Դատախազը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել Նորատուս բնակավայրի 4 բնակիչների նկատմամբ՝ խուլիգանություն կատարելու, բռնություն գործադրելու, «Սևան» ազգային պարկ»-ի աշխատակիցների և ջրային պարեկների օրինական ծառայողական գործունեությանը միջամտելու համար
20/01/2024
Դատախազը 2024 թվականի հունվարի 19-ին հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել Գեղարքունիքի մարզի Նորատուս բնակավայրի 4 բնակիչների նկատմամբ՝ առանձնապես խոշոր չափերով կողոպուտ, խուլիգանություն կատարելու, «Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի աշխատակիցների, ջրային պարեկների նկատմամբ բռնություն գործադրելու և նրանց օրինական ծառայողական գործունեությանը միջամտելու համար:
Հանրային քրեական հետապնդումը հարուցվել է համապատասխանաբար Քրեական օրենսգրքի 253-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 4-րդ կետով, 297-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով և 452-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով:
Քրեական վարույթով պարզվել է, որ Սևանա լճում սիգ տեսակի ձկան ձվադրման ժամանակահատվածում որսի ապօրինի դեպքերը կանխելու և հայտնաբերելու նպատակով, «Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի հրամանով՝ 2023 թվականի դեկտեմբերի 19-ին նավով և մոտորանավակով կազմակերպվել է հերթական ստուգայց: Հերթափոխում ընդգրկվել է «Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի 17 աշխատակից, որոնց ուղեկցել են Ներքին գործերի նախարարության ոստիկանության պարեկային ծառայության՝ Գեղարքունիքի մարզի գումարտակի ջրային պարեկների վաշտի 8 պարեկները:
Գեղարքունիքի մարզի Նորատուսի և հարակից այլ բնակավայրերի բազմաթիվ բնակիչներ և ձկնորսներ, տեղեկանալով Սևանա լճում սիգ տեսակի ձկան ձվադրման ժամանակահատվածում որսի ապօրինի դեպքերը կանխելու և հայտնաբերելու նպատակով նախաձեռնված շրջայցի, իրենց կողմից Սևանա լճում տեղադրված ձկնորսական ցանցերի դուրսբերման մասին, հավաքագրել են տարբեր առարկաններով զինված՝ հարյուրից ավելի անձանց: Վերոնշյալ անձինք նույն օրը, ժամը 11։00-ի սահմաններում շրջապատել են «Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի աշխատակիցների նավը և Ոստիկանության ջրային պարեկների նավակները՝ պահանջելով, որ չհեռացնեն ձկնորսական ցանցերն ու չխոչընդոտեն իրենց ձկնորսությանը:
«Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի աշխատակիցները և Ոստիկանության ջրային պարեկները հայտնել են, որ չմիջամտեն իրենց օրինական ծառայողական գործունեությանը:
Վերոնշյալ անձինք, այդ թվում՝ Վ.Ե.-ն. Գ.Ս.-ն, Հ.Ա.-ն և Ս.Ա.-ն, ստանալով մերժում, սկսել են հայհոյանքներ և անպարկեշտ արտահայտություններ հնչեցնել, նախապես իրենց հետ վերցրած՝ ջրով և դյուրավառ հեղուկներով լցված շշերը, փայտերը, երկաթյա առարկաները, մուրճերը նետել են նավի վրա գտնվող աշխատակիցների և Ոստիկանության ջրային պարեկների ուղղությամբ:
Մասնակիցներից ոմանք մոտորանավակները մոտեցրել են «Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի աշխատակիցների նավին կապված մոտորանավակին, հանել են թիերն ու այդ թիերով և առարկաներով վնասել մոտորանավակը՝ պոկելով դրա շարժիչն ու այլ մեխանիզմները. մասնակիցներից մեկը դանակով կտրել է մոտորանավակը պահող ճոպանն ու հափշտակել այն:
Խուլիգանության մասնակիցներից մոտ չորս տասնյակ անձինք, այդ թվում՝ Վ.Ե.-ն. Գ.Ս.-ն, Հ.Ա.-ն և Ս.Ա.-ն, հարձակվել են ՊՈԱԿ-ի աշխատակիցների վրա, ձեռքերով, ոտքերով, թիերով, փայտերով և այլ առարկաներով հարվածներ են հասցրել ՊՈԱԿ-ի աշխատակիցներին: Արդյունքում՝ աշխատակիցներից 5-ին պատճառվել են առողջության տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ:

The Prosecutor initiated a public criminal prosecution against 4 residents of Noratus settlement for committing hooliganism, using violence and interfering in the official activities of the employees of Sevan National Park SNCO and Water Patrol Service
20/01/2024
On January 19, 2024 the Prosecutor initiated a public criminal prosecution against 4 residents of Noratus settlement of Gegharkunik marz for committing robbery in especially large amount and hooliganism against the employees of Sevan National Park SNCO, using violence against the employees of Water Patrol Service and interfering in their official activities.
The public criminal prosecution was initiated on the basis of point 4 of part 3 of article 253, point 1 of part 2 of article 297 and point 2 of part 4 of article 452 of the Criminal Code.
Under the criminal proceedings it was found out that for the purpose of detecting and preventing cases of illegal hunting during the spawning period of coregonus in Lake Sevan a regular inspection by boat and motorboat was organized on December 19, 2023 according to the order of the director of Sevan National Park SNCO. The Shift was composed of 17 employees of Sevan National Park SNCO and 8 officers of patrol service of the Gegharkunik Marz battalion.
More than 100 residents and fisherman of Noratus settlement and adjacent settlements of Gegharkunik marz having learned about the inspection organized  for detecting and preventing cases of illegal hunting of coregonus during the spawning period in Lake Sevan, and the removal of fishing nets installed by them, gathered together and took with them different objects. On the same day at about 11:00 the abovementioned individuals surrounded the boat of the employees of Sevan National Park SNCO and the boats of the employees of Water Patrol Service of the Police demanding not to remove the fishing nets and not to hinder the fishing process.
Employees of Sevan National Park SNCO and Water Patrol Service told them not to interfere in their official activities.
The abovementioned individuals, including V.E., G.S., H.A. and S.A. after the refusal started to curse and utter obscenities. Afterwards they started to throw bottles filled with water and flammable liquids, sticks, iron objects and hammers, which they previously took with them, at the employees on the ship as well as at the employees of Water Patrol Service.
Some of the participants brought the motorboats closer to the motorboat tied to the boat of the employees of Sevan National Park SNCO, took the oars and damaged the motorboat with those oars and other objects, tearing off its engine and other mechanisms: one of the participants cut the rope holding the motorboat with a knife and stole it.
About 40 individuals participating in the hooliganism, including V.E., G.S., H.A., S.A. attacked the employees of SNOC and hit them with hands, feet, oars, sticks and other objects. As a result 5 employees received bodily injuries of different degrees.