.
Совет старейшин общины, исходя из предложения главы общины и отметив факт того, что парк "Вардавар" нуждается в серьезных инвестициях, а муниципалитет Эребуни не располагает необходимыми финансовыми средствами для текущих расходов и инвестиций, а также факт того, что компания, ранее арендовавшая территорию, не проводила никаких ремонтных работ в парке, постановлением от 29 мая 2009 года парк "Вардавар", и территория, занимаемая парком, была предоставлена в аренду на 99 лет ООО, принадлежащему другу сына бывшего депутата Национального собрания, и размер арендной платы был определен в сумме 619 тысяч 655 драм РА.
Бывший глава общины Эребуни не проинформировал совет, что в соответствии с соглашением о сотрудничестве, подписанным в 2008 году между мэром Еревана, мэром Лиона и президентом Большого Лиона, город Лион профинансировал ремонт парка «Вардавар» (ныне «Лионский парк»).
В результате они не были определены условия тендера, цена арендной платы, также не был организован открытый тендер, и вместо начальной минимальной ежегодной арендной платы в размере 12 миллионов 500 тысяч драм, была установлена арендная плата в размере 619 тысяч 655 драм за парк "Вардавар" (ремонт которого начался за счет средств, предоставленных городом Лион).
29 марта 2024 года прокурор начал публичное уголовное преследование в отношении бывшего главы общины Эребуни по части 2 статьи 308 Уголовного кодекса.
10 апреля 2024 года прокурор подписал обвинительное заключение и направил его в Антикоррупционный суд вместе с материалами дела.
Примечание: Лицо, обвиняемое в совершении преступления, считается невиновным до тех пор, пока его вина не будет доказана в порядке, установленном Уголовно-процессуальным кодексом РА — решением, вступившим в законную силу.