Քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող անձի վերաբերյալ գործը դատախազն ուղարկել է դատարան
Դատախազը 2024 թվականի մարտի 26-ին հաստատել է քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող Ա.Ղ.-ի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունն ու վարույթի նյութերի հետ հանձնել դատարան:
Հիշեցնենք, որ 2022 թվականի մարտի 21-ին դատախազը հանրային քրեական հետապնդում էր հարուցել Ա.Ղ.-ի նկատմամբ այն բանի համար, որ նա, ունենալով քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ, պահպանել է այն (Քրեական օրենսգրքի 322-րդ հոդվածի 1-ին մաս):
2022 թվականի նոյեմբերի 2-ին նախաձեռնված քրեական վարույթով պարզվել էր, որ 1991 թվականին Ա.Ղ.-ն Ռուսաստանի Դաշնության Դոնի Ռոստով քաղաքում, քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող անձանց ներկայությամբ «թագադրվելով»՝ ստացել է «օրենքով գողի»՝ քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ և 2022 թվականի նոյեմբերի 1-ի դրությամբ շարունակել է պահպանել օրենքով չթույլատրվող այդ կարգավիճակը։
Ա.Ղ.-ի նկատմամբ կիրառվել են համակցված խափանման միջոցներ՝ բացակայելու արգելք և 20 մլն դրամի չափով գրավ:

The prosecutor submitted the case on the person having the highest status of the criminal hierarchy to the court
On March 26, 2024 the prosecutor signed the indictment regarding A. Gh., holding the highest status of criminal hierarchy and submitted it to the court with the materials of the case.
Let us remind that on March 21, 2022 the prosecutor initiated a public criminal prosecution against A. Gh., for maintaining the highest status of criminal hierarchy (part 1 of article 322 of the Criminal Code).
In the scope of the criminal proceedings initiated on November 2, 2022, it was found out that in 1991, in Rostov-on-Don, Russian Federation, A. Gh. was “crowned” in the presence of individuals having highest status of criminal hierarchy and obtained the highest status of criminal hierarchy—“thief-in-law” and maintained that status(not permitted by law) until November 1, 2022.
Combined measures of restraint were applied against A.Gh.—ban on absence and bail in the amount of AMD 20 million.