Քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող անձի վերաբերյալ գործը դատախազն ուղարկել է դատարան
Դատախազը 2024 թվականի մարտի 26-ին հաստատել է քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող Ա.Ղ.-ի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունն ու վարույթի նյութերի հետ հանձնել դատարան:
Հիշեցնենք, որ 2022 թվականի մարտի 21-ին դատախազը հանրային քրեական հետապնդում էր հարուցել Ա.Ղ.-ի նկատմամբ այն բանի համար, որ նա, ունենալով քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ, պահպանել է այն (Քրեական օրենսգրքի 322-րդ հոդվածի 1-ին մաս):
2022 թվականի նոյեմբերի 2-ին նախաձեռնված քրեական վարույթով պարզվել էր, որ 1991 թվականին Ա.Ղ.-ն Ռուսաստանի Դաշնության Դոնի Ռոստով քաղաքում, քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող անձանց ներկայությամբ «թագադրվելով»՝ ստացել է «օրենքով գողի»՝ քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ և 2022 թվականի նոյեմբերի 1-ի դրությամբ շարունակել է պահպանել օրենքով չթույլատրվող այդ կարգավիճակը։
Ա.Ղ.-ի նկատմամբ կիրառվել են համակցված խափանման միջոցներ՝ բացակայելու արգելք և 20 մլն դրամի չափով գրավ:

Прокурор направил в суд дело в отношении лица с высшим статусом в криминальной иерархии
26 марта 2024 года прокурор утвердил обвинительное заключение в отношении А.Г., имеющего высший статус в криминальной иерархии, и передал в суд вместе с материалами производства.
Напомним, что 21 марта 2022 года прокурор возбудил публичное уголовное преследование в отношении А.Г.
В уголовном производстве, возбужденном 2 ноября 2022 года, установлено, что в 1991 году в городе Ростов-на-Дону Российской Федерации, в присутствии лиц, имеющих высший статус в криминальной иерархии, А.К. был «коронован» получив высший статус в криминальной иерархии — «вор в законе» и по состоянию к 1 ноября 2022 года продолжал сохранять этот статус, что не допускается законом.
В отношении А.К. были применены комбинированные альтернативные меры пресечения в виде подписки о невыезде и залог в размере 20 млн драмов.