ՀՀ գլխավոր դատախազը բավարարել է Չինաստանի իրավասու մարմնի միջնորդությունը. հետախուզվող անձը հանձնվել է Չինաստանին
11/03/2024
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը բավարարել է Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության իրավասու մարմնի միջնորդությունը. հետախուզվող անձ Ս.Վ.-ն, ով մեղադրվում է առանձնապես խոշոր չափերով խարդախություն կատարելու մեջ, հանձնվել է Չինաստանի իրավասու մարմիններին:
Սա 2023 թվականի մարտի 18-ին ուժ մտած՝ «Հայաստանի Հանրապետության և Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության միջև հանձնման մասին» պայմանագրի հիման վրա բավարարված՝ հանձնման մասին երկրորդ միջնորդությունն է:
ՀՀ գլխավոր դատախազի կողմից բավարարված առաջին միջնորդությունը վերաբերել է ապօրինի միգրացիայի կազմակերպման համար մեղադրվող Ժ.Լ.-ին. վերջինս 2023 թվականի դեկտեմբերին հանձնվել է Չինաստանի իրավասու մարմիններին:

The Prosecutor General of the Republic of Armenia granted the motion of the competent authority of China: the wanted person was extradited to China
11/03/2024
Anna Vardapetyan, Prosecutor General of the Republic of Armenia granted the motion of the competent authority of the People’s Republic of China, S.V. (the wanted person), charged with committing fraud in especially large amounts, was extradited to China.
This is the second motion on extradition granted on the basis of the Treaty between the Republic of Armenia and the People’s Republic of China on extradition, which entered into force on March 18, 2023.
The first motion granted by the Prosecutor General of the Republic of Armenia referred to Zh.L., charged with the organization of illegal migration, the latter was extradited to China in December 2023.