Հայաստանի և Եվրաջասթի միջև համաձայնագրի կնքումը նոր որակ կհաղորդի առկա համագործակցությանը. Աննա Վարդապետյանը Հաագայում հանդիպել է Եվրաջասթի նախագահին
07/03/2024
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, Նիդերլանդների Թագավորություն կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում, 2024 թվականի մարտի 6-ին Հաագայում հանդիպել է Եվրոպական միության քրեական արդարադատության գործակալության (Եվրաջասթ) նախագահ Լադիսլավ Համրանին:
Աննա Վարդապետյանը շնորհակալություն է հայտնել Եվրաջասթի նախագահին ջերմ ընդունելության համար և Գլխավոր դատախազության միջազգային-իրավական փոխգործակցության համատեքստում բարձր է գնահատել Եվրաջասթի հետ արդեն ձևավորված գործընկերային հարաբերությունները:
«Ես վստահ եմ, որ այս հանդիպումն ու 2024 թվականին նախատեսվող՝ Հայաստանի և Եվրաջասթի միջև քրեական գործերով դատական համագործակցության մասին համաձայնագրի կնքումը նոր որակ կհաղորդեն քրեական վարույթներով մեր համագործակցությանն ու կնպաստեն դրանց քննության արդյունավետության բարձրացմանը»,- նշել է հանրապետության գլխավոր դատախազը:
Լադիսլավ Համրանի հետ զրույցում Աննա Վարդապետյանն անդրադարձել է թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության վարույթով իրավական օգնության հարցման ընթացքին, կարևորել կոռուպցիոն և ֆինանսական հանցագործությունների, ինչպես նաև փողերի լվացման 60-ից ավելի վարույթներով արդեն կատարված իրավական օգնության հարցումները և շնորհակալություն հայտնել Եվրաջասթի նախագահին՝ այս վարույթներով ցուցաբերված աջակցության համար:

Подписание соглашения между Арменией и Евроюстом придаст новое качество существующему сотрудничеству. Анна Вардапетян встретилась с президентом Евроюста в Гааге
07/03/2024
6 марта 2024 года Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян встретилась с президентом Агентства Европейского союза по сотрудничеству в области уголовного правосудия (Евроюст) Ладиславом Хамраном в рамках своего рабочего визита в Королевство Нидерланды.
Анна Вардапетян поблагодарила президента Евроюста за теплый прием и высоко оценила отношения, уже установившиеся между Евроюстом и Генеральной прокуратурой Армении в сфере международно-правового сотрудничества.
«Уверена, что эта встреча и соглашение о судебном сотрудничестве по уголовным делам между Арменией и Евроюстом, которое запланированное на 2024 год, добавят новое качество нашему сотрудничеству в уголовном судопроизводстве и будут способствовать повышению эффективности их расследования», - отметила генеральный прокурор Республики.
В беседе с Ладиславом Хамраном Анна Вардапетян коснулась процесса обращения за юридической помощью по делам о незаконном обороте наркотических средств, подчеркнула, что подано более 60 запросов запросы о юридической помощи по коррупции и финансовых преступлениях, а также отмывании денег, и поблагодарил президента Евроюста за помощь, оказанную в этом разбирательстве.