Էրեբունի համայնքի նախկին ղեկավարը «Վարդավառ» զբոսայգին վարձակալությամբ տրամադրելու գործընթացում չարաշահել է պաշտոնեական լիազորությունները. դատախազը գործն ուղարկել է դատարան
12/04/2024
Երևան քաղաքի Էրեբունի համայնքի նախկին ղեկավարը 2009 թվականին, նկատի ունենալով, որ ՍՊ ընկերության տնօրենն իր խորհրդական, ԱԺ նախկին պատգամավորի որդու մտերիմն է, ՍՊ ընկերության համար ձեռնտու պայմաններով կնքել է վարձակալության պայմանագիր:
Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով պարզվել է, որ Էրեբունի համայնքի նախկին ղեկավարը, անտեսելով Հողային օրենսգրքի վերաբերելի հոդվածները, Կառավարության համապատասխան որոշումը, համաձայն որի՝ համայնքի հողերից հողամասերի վարձակալության և կառուցապատման իրավունքը տրամադրվում է մրցույթով՝ հրապարակային սակարկությունների միջոցով, չի ստեղծել մրցութային հանձնաժողով: Փոխարենը, Էրեբունի համայնքի նախկին ղեկավարը 2009 թվականի մայիսի 29-ին հրավիրել է համայնքի ավագանու նիստ, օրակարգում ներառել է «Վարդավառ» զբոսայգու և լճի զբաղեցրած տարածքը ՍՊ ընկերությանը կառուցապատման իրավունքով տրամադրելու հարցը:
Համայնքի ավագանին, հիմք ընդունելով համայնքի ղեկավարի առաջարկը և արձանագրելով, որ «Վարդավառ» զբոսայգին ունի լուրջ ներդրումների կարիք, իսկ Էրեբունու թաղապետարանը չունի ընթացիկ ծախսեր և ներդրումներ կատարելու բավարար ֆինանսական միջոցներ, տարածքը նախկինում վարձակալած ընկերությունը չի կարողացել բարեկարգման աշխատանքներ կատարել զբոսայգում, 2009 թվականի մայիսի 29-ի որոշմամբ՝ չեղյալ է ճանաչել «Վարդավառ» զբոսայգին վարձակալության իրավունքով տրամադրելու վերաբերյալ Էրեբունի համայնքի նախկին որոշումը և զբոսայգու ու լճի զբաղեցրած տարածքը 99 տարի ժամկետով՝ տարեկան 619 հազար 655 դրամ վարձավճարով, վարձակալական հիմունքներով ու կառուցապատման իրավունքով տրամադրել է ԱԺ նախկին պատգամավորի որդու մտերիմին պատկանող ՍՊ ընկերությանը:
Էրեբունի համայնքի նախկին ղեկավարը ավագանուն չի տեղեկացրել, որ Երևանի քաղաքապետի, Լիոնի քաղաքապետի և Մեծ Լիոնի նախագահի միջև 2008 թվականին ստորագրված համագործակցության համաձայնագրով՝ Լիոն քաղաքը ֆինանսավորել է Էրեբունի համայնքին՝ բարեկարգելու «Վարդավառ» զբոսայգին (ներկայում՝ «Լիոնի այգին»):
Արդյունքում՝ չեն սահմանվել մրցույթի պայմանները, վճարի մեկնարկային չափը, չի կազմակերպվել բաց մրցույթ, իսկ տարեկան վարձավճարի մեկնարկային նվազագույն՝ 12 մլն 500 հազար դրամի փոխարեն, արդեն իսկ Լիոն քաղաքի միջոցներով բարեկարգվող «Վարդավառ» զբոսայգին վարձակալությամբ տրամադրվել է ՍՊ ընկերությանն ակնհայտ ցածր՝ 619 հազար 655 դրամով:
Դատախազը 2024 թվականի մարտի 29-ին հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել Էրեբունի համայնքի նախկին ղեկավարի նկատմամբ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը):
Դատախազը 2024 թվականի ապրիլի 10-ին հաստատել է մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերի հետ հանձնել Հակակոռուպցիոն դատարան:

In 2009, the former Head of Erebuni community of Yerevan city, taking into consideration the fact that the director of LL Company is the friend of his adviser, the son of the former Deputy of the National Assembly, signed a lease agreement under the conditions favorable for the Company.
Under the criminal proceedings examined in the Anti-corruption committee it was found out that the former Head of Erebuni community, disregarding the relevant articles of the Land Code and the relevant decision of the Government, pursuant whereof the right to lease and development of the land plots belonging to the community shall be provided through tender by public bidding, failed to form a tender commission. Instead, the former Head of Eerebuni community organized a meeting of the Council of Elders of the community and included the question of transferring the territory occupied by “Vardavar” park and the lake for lease to the LL Company in the agenda.
The Council of Elders of the community, based on the suggestion of the Head of the community and stating the fact that “Vardavar” park needs serious investments and the municipality of Erebuni doesn’t have necessary financial means for current expenditures and investments and also the fact that the company previously ranting the territory didn’t carry out any renovation in the park, under the decision of May 29, 2009, the former decision of the Erebuni community regarding the lease of “Vardavar” park was recognized invalid and the territory occupied by the park and the lake was provided for rent for 99 years to an LLC belonging to a friend of the son of former deputy of the National Assambly and the rent payment was defined AMD 619 thousand 655.
The former Head of Erebuni community failed to inform the Council of Elders that the city of Lyon financed Erebuni community for the purpose of renovation of “Vardavar” park (at present “Lyon” park) pursuant to the cooperation agreement concluded between the Mayor of the city of Yerevan, Mayor of Lyon, and the president of the Lyon in 2008.
As a result, they failed to define the terms of the tender, the starting payment price, they also failed to organize an open tender and instead of the starting minimum annual rent payment—AMD 12 million 500 thousand, they defined an obviously low rent payment—AMD 619 thousand 655 for the “Vardavar” park (the renovation whereof started by the means provided by Lyon city).
On March 29, 2024 the Prosecutor initiated a public criminal prosecution against the former Head of Erebuni community under part 2 of article 308 of the Criminal Code adopted on 18.04.2003.
On April 10, 2024 the prosecutor signed the indictment and submitted to the Anti-corruption court with the materials of the case.