ՀՀ գլխավոր դատախազը բավարարել է Չինաստանի իրավասու մարմնի միջնորդությունը. հետախուզվող անձը հանձնվել է Չինաստանին
11/03/2024
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը բավարարել է Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության իրավասու մարմնի միջնորդությունը. հետախուզվող անձ Ս.Վ.-ն, ով մեղադրվում է առանձնապես խոշոր չափերով խարդախություն կատարելու մեջ, հանձնվել է Չինաստանի իրավասու մարմիններին:
Սա 2023 թվականի մարտի 18-ին ուժ մտած՝ «Հայաստանի Հանրապետության և Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության միջև հանձնման մասին» պայմանագրի հիման վրա բավարարված՝ հանձնման մասին երկրորդ միջնորդությունն է:
ՀՀ գլխավոր դատախազի կողմից բավարարված առաջին միջնորդությունը վերաբերել է ապօրինի միգրացիայի կազմակերպման համար մեղադրվող Ժ.Լ.-ին. վերջինս 2023 թվականի դեկտեմբերին հանձնվել է Չինաստանի իրավասու մարմիններին:

Генеральный прокурор Республики Армения приняла к рассмотрению ходатайство компетентного органа Китая, разыскиваемое лицо было экстрадировано в Китай
11/03/2024
Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян удовлетворила ходатайство компетентного органа Китайской Народной Республики. Разыскиваемый С.В., который обвиняется в совершении мошенничества в особо крупном размере, экстрадирован в Китай.
Это второй запрос об экстрадиции, удовлетворенный на основании «Договора об экстрадиции между Республикой Армения и Китайской Народной Республикой», вступившего в силу 18 марта 2023 года.
Первое ходатайство, удовлетворенное Генеральным прокурором РА, касалось Ж.Л., обвиняемого в организации нелегальной миграции, последний был передан компетентным органам Китайской Народной Республики в декабре 2023 года.