Անչափահասի նկատմամբ բռնություն կիրառած պաշտոնատար անձի վերաբերյալ գործը դատախազն ուղարկել է դատարան
Դատախազը 2024 թվականի փետրվարի 20-ին հաստատել է անչափահասի նկատմամբ բռնություն կիրառած՝ Ներքին գործերի նախարարության ոստիկանության Տավուշի մարզային վարչությունում ղեկավար պաշտոն զբաղեցնող անձի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերի հետ հանձնել Տավուշի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան:
Հիշեցնենք, որ Ներքին գործերի նախարարության ոստիկանության Տավուշի մարզային վարչությունում ղեկավար պաշտոն զբաղեցնող անձը, 2023 թվականի ապրիլի 10-ին՝ աշխատանքային օրվա ավարտից հետո՝ ժամը 23:30-ի սահմաններում, իրեն ամրակցված ավտոմեքենայով գնացել է Տավուշի մարզի Դիլիջան քաղաքի ռեստորանահյուրանոցային համալիրներից մեկը և սենյակի վճարման հետ կապված հարցով վիճաբանության մեջ մտել վերոնշյալ համալիրի 17-ամյա մատուցողի հետ:
Մատուցվող ծառայության դիմաց նախապես վճարելու կրկնակի պահանջից բարկացած՝ Ոստիկանության բարձրաստիճան պաշտոնատար անձը ձեռքի ափով երկու անգամ հարվածել է անչափահասի դեմքին, ապա հրելով տարել համալիրի խոհանոց: Խոհանոցում համալիրի խոհարարի ներկայությամբ երկու ձեռքի ափերով առնվազն 23 հարված է հասցրել անչափահասի գլխին և մարմնի տարբեր մասերին (հարվածները հիմնականում ուղղվել են անչափահասի դեմքին և գլխին):
2023 թվականի մայիսի 10-ին նախաձեռնվել էր քրեական վարույթ:
2023 թվականի մայիսի 29-ին քննիչի կողմից հանրային քրեական հետապնդում չհարուցելու մասին միջնորդություն էր ներկայացվել վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազին, որը դատախազի կողմից բավարարվել էր: Սակայն 2023 թվականի հունիսի 2-ին Տավուշի մարզի դատախազի կողմից վերացվել էր հանրային քրեական հետապնդում չհարուցելու վերաբերյալ հսկող դատախազի որոշումը և քրեական հետապնդում էր հարուցվել Ոստիկանության բարձրաստիճան պաշտոնատար անձի նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 196-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով (անչափահասին ֆիզիկական ուժեղ ցավ կամ հոգեկան ուժեղ տառապանք պատճառելը):

The Prosecutor submitted the case on the individual using violence against the minor to the court
On February 20, 2024 the Prosecutor signed the indictment regarding a high-ranking official of Tavush regional department of the Police of the Ministry of Internal affairs, who used violence against the minor and submitted it to the First Instance Court of General Jurisdiction of Tavush region with the materials of the case.
Let us remind that a high-ranking official of Tavush regional department of the Police of the Ministry of Internal affairs, on April 10, 2023 at about 23:30, after the end of the working day, visited one of the restaurant and hotel complexes of Dilijan city, Tavush region and had a dispute with 17-year old waiter of the complex regarding the payment of the room.
Getting angry after the repeated request to pay in advance for the service, the high-ranking police officer hit the minor twice in the face with the palm of his hand, then pushed him to the kitchen of the complex. In the kitchen in the presence of the cook of the complex the latter hit the minor with the palm of his both hands at least 23 times (he slapped mainly the face and the head of the minor).
A criminal proceedings was initiated on May 10, 2023.
On May 29, 2023, the investigator submitted a motion to the prosecutor exercising oversight over the legality of the proceedings on not initiating a public criminal prosecution, which was granted by the prosecutor. However, on June 2, 2023, the Prosecutor of Tavush region overturned the decision of the supervising prosecutor on not initiating a criminal prosecution and initiated a criminal proceedings against a high-ranking police officer under point 3 of part 2 of article 196 of the Criminal Code.