Անչափահասի նկատմամբ բռնություն կիրառած պաշտոնատար անձի վերաբերյալ գործը դատախազն ուղարկել է դատարան
Դատախազը 2024 թվականի փետրվարի 20-ին հաստատել է անչափահասի նկատմամբ բռնություն կիրառած՝ Ներքին գործերի նախարարության ոստիկանության Տավուշի մարզային վարչությունում ղեկավար պաշտոն զբաղեցնող անձի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերի հետ հանձնել Տավուշի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան:
Հիշեցնենք, որ Ներքին գործերի նախարարության ոստիկանության Տավուշի մարզային վարչությունում ղեկավար պաշտոն զբաղեցնող անձը, 2023 թվականի ապրիլի 10-ին՝ աշխատանքային օրվա ավարտից հետո՝ ժամը 23:30-ի սահմաններում, իրեն ամրակցված ավտոմեքենայով գնացել է Տավուշի մարզի Դիլիջան քաղաքի ռեստորանահյուրանոցային համալիրներից մեկը և սենյակի վճարման հետ կապված հարցով վիճաբանության մեջ մտել վերոնշյալ համալիրի 17-ամյա մատուցողի հետ:
Մատուցվող ծառայության դիմաց նախապես վճարելու կրկնակի պահանջից բարկացած՝ Ոստիկանության բարձրաստիճան պաշտոնատար անձը ձեռքի ափով երկու անգամ հարվածել է անչափահասի դեմքին, ապա հրելով տարել համալիրի խոհանոց: Խոհանոցում համալիրի խոհարարի ներկայությամբ երկու ձեռքի ափերով առնվազն 23 հարված է հասցրել անչափահասի գլխին և մարմնի տարբեր մասերին (հարվածները հիմնականում ուղղվել են անչափահասի դեմքին և գլխին):
2023 թվականի մայիսի 10-ին նախաձեռնվել էր քրեական վարույթ:
2023 թվականի մայիսի 29-ին քննիչի կողմից հանրային քրեական հետապնդում չհարուցելու մասին միջնորդություն էր ներկայացվել վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազին, որը դատախազի կողմից բավարարվել էր: Սակայն 2023 թվականի հունիսի 2-ին Տավուշի մարզի դատախազի կողմից վերացվել էր հանրային քրեական հետապնդում չհարուցելու վերաբերյալ հսկող դատախազի որոշումը և քրեական հետապնդում էր հարուցվել Ոստիկանության բարձրաստիճան պաշտոնատար անձի նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 196-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով (անչափահասին ֆիզիկական ուժեղ ցավ կամ հոգեկան ուժեղ տառապանք պատճառելը):

Прокурор направил дело должностного лица в суд, применившего насилие в отношении несовершеннолетнего
12/03/2024
20 февраля 2024 года Прокурор утвердил обвинительное заключение в отношении должностного лица, применившего насилие в отношении несовершеннолетнего и передал в общий суд первой инстанции Тавушской области.
Напоминаем, что 10 апреля 2023 года, около 23:30, лицо, занимавшее руководящую должность в Управление Тавушской области полиции МВД поехал в один из ресторанно-гостиничных комплексов города Дилижан и вступил в конфликт с 17-летним официантом вышеуказанного комплекса по поводу оплаты номера.
Возмущенный неоднократными просьбами внести предоплату за услугу, высокопоставленное должностное лице полиции дважды ударил несовершеннолетнего ладонью по лицу, после чего вытолкнув его на кухню комплекса, в присутствии шеф-повара нанес несовершеннолетнему не менее 23 ударов ладонями (удары были направлены преимущественно в лицо и голову несовершеннолетнего).
Уголовное производство было возбуждено 10 мая 2023 года.
29 мая 2023 года следователь подал надзирающему прокурору ходатайство об отказе в возбуждении публичного уголовного приследования, которое было принято прокурором. Однако 2 июня 2023 года прокурор Тавушской области отменил решение надзирающего прокурора о невозбуждении публичного уголовного преследования и в отношении высокопоставленного должностного лица Полиции возбуждено уголовное преследование по пункту 3 части 2 статьи 196 УК РА.